ساخت بیوراكتور یكبار مصرف كشت ریشه گیاهان دارویی در كشور

ساخت بیوراكتور یكبار مصرف كشت ریشه گیاهان دارویی در كشور

دانلود فایل: با ساخت بیوراكتورهای یك بار مصرف كشت ریشه گیاهان دارویی در پژوهشكده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی، امكان تولید متابولیت های ثانویه گیاهی با سهولت بیشتر و هزینه ای بمراتب كمتر در كشور برقرار شد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی خان احمدی، رئیس پژوهشكده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی در توضیح این دستاورد اظهار داشت: متابولیت های ثانویه گیاهی كاربردهای فراوانی در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بعضی از صنایع دیگر دارند و با اقبال مجدد مردم به تركیبات طبیعی پیش بینی می شود استفاده از این متابولیت ها در آینده افزایش یابد.

وی اشاره كرد: این متابولیت ها در گیاهان به میزان كم تولید می شوند و مقدار تولید آنها در گیاه ثابت نبوده و به تنش های محیطی زنده و غیر زنده وابستگی زیادی دارد. علاوه بر این زراعت بعضی از گیاهان به زمان طولانی و شرایط ویژه نیاز دارد كه تامین آن به سختی امكان پذیر است و از جانب دیگر برداشت گیاهان از رویشگاه های طبیعی نیز به تخریب منابع طبیعی و گاهی حذف منابع ژنتیكی می انجامد.

خان احمدی اشاره كرد: با عنایت به این مشكلات در دهه های اخیر كشت سلول ها و اندام گیاهی خصوصاً ریشه های نابجا و مویین در شرایط كنترل شده برای تولید متابولیت های ثانویه باارزش گیاهی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و تحقیقات فراوانی در این زمینه در سطح جهان در دست انجام است كه بعضی از آنها به مرحله تجاری وارد شده اند. در این رابطه می توان به تولید داروی ضد سرطان تاكسول و ریشه دارویی جین سینگ اشاره نمود.

رئیس پژوهشكده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی با اشاره به این كه بیشتر این تركیبات در بیوراكتورهای بزرگ تولید می شوند كه ساخت و راهبری آنها به سرمایه، زمان و دانش فنی زیاد نیاز دارد، اشاره كرد: بتازگی مفهوم بیوراكتورهای یك بار مصرف مطرح شده كه به زمان و سرمایه كم نیاز داشته و راهبری آنها سهل تر است، خصوصاً اینكه برای سلول ها و بافت های گیاهی به سبب كندی رشد به كنترل دما و pH و هوادهی شدید نیازی نیست.

وی اشاره كرد: پژوهشكده متابولیت های ثانویه با هدف توسعه تولید اقتصادی متابولیت های ثانویه در محیط های كنترل شده نسبت به ساخت بیوراكتورهای یك بار مصرف با حداقل زمان و هزینه ساخت اقدام نموده است.

خان احمدی اشاره كرد: بدنه یك بار مصرف این بیوراكتور از فیلم های پلاستیكی ساخته شده است كه بسیار ارزان قیمت بوده و به راحتی در اتوكلاو استریل می شود. البته اتصالات و تجهیزات جانبی مانند فیلترها یك بار مصرف نبوده و قابل استفاده مجدد هستند.

رئیس پژوهشكده متابولیت های ثانویه پژوهشگاه بیوتكنولوژی كشاورزی اشاره كرد: الان بیوراكتورهای ۱۵ لیتری از این نوع با موفقیت برای كشت ریشه نابجای گل راعی مورد استفاده قرار گرفته اند و ماده خشك ۱۳ گرم بر لیتر تولید شده كه در حد مقادیر گزارش شده در سطح جهان است. هم اكنون تست بیوراكتورهای ۱۵ لیتری، ۳۰ لیتری و ۶۰ لیتری برای گیاهان مختلف در دست انجام است و تست بیوراكتورهای بزرگتر نیز در دست بررسی قرار دارد.
منبع:

1398/08/02
01:02:51
5.0 / 5
4611
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل