نانوذرات جداسازی نفت از آب را می افزایند

نانوذرات جداسازی نفت از آب را می افزایند

دانلود فایل: پژوهشگران در دانشگاه تهران روش هایی برای افزایش جداسازی آب از نفت را با استفاده از نانوذرات بررسی كردند و به نتایجی برای بازیافت بیش تر نفت رسیدند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، استفاده از ابزارهای جدید در تولید و مصرف منابع انرژی با عنایت به افزایش تقاضای جهانی تبدیل به موضوعی مهم شده است. نفت از منابع مهم انرژی است. پروسه جداسازی آن از آب یكی از مهم ترین عملیات ها در صنعت نفت می باشد كه پژوهشگران همواره در تلاش هستند با استفاده از ابزارهای مناسب این عملیات به بهترین نحو صورت گیرد.
در همین راستا پژوهشگران دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انجام پروژه "بررسی روش های افزایش جداسازی نفت از آب با استفاده از نانو ذرات" در این راه گام برداشتند تا با ارائه روشی مناسب میزان برداشت نفت از میادین را بالا برند.
در این پژوهش آنها از نانو ذرات استفاده كردند. روش های مختلفی برای جداسازی بین فاز نفت و آب وجود دارد كه در این میان فناوری نانو با نگرش جدید، ابزارهای مناسبی جهت استفاده در این عرصه فراهم نموده است.
همین طور با استفاده از فناوری نانو می توان ذراتی را تهیه كرد كه در جداسازی بین این دو فاز موثر باشند و در حضور آنها جداسازی افزایش یابد. همین طور تزریق نانو ذرات به سبب كاهش كشش سطحی میان نفت و آب به كار می آید. نانو ذرات به خوبی بر روی سطح بستر قرار می گیرند و این قابلیت را دارند با ایجاد یك سطح یكنواخت و آبدوست بر روی سنگ، نفت را از سطح سنگ جدا كنند.
پس با عنایت به افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به انرژی گسترش فناوری های جدید برای توسعه عملی ازدیاد بازیافت نفت مورد نیاز است و در این میان فناوری نانو این ظرفیت را دارد كه تغییرات چشم گیری در حوزه های متنوع نفتی همچون افزایش جداسازی نفت و آب ایجاد كند.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، در این پروژه نیز پژوهشگران افزایش راندمان جداسازی نفت و آب را با عنایت به اهمیت زیاد این انرژی فسیلی و همین طور ضرورت استفاده از مواد آب گریز برای نفت زدایی برای مقابله با آلودگی های زیست محیطی هدف قرار دادند.
منبع:

1398/08/14
10:22:32
5.0 / 5
3876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل