بامدادان امروز زلزله ای با قدرت ۵ و نه دهم ریشتر شمال غرب كشور را لرزاند

بامدادان امروز زلزله ای با قدرت ۵ و نه دهم ریشتر شمال غرب كشور را لرزاند

دانلود فایل: زلزله ای به بزرگی 5.9 ریشتر حوالی ˮتركˮ از توابع استان آذربایجان شرقی را لرزاند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در ساعت ۰۲: ۱۷: ۰۳ بامدادان امروز (17 آبان ماه) زلزله ای در عمق هشت كیلومتری زمین با طول جغرافیایی: ۴۷.۶۴ درجه و عرض جغرافیایی: ۳۷.۷۶ درجه حوالی "ترك" در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.
نزدیك ترین شهرها به كانون این زمین لرزه، "ترك" در ۱۹ كیلومتری (آذربایجان شرقی)، "سراب" (آذربایجان شرقی) در ۲۲ كیلومتری و "تركمنچای" (آذربایجان شرقی) در۲۹ كیلومتری آذربایجان شرقی هستند.
بر اساس اعلام مركز لرزه نگاری كشوری مؤسسه‌ی ژئوفیزیك دانشگاه تهران، نزدیكترین مراكز استان ها به كانون این زمین لرزه، اردبیل در ۷۹ كیلومتری و تبریز در ۱۲۳ كیلومتری كانون زلزله هستند.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، استان­ های آذربایجان­ شرقی و اردبیل از نظر موقعیت تكتونیكی، در شرق دریاچه ارومیه با ارتفاع متوسط بیشتر از دو هزار متر از سطح این دریاچه، یك فلات را تشكیل می ­دهند كه "فلات آذربایجان­ شرقی" نامیده می شود.
محدوده­ این فلات به غیر از مرزهای استانی بوده و در واقع بین افتادگی دریای خزر در شرق و افتادگی دریاچه ارومیه در غرب و از جانب دیگر در جنوب قفقاز كوچك قرار گرفته كه از سمت جنوب نیز بوسیله مرز گسلی "گسل شمال تبریز" با ایران مركزی و یا به عبارت دیگر از فروافتادگی شمال زنجان فاصله پیدا كرده است.
این فلات با چهار گسل مهم و بزرگ كه از نوع گسل­ های امتداد لغز هستند، همچون در بخش شمال با گسل ارس، در شرق با گسل آستارا- اردبیل، در جنوب و غرب با گسل تبریز و در جنوب و جنوب­ شرق با گسل فیروزآباد یا "گسل میانه- اردبیل" مشخص شده­ است.
علاوه بر این گسل ها كه بخش های مرزی فلات آذربایجان­ شرقی را ایجاد كرده ­اند، گسل­ های دیگری نیز در بخش داخلی فلات وجود دارند.
منبع:

1398/08/17
17:22:15
5.0 / 5
4072
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل