فرمانده مرزبانی ناجا عنوان كرد

افزایش 35 درصدی كشف سوخت و 59 درصدی مواد مخدر در مرزها

افزایش 35 درصدی كشف سوخت و 59 درصدی مواد مخدر در مرزها

به گزارش دانلود فایل فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینكه در حوزه مواد مخدر ۵۹ درصد افزایش كشف، در حوزه ارز با افزایش شش برابری كشفیات و در حوزه سوخت با افزایش ۳۵ درصدی كشفیات مواجه هستیم، اظهار داشت: طبق قانون مرزبانان مسئول حفظ امنیت مرزها هستند ولی هم اكنون مقابله با قاچاق به آنها تحمیل شده و لازم است با استفاده از فناوری های تولید در كشور رفاه را برای آنها تامین نماییم تا بتوانند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق كالا و ارز مقابله كنند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سردار رضایی امروز در گردهمایی عرضه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق كالا و ارز با بیان این كه ایران كشوری بزرگ با بیشتر از ۸۷۵۵ كیلومتر مرز است، اظهار داشت: ایران با ۱۵ كشور همسایه است كه بعد از كشورهای چین و روسیه به لحاظ تعداد همسایگان در رتبه سوم دنیا قرار دارد.
وی با بیان این كه پیش از انقلاب حفاظت از مرزها مساله كشور نبود، اظهار نمود: ولی بعد از انقلاب اسلامی و تغییر در مولفه ها و آرمان ها مرزهای كشور در جمهوری اسلامی ایران تعریف خاصی پیدا كرده است.
سردار رضایی یكی از تهدیدهای اصلی مرزها را بحث قاچاق به علت وضعیت اقتصادی كشور دانست و افزود: خیلی از كالاها در ایران ارزان بود، ازاین رو مفهوم قاچاق در كشور دیكته شد و بعد از ۴۰ سال این امر به فرهنگ تبدیل شد.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قاچاق را هر گونه تردد غیر مجاز همراه با كالا تعریف كرد و افزود: قاچاق در همه مرزهای كشور مشخصات یكسانی ندارد؛ بگونه ای كه در مرزهای شرقی كشور قاچاق مواد مخدر، در مرزهای شمال غربی كالاهای ضد فرهنگی مانند مشروب و كالاهای ضد امنیتی و در حوزه دریاها قاچاق لوازم زندگی و ضد فرهنگی صورت می گیرد.
وی با ابراز تاسف از این كه در مرزهای مشترك با همسایگان مدیریت مشترك انجام نشده است تصریح كرد: مدیریت مرزها با كشورهای همسایه بیشتر یك طرفه و از جانب جمهوری اسلامی ایران انجام شده است ولی در بعضی از مرزها مانند مرزهای شمالی با كشورهای تركمنستان و آذربایجان به علت آن كه مرزها به صورت هماهنگ و همزمان مدیریت می شود مرزبانی كنترل شده است.
رضایی با اشاره به مرزبانی كشور در حوزه های آبی و دریایی اضافه كرد: مسئولیت مرزبانی از مرز تا ساحل تعریف می شود ولی از آنجائیكه در این عرصه ضعیف عمل شده است مرزبانی از ساحل تا مرز تعریف می شود. مرزبانی در دریاها نیازمند مدیریت و ابزارهای خاصی است.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان این كه ما خلاءهایی در این عرصه داریم، تصریح كرد: این گردهمایی در حوزه مبارزه با قاچاق كالا باعث تقویت ارتباطات میان حوزه های اجرایی و دانش بنیان خواهد شد و این امر اقدام جدیدی است كه باید ادامه یابد.
وی همینطور به معضلات مرزبانی در كشور اشاره نمود و در اینباره توضیح داد: در مرزها اختلاف ۸۰ درجه سانتیگراد دما را داریم بگونه ای كه در بعضی از مناطق با دمای ۳۰ درجه سانتیگراد باید مرزبانان مأموریت خویش را انجام دهند و تا هشت ماه بعد در سخت ترین شرایط مرزبانی می كنند ضمن آن كه مقابله با قاچاق هم به مأموریت های آنها تحمیل شده است.
وی با تاكید بر این كه مسئولیت مرزبانان تنها حفظ مرزها است تصریح كرد: ولی ترددهای همراه با كالا به مسئولیت های آنها اضافه شده است بگونه ای كه در بعضی از استان ها بعنوان یگان مبارزه با قاچاق فعالیت می نمایند و این در شرایطی است كه شرایط سخت سرمایی و جوی هم بر آنها تحمیل می شود.
وی با تاكید بر لزوم به كار گیری تكنولوژی های جدید در امر مرزبانی تصریح كرد: در مرزهای جنوب شرق كشور بادهای تند و گرمای بیشتر از شش ماه هم حاكم است و در مرزهای آبی هم شرایط شرجی تا ۹۰ درصد وجود دارد و مرزبانان باید با شناوران سنتی مبادرت به مرزبانی كنند.
فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان این كه ما برای مقابله با قاچاق اقدامات قانونی و جدی را داریم اظهار داشت: باوجود همه كنترل های صورت گرفته در حوزه سوخت ما با بیشتر از ۳۵ درصد افزایش كشف سوخت مواجه هستیم و در حوزه مبارزه با موادمخدر با ۹۵ درصد افزایش كشف مواجه هستیم.
سردار رضایی با تاكید بر این كه در حوزه ارز امسال با افزایش ۶ برابری كشفیات ارز روبه رو بودیم تصریح كرد: به علت یك سری ناهماهنگی ها در حوزه مدیریت ما همینطور شاهد خروج جوجه های یك روزه و همینطور قاچاق گوجه فرنگی هستیم.
وی با اشاره به اینكه كالایی كه برای قاچاق آن مقابله می شود بعد از یك ماه ما با ورود غیر قانونی همان كالا مقابله می نماییم، افزود: در این شرایط مرزهای ما تنها هستند و امروز خوشحال هستم كه در چنین گردهمایی حضور یافتم تا بتوانیم از فناوری ها در امر مرزبانی استفاده نماییم.
سردار رضایی با تاكید بر این كه شرایط امروز مرزبانی بسیار حساس تر و دقیق تر شده است اظهار نمود: ما از بازدید مسؤلان از مرزهای كشور حمایت می نماییم تا دستگاه ها در بازدیدهای خود با نیازمندی های بخش مرزبانی كشور آگاه شوند و بتوانند با همكاری بخش های علمی و دانشگاهی این نیازمندی ها را مرتفع كنند.
وی با بیان این كه مرزبان یك مرزبان است اظهار داشت: بر طبق قانون مرزبانان مسئول حفظ امنیت مرزها هستند اما از طرفی وظیفه دیگری بعنوان مبارزه با قاچاق كالا بر دوش آنها گذاشته شده است این در شرایطی است كه ما در بازدیدهایی كه از كشورهای دیگر داشتم مشاهده كردیم فاصله بسیاری با آنها داریم.
رضایی افزود: باوجود اینكه ایران نسبت به كشورهای همسایه پیشروتر و غنی تر است ولی در حوزه اجرا و بهره برداری فاصله بسیاری با دیگر كشورها داریم.
وی تصریح كرد: مرزبانان فرزندان این ملت هستند و باید با ابزارهای علمی و فناوری، رفاه برای آنها فراهم نماییم تا با اعتقاد راسخی كه به كشور دارند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق كالا و ارز مبارزه كنند.1398/09/03
19:13:49
5.0 / 5
3970
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل