كلاهبرداری با ایجاد حساب در شبكه های اجتماعی

كلاهبرداری با ایجاد حساب در شبكه های اجتماعی

به گزارش دانلود فایل بعد از سوءاستفاده از اطلاعات هویتی سیمكارت، نوبت به ایجاد حساب در شبكه های اجتماعی با استفاده از شماره های كاربران رسیده كه می تواند تبعات زیادی برای صاحب اصلی شماره داشته باشد و بنابراین به كاربران سفارش می شود افراد از سپردن گوشی خود به افراد ناشناس و نامطمئن اجتناب كنند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سوءاستفاده از اطلاعات هویتی به روش های مختلفی انجام می شود؛ در مقطعی از زمان، با مسدود كردن سرشماره های پیامكی تبلیغات، استفاده از شماره های شخصی برای ارسال پیامك تبلیغاتی زیاد شد و سودجویان با در دست داشتن اطلاعات هویتی افراد، به ثبت سیمكارت هایی به نام آنها و بدون اطلاعشان اقدام می كردند تا از این سیمكارت ها جهت تبلیغات استفاده كنند.
درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت از راه سیمكارت و یا ارتكاب اعمال مجرمانه، این مالك سیمكارت است كه در وهله ی اول باید در محاكم قضایی پاسخگو باشد، چونكه قانون وی را دارنده سیمكارت می شناسد؛ هرچند پس از بررسی های فنی می توان مشخص كرد كه این تماس از جانب وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالك سیمكارت را می خواهد و وی باید پاسخ گوی محاكم قضایی و شاكی باشد تا بعد كه مجرم اصلی شناسایی شود.
بنابراین لازم است با رفتن به سامانه استعلام تعداد سرویس های مشتركین اپراتورهای مخابراتی، از تعداد سیم كارت هایی كه به نام شماست، آگاه شوید و همینطور در صورت دریافت پیامكی در خصوص ثبت سیمكارت، درصورتی كه بدون اطلاع شما انجام شده، نسبت به قطع آن اقدام كنید.
كلاهبرداری با ساخت حساب كاربری در شبكه های اجتماعی با شماره شهروندان
از طرفی طی روزهای گذشته گزارش های زیادی از سوی شهروندان در خصوص هك شبكه های اجتماعی خود توسط افراد ناشناس و یا ساخت شبكه اجتماعی با شماره آنان، به پلیس فتا رسیده است. در این گزارش ها یك نكته مشترك وجود دارد و آن اینكه همه گزارش دهندگان از شبكه های اجتماعی خارجی استفاده می نمایند و این مورد دست كلاهبرداران و مجرمین را برای اجرای نقشه خود باز می گذارد، همینطور كلاهبرداران در این شیوه با سوءاستفاده از سهل انگاری افراد، به خصوص افراد مسن، مبادرت به فعال كردن شبكه های اجتماعی با شماره تلفن آنان می كنند.
افرادی كه از گوشیهای ساده استفاده می نمایند با تصور این كه نمی توان از شماره سیمكارت آنها سوءاستفاده كرد، این مورد را بی اهمیت به حساب می آورند، در صورتیكه این گونه نیست و مجرمان به راحتی می توانند از بی احتیاطی آنها سوءاستفاده كرده و حساب كاربری آنها را در شبكه های اجتماعی هك كرده یا با شماره تلفنشان یك حساب كاربری ایجاد كنند.
با این ترفند مجرمان، كد تاییدی به صورت پیامك برای فرد قربانی ارسال می شود. در مرحله بعد كلاهبرداران با شیوه و شگردهای مختلفی، كد تایید را از خود فرد قربانی به دست می آورند و با این كار یك حساب كاربری در شبكه اجتماعی با شماره وی ایجاد می كنند. در واقع این خود اشخاص هستند كه اجازه دسترسی افراد مجرم به حساب كاربریشان را می دهند.
بعد از آنكه مجرمان شبكه اجتماعی را با شماره سیمكارت شهروندان فعال كردند، انواع جرائم و كلاهبرداری ها را با این شماره انجام می دهند و در صورت عدم پیگیری مبحث توسط صاحب اصلی شماره، تبعات زیادی برای وی به دنبال دارد. بنابراین كارشناسان سفارش می كند شهروندان از سپردن گوشی خود به دیگران، به خصوص افراد ناشناس و نامطمئن اجتناب كنند. همینطور پیامكی را كه برای آنها ارسال شده به هیچ وجه برای فرد دیگری نفرستند، به خصوص اگر این پیامك حاوی كد یا رمز باشد.1398/09/22
14:22:36
5.0 / 5
4150
تگهای خبر: تبلیغات , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل