پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید،

از شركتهایی كه مشابه سازی محصولات خارجی را انجام دهند، حمایت می نماییم

از شركتهایی كه مشابه سازی محصولات خارجی را انجام دهند، حمایت می نماییم

به گزارش دانلود فایل رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران با اشاره به اینكه در حال آماده سازی زیرساخت ها و مقدمات برای استقرار 43 شركت در پارك هستیم، اظهار داشت: شركت ها الزامی به دانش بنیان شدن ندارند و دست همیاری ما به سمت شركت هایی كه بوسیله مشابه سازی محصولات خارجی، گره ای از بازار فرآورده های سلامت محور باز می كنند، دراز است. این در حالیست كه وزارت بهداشت نیز خود به خود جلوی واردات محصولی را كه نمونه داخلی آن استانداردهای لازم را رعایت كند و به مقدار كافی تولید شود، می گیرد.


امیرحسین جمشیدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه در حال آماده سازی زیرساخت های پارك علم و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران هستیم، اظهار داشت: پارك علم و فناوری ایران تنها پاركی است كه مقرر است در حوزه سلامت كار كند، اما مجوز از وزارت علوم هم دارد؛ با عنایت به سیاست این دانشگاه در خصوص تبدیل شدن به دانشگاه نسل سه، مصر هستیم كه از پارك دانشگاه حمایت نماییم و در حال آماده سازی مقدمات برای استقرار شركت ها در پارك هستیم.
وی ادامه داد: حدود ۴۳ شركت درخواست استقرار در پارك داده اند و قصدمان بر این است كه به كلی در پارك به فرآورده های سلامت بپردازیم.
رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران، بعضی از فرآورده های سلامت محور را دارو، فرآورده های طبیعی، داروهای سنتی، فرآورده های مكمل، غذاهای ویژه، غذاهای كودك، مواد آرایشی-بهداشتی، تجهیزات پزشكی، ملزومات دارویی و... عنوان نمود.
جمشیدی با اشاره به اینكه شركت ها برای به ثبت رساندن فرآورده ها و دانش بنیان شدن زمانی را از دست می دهند، اظهار نمود: شركت ها برای استقرار در پارك نیازمند دانش بنیان شدن نیستند و الزامی نیست كه حتما دانش بنیان شوند. ممكنست كه یك شركت فرآورده خارجی را مشابه سازی كند كه گره بزرگی از مشكلات كشور باز می كند و قاعدتاً باید از این شركت ها هم حمایت شود.
وی با تاكید بر آن كه برای رونق تولید نیاز نیست كه یك فرآورده برای نخستین بار در دنیا تولید شود، اظهار داشت: بلكه این فرآورده در مواردی مشابه خارجی دارد كه ارز زیادی را به خود اختصاص می دهد. وزارت بهداشت به این مشابه سازی ها در داخل كشور مجوز می دهد و در بسیاری از موارد وقتی مشابهی به میزان كافی در بازار دارویی و بازار سلامت كشور وجود داشته باشد، جلوی واردات آن هم از طرف سازمان غذا و دارو گرفته می شود.
رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران اشاره كرد: شركتی كه مشابه سازی انجام می دهد، ممكنست نتواند به درجه دانش بنیانی برسد، اما از سویی جلوی خروج ارز از كشور را می گیرد و این كار قابل تقدیر است.
جمشیدی با اشاره به اینكه دست همیاری مان به سمت همه شركت هایی كه گره ای از بازار فرآورده های سلامت محور كشور باز می كنند، دراز است، اظهار داشت: این شركت ها چه دانش بنیان باشند و چه نباشند، از آنها استقبال می نماییم.
وی در پاسخ به اینكه شركت ها ملزم به رعایت چه سطحی از استانداردها هستند، توضیح داد: در این مسائل واقع گرایانه برخورد می كنیم؛ ما می خواهیم مشكلات كشور حل شود و به دنبال فرآورده ای هستیم كه تمام استانداردهای ملی كشورمان را رعایت كند.
رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه علوم پزشكی ایران، توضیح داد: زمانی كه فرآورده ای مجوز از سازمان غذا و دارو می گیرد، به این معنا است كه استانداردهای لازم را رعایت كرده است و این مساله برای ما كفایت می كند؛ چه بسا كه حتی ممكنست شركتی به صورت خصوصی تشكیل گردد و مجوزهای لازم را بگیرد. برای ما این مهمست كه تولید در كشور شكل بگیرد.
جمشیدی در پاسخ به اینكه آیا مكانیزم و گردنگیر خاصی برای خرید محصولات شركت ها از طرف دستگاه های اجرایی یا دانشگاه ها در نظر گرفته شده است یا خیر، اظهار داشت: سیستم سازمان غذا و دارو به این منوال است كه زمانی كه تولید داخل محصولی با استانداردهای لازم مجوز بگیرد و به میزان كافی هم تولید شود، وزارت بهداشت خودرا ملزم می داند جلوی واردات این محصول را بگیرد؛ بدین سبب این روندی است كه خود به خود طی می شود و نیازی به گردنگیر ما ندارد.1398/09/25
20:35:17
5.0 / 5
4077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل