وام ۱۷۰ میلیونی برای ساخت خانه های فناورانه

وام ۱۷۰ میلیونی برای ساخت خانه های فناورانه

دانلود فایل: به سازندگان حرفه ای كه در ساخت خانه از تكنولوژی های جدید استفاده كنند تا 170 میلیون تومان وام داده می شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در شرایطی كه به علت ركود بازار مسكن، تامین نقدینگی برای سازندگان دشوار شده، الان در تهران برای ساخت هر واحد ۱۷۰ میلیون تومان به انبوه سازان حرفه ای كه تكنولوژی های جدید را رعایت نمایند تعلق می گیرد. این رقم در سال قبل ۱۱۰ میلیون تومان بوده است كه از رشد ۵۴ درصدی حكایت دارد.
كسادی بازار مسكن، رغبت سرمایه گذاری در این بخش را كاهش داده است. علیرغم این كه تسهیلات خرید، تكافوی خرید مسكن را نمی دهد و در شهر تهران میزان پوشش دهی وام مسكن ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین به ۲۳ درصد قیمت یك آپارتمان ۵۵ متری در پایتخت كاهش یافته، هنوز از افزایش سقف تسهیلات خبری نیست. البته اواسط آبان ماه امسال، اعلام خبر رایزنی دولت و سیستم بانكی برای اختصاص منابع برگشتی مسكن مهر به تسهیلات خانه اولی ها این گمانه كه سقف وام مسكن افزایش می یابد را تقویت كرد.
از طرف دیگر به علت افزایش قیمت زمین و مصالح ساختمانی، تسهیلات ساخت نیز برای راه اندازی مسكن، چندان كفاف نمی دهد. مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسكونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده كه نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارینه به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است. بطور كلی در هفت ماهه نخست سال جاری ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسكونی برمبنای پروانه های ساختمانی در حال راه اندازی بوده كه نسبت به هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۸.۴ درصد كاهش نشان میدهد.
آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت و ساز در تهران به حدود یك سوم سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسكن می باشد اما معاملات نیز حدودا به همین مقدار كاهش نشان میدهد. پس نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره كوتاه مدت وجود ندارد اما اساسا این شرایط نمی تواند پایدار باشد.
انبوه سازان همواره از كمبود نقدینگی و بی توجهی به حوزه ساخت و ساز گلایه مند هستند. سقف وام ساخت در حالت انفرادی در تهران ۷۰ میلیون تومان، برای سازندگان حرفه ای ۱۴۰ میلیون تومان و سازندگان حرفه ای كه از فناوری جدید و فناوری نوین و كاهش مصرف انرژی استفاده كنند ۱۷۰ میلیون تومان است. بدین سبب روی آوردن سازندگان به تكنولوژی هم منجر به جلوگیری از هدررفت انرژی می شود و هم منابع مالی بهتری بوسیله تسهیلات به آنها می رسد.
هم اكنون سقف تسهیلات اعطایی به سازندگان حرفه ای كه تكنولوژی های جدید را رعایت نمایند، در مراكز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر جمعیت ۱۶۰ میلیون تومان برای ساخت هر واحد، برای سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و برای شهرهای كمتر توسعه یافته ۱۱۰ میلیون تومان است.
برمبنای اعلام بانك مسكن، سقف تسهیلات اعطایی به ازای هر واحد به صورت انفرادی و مجتمع سازی در تهران ۷۰ میلیون تومان، مراكز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان، برای سایر شهرها ۵۰ میلیون تومان و برای مناطق كمتر توسعه یافته شهری ۴۰ میلیون تومان است.
همچنین، سقف تسهیلات اعطایی به سازندگان حرفه ای در تهران ۱۴۰ میلیون تومان، در مراكز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزارنفر جمعیت ۱۳۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۱۱۰ میلیون تومان و مناطق كمتر توسعه یافته شهری ۹۰ میلیون تومان است. این ارقام درانتها هر سال تغییر می كند و برای سال آتی با تصویب و ابلاغ، اجرا می گردد.


منبع:

1398/10/01
11:56:22
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل