گردهمایی اهالی علم و هنر در چهارمین سالگرد تأسیس یوسرن

گردهمایی اهالی علم و هنر در چهارمین سالگرد تأسیس یوسرن

دانلود فایل گردهمایی اهالی علم و هنر در چهارمین سالگرد تأسیس یوسرن


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سروش صحت در چهارمین سالگرد تأسیس یوسرن (USERN) كه امروز در سالن شماره یك مركز طبی كودكان برگزار شد، بعنوان كارگردان، نویسنده و مروج فرهنگ كتاب خوانی، با اشاره ای طنزآمیز اظهار داشت: سوژه سخنرانی من خواندن است، اما می خواهم راجع به "نخواندن" صحبت كنم؛ چونكه كار آسانی است و وقتی نمی گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: عمر كوتاه است و تنها كاری كه به ما زندگی بیشتر و نگاه وسیع تری می دهد، خواندن است. خواندن در كنار شادی به ما غم هم می دهد.

این نویسنده با اشاره به اینكه خواندن، دایره شعور، فهم و بینش ما را بزرگ تر كرده و جهان ناشناخته، پر از خوف و در عین حال بیم و امید پیرامون ما را روشن می كند، اشاره كرد: كیست كه حاضر است چیزهایی كه می داند را نداند؟!

صحت اضافه كرد: خواندن به ما "كلمه" می دهد و كلمه اساس هستی است؛ چونكه بدون كلمه حتی نمی توانیم فكر نماییم.

همزمان با صحبت های سروش صحت، یك اثر نقاشی و یك اثر خطاطی از طرف هنرمندان حاضر بر روی سن سالن رونمایی گردید.
میمون های نامیرا و خلق آثار شكسپیر!
احسان رضایی، نویسنده نیز در این گردهمایی صمیمانه به سوژه "هوش مصنوعی و داستان گویی" پرداخت و با اشاره به نظریه میمون نامیرا، اظهار داشت: در سال ۱۹۱۳ این نظریه عنوان شد كه اگر تعدادی میمون بتوانند حتی به صورت تصادفی دكمه های ماشین تایپ را فشار دهند، قادر خواهند بود هر اثر هنری حتی آثار شكسپیر را خلق كنند!

وی افزود: دانشمندان پس از امتحان این موضوع، چند صفحه تایپ شده توسط میمون ها به دست آوردند و تنها چیزی كه دستگیرشان شد، این بود كه میمون ها به حرف S علاقه خاصی دارند؛ اما هیچ موجودی جز انسان نمی تواند داستان بگوید.

این نویسنده با اشاره به تنها موفقیت هوش مصنوعی در زمینه داستان گویی، اظهار داشت: بهار ۲۰۱۶ فیلم ۹ دقیقه ای تجربی كه فیلمنامه آنرا رباتی به نام بنجامین نوشته بود، منتشر گردید. منتقدان این فیلم را فاقد ارزش هنری دانستند، اما تابحال یك میلیون نفر آنرا در یوتیوب تماشا كرده اند.

رضایی اضافه كرد: نمی توانیم با هوش مصنوعی شاهكار خلق نماییم، چونكه شاهكارها گذشته نگر هستند. این در حالیست كه داستان گویی هوش مصنوعی، شبیه سازی ذهن انسان است كه كمك می نماید انسان های بهتری باشیم.
هنر جبرانی برای لطمه پذیری های درونی ماست
غزل مهدوی، روان شناس و ترانه سرای "گروه موسیقی دال" نیز بعد از اجرای چند ترانه از طرف این گروه و تك نوازی سنتور، در جایگاه سخنران گردهمایی اهالی علم و هنر در چهارمین سالگرد تأسیس یوسرن حضور یافت و ضمن پرداخت به رابطه متقابل هنر و سلامت روان اظهار داشت: هنر را به شكل ابزاری می دانم كه به ما كمك می نماید نسخه بهتری از خودمان باشیم و این توانایی را دارد كه نقص های روان شناختی بشر را برطرف كند.
وی با اشاره به اینكه نخستین كاركرد هنر "به یاد آوردن" است، اظهار داشت: نسیان، دوست ما و دشمن ماست و هنر كمك می نماید بتوانیم به یاد بیاوریم.
این روان شناس و شاعر، كاركرد دیگر هنر را "تزریق امید" عنوان نمود و اضافه كرد: زمانی كه ما فال حافظ می گیریم، نشان دهنده این است كه می خواهیم با تفالی به فال حافظ، آرامش و امید خودرا بازیابیم و ارزش خیلی از آثار برجسته هنری، تصویر زیبایی هستند كه این آثار به ما ارائه می دهد.
مهدوی كاركرد دیگر هنر را" اندوه" و ضمن قرائت چند بیت از شعر "ارغوان" هوشنگ ابتهاج، اضافه كرد:
از دیگر كاركردهای هنر، ایجاد توازن و تعادل است و اثر هنری می تواند بخش های از دست رفته شخصیت ما را به ما برمی گرداند و جبرانی برای لطمه پذیری های درونی ما بشمار می رود.
وی افزود: هنر، خودمان را بیشتر به ما می شناساند و كاركرد دیگر هنر خودشناسی است.
این نوازنده و ترانه سرا كاركردهای دیگر هنر را رشد بوسیله توسعه تجربیات، قدردانی و فهمیدن ارزش چیزهایی كه برای ما عادی شده اند و اشتغال زایی عنوان نمود و اظهار داشت: داشتن شغل با سلامت روان رابطه مستقیم دارد كه البته تحقق اشتغال زایی برای هنر در جوامع توسعه یافته، آسان تر است اما در جوامع در حال توسعه نیز مؤسساتی هستند كه به این مساله كمك می كنند.
تأثیر شگرف محیط بر مغز و یادگیری
آذرخش مكری، روان پزشك و استاد دانشگاه در این مراسم به سخنرانی درباره "مغز و اطلاعات نهفته در محیط" پرداخت و اظهار داشت: دوره هایی در مغز هست كه اگر در حین آنها محیط وارد عمل نشود، آن دوره بسته شده و در واقع مغز تكمیل نمی گردد.
وی توضیح داد: در كل تاریخ شاید 10 كودك داشته باشیم كه بعد از تولد در محیطی همچون جنگل یا محیط بسته و نامناسب نگه داری شده اند؛ یكی از آنها ویكتور آویرون (Victor Aveyron) است كه در سنین نوجوانی پیدا شده و توانایی یاگیری ندارد چونكه نتوانسته در محیط رشد كند.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: كودك دیگر جنی (Genie( است كه تا 10 سالگی توسط والدین روانی خود در كمد نگه داشته شده و پس از این سن حتی نتوانسته رنگ ها را یاد بگیرد.
مكری با اشاره به كودكی به نام Oxana Malaya كه پدر و مادری الكلی داشته و غذای سگ می خورد و مثل او رفتار می كند، اظهار داشت: در این سوی ماجرا هم 10 مورد هستند كه روان شناسان و پژوهشگران كودكان خودرا با شامپانزه ها بزرگ كردند و ضمن مشاهده رفتارهای بسیار مشابه انسان و شامپانزه در سنین كودكی، مجبور به جدایی آنها از هم شدند چونكه قدرت تقلیدپذیری انسان از شامپانزه بیشتر بود و حتی شامپانزه بهتر و تمیزتر از كودك انسان غذا می خورد!
امید، آموختنی و امیدوار بودن، مهارت است
حمیدرضا نمازی، پزشك و استاد فلسفه علم و اخلاق در این مراسم به شرح چیستی امید پرداخت و اظهار داشت: اصلی در تحلیل محتوا هست كه راه شناخت اخلاق را شناخت برادران دروغین آن می داند. بر این اساس باید ببینیم برادران دروغین امید چه چیزهایی هستند.
وی اظهار داشت: امید آرزو نیست چونكه آرزو بر ویرانه های حسرت بنا می شود. امید، توهم هم نیست و اسپینوزا بارها بر این مساله تاكید می كند.
این استاد فلسفه علم و اخلاق اضافه كرد: امید میل یا خوشبینی هم نیست؛ باید مراقب باشیم امیدهای اشتباه جایگزین امید واقعی نشود. امید تخیل هم نیست و بیشتر از آنچه داشتنی باشد، آموختنی و امیدوار بودن مهارت است.
نمازی با اشاره به اینكه امید مكانیزم دفاعی كنار نیامدن با چیزها هم نیست؛ مفهومی به نام "اقتصاد امید" به ما یاد می دهد بجای داشتن نوستالژی آینده، گاهی جسارت نااُمیدی و "خرده امید" داشته باشیم و گاهی همین خرده امیدهاست كه به زندگی ما معنا می دهد؛ سر زدن به خیابان انقلاب و قدم زدن در بزرگ ترین راسته كتاب فروشی دنیا؛ یا پرسه زنی در شهر و كشف هویت خودمان.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، درانتها این مراسم از برگزیدگان شبكه جهانی آموزش و پژوهش های علمی یوسرن، با حضور دكتر نیما رضایی رئیس شبكه جهانی یوسرن تقدیر گردید.

منبع:

1398/10/11
12:18:58
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: دانشگاه , فروش , كتاب , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل