دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام كرد

تولید ۱۳۵ قلم داروی اولویت دار در دستور كار

تولید ۱۳۵ قلم داروی اولویت دار در دستور كار

به گزارش دانلود فایل دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از برنامه این ستاد برای تولید 135 قلم داروی اولویت دار كه سالانه به میزان 570 میلیون دلار ارز بری دارند خبرداد و اظهار داشت: در بهار سال 1399 از 3 داروی بیولوژیك ˮایمونوگلوبولینˮ، ˮآلبومین انسانیˮ و ˮآلتپلازˮ رونمایی می شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر مصطفی قانعی در مراسم رونمایی از داروی آلسارا -داروی پیش گیری از روند بیماری ALS تولید ۱۳۵ قلم داروی اولویت دار با بیشترین میزان ارزبری را از برنامه های معاونت علمی ذكركرد و اضافه كرد: این داروها ارزبری به میزان ۵۷۰ میلیون دلار دارد و طبق برآوردها این ۱۳۵ قلم داروی اولویت دار، ۵۷۰ میلیون دلار ارزبری سالانه دارد كه ما توانستیم ۱۵۵.۳ میلیارد تومان در امتداد تولید این داروها حمایت داشته باشیم.
وی ۲۷ قلم داروی بیولوژیك، ۵۰ قلم داروی شیمیایی و ۵۸ قلم مواد اولیه دارویی را همچون ۱۳۵ محصول تولیدی این معاونت دانست و اظهار نمود: تولید این داروها توسط شركت های دانش بنیان انجام می شود و با تولید این تعداد دارو، ۱۶۱.۲ میلیون دلار كاهش ارزبری خواهیم داشت كه این كاهش ارزبری طی یك سال پس از تولید، خودرا نشان میدهد.
قانعی با اشاره به اینكه تولید این داروها آغاز و قسمتی از حمایت های آنها توسط معاونت انجام شده است، گفت: معاونت علمی توانسته بودجه ای را از صندوق توسعه ملی برای تولید این داروها توسط شركت های دانش بنیان تامین كند؛ تابحال ۴۴ محصول در دستور كار بوده و ۵۴ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یافته است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینكه در ستاد توسعه زیست فناوری توانستیم نقشه راه را با همكاری سازمان های ذیربط تهیه نماییم تا بتوانیم تسهیلاتی را در امتداد توسعه تولید داخل، سرمایه گذاری های خطرپذیر، پشتیبانی از شركت های نوآور و دانش بنیان فعال در نظر بگیریم، تصریح كرد: ۳ داروی بیولوژیك در بهار سال ۱۳۹۹ رونمایی می شود كه داروهای "ایمونوگلوبولین"، "آلبومین انسانی" و "آلتپلاز" همچون این داروهای بیولوژیك به شمار می روند.
بگفته وی، این داروها الان در شركت های دانش بنیان مراحل تولید خودرا می گذرانند و طبق برنامه ریزی ها مقرر است در بهار سال آینده رونمایی شوند.
قانعی از رونمایی از داروهای بیوتكنولوژی "گالسولفیس"، "فاكتور ۱۳"، "ایمی گلوسراز" و "الوسولفیس آلفا" در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ آگاهی داد و اشاره كرد: همین طور توسعه دانش فنی چند داروی بیولوژیك در شركت های دانش بنیان در حال پیگیری است كه در سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ رونمایی خواهد شد.
وی به بیان برنامه های معاونت علمی در زمینه تولید واكسن های انسانی در شركت های دانش بنیان پرداخت و اظهار داشت: واكسن "روتاویروس" با صرفه جویی ارزی ۱۲ میلیون دلار، اسفند ۱۳۹۸ رونمایی خواهد شد كه پیش بینی می شود این دارو تا سال ۱۴۰۰ به بازار وارد شود. علاوه بر آن واكسن های: پنوكوك ـ كانژوگه ـ ۱۳ ظرفیتی" با صرفه جویی ارزی ۶۰ میلیون دلاری، اسفند ماه سال ۱۳۹۹ رونمایی خواهد شد و در سال ۱۴۰۱ به بازار عرضه می شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تولید واكسن نوتركیب آنفلوآنزای فصلی كه از تخم مرغ حاصل می شود را از دیگر اقدامات این ستاد ذكر كرد و افزود: این واكسن بهمن ماه سال ۱۳۹۸ رونمایی می شود و در سال ۱۳۹۹ به بازار عرضه خواهد شد.
قانعی با اشاره به اینكه همین طور داروهای شیمیایی اولویت دار در شركت های دانش بنیان در حال پیگیری است كه به تولید برسند، اظهار داشت: از طرف دیگر، برنامه ریزی هایی برای واكسن های حوزه دام و طیور خواهد شد. ضمن آنكه تا آخر سال جاری ۴ داروی ضد سرطان كه توسط شركت های دانش بنیان به تولید می رسد، به مرحله رونمایی خواهند رسید.
وی با تاكید بر اینكه برای نخستین بار، ۱۰ سویه یا بذر واكسن توسط شركت های دانش بنیان تولید می شود كه در سال ۱۳۹۹ رونمایی خواهند شد افزود: شركت های دانش بنیان توانسته اند چالش تولید مواد اولیه را برطرف كنند، به شكلی كه هم اكنون ۵ ماده اولیه در یك شركت و ۱۴ ماده اولیه دیگر در شركت دانش بنیان دیگری در حال تولید است كه امیدواریم به بازار ارائه شود.
منبع:

1398/10/22
20:10:09
5.0 / 5
4321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل