نقش پیام رسان بومی در معماری جدید شبكه ملی چیست؟

نقش پیام رسان بومی در معماری جدید شبكه ملی چیست؟

دانلود فایل: بااینكه پیام رسان های بومی هنوز هم نمی توانند نیاز كاربران را اقناع كنند، با معماری ارائه شده توسط وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی، باید دید چه تصمیمی برای این خدمات پایه كاربردی شبكه ملی اطلاعات گرفته شده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، حالا رسانه های اجتماعی تبدیل به تكنولوژی فراگیر جهت ایجاد و تسهیل در اشتراك گذاری اطلاعات، ایده ها و علایق بوسیله ارتباطات و تعاملات مجازی بر بستر شبكه شده اند. طیف وسیعی از سرویس های ارائه شده در این عرصه، ارائه یك تعریف مشخص از رسانه اجتماعی را با چالش مواجه كرده با این وجود، همه سرویس ها دارای خاصیت های مشتركی نیز هستند.
رسانه های اجتماعی، تعاملی و مبتنی بر وب هستند و محتوای آن توسط كاربران در چارچوب متن، نظر، عكس، صوت و ویدئو تولید می شود و تعاملات آنلاین كاربران نقش حیاتی و كلیدی در رسانه های اجتماعی دارد. كاربران پروفایل خودرا ایجاد می كنند و رسانه اجتماعی با اتصال پروفایل كاربران به یكدیگر، توسعه شبكه های اجتماعی را تسهیل می كنند.
پیام رسان های اجتماعی نیز از سرویس های محبوب و فراگیر در بین رسانه های جمعی هستند و میلیون ها كاربر از این طریق به تعامل با یكدیگر می پردازند و امنیت و كارایی دو دغدغه اصلی كاربران و توسعه دهندگان این سرویس هاست كه سبب برتری یك سرویس دهنده به دیگری می شود. این در حالیست كه هنوز با وجود تلاش هایی كه در كشور برای توسعه پیام رسان بومی صورت گرفته، این سرویس ها نتوانستند به جایگاه مناسبی درمیان كاربران برسند.
یكی از خدماتی كه در زیرشاخه شبكه ملی اطلاعات به آن اشاره شده، پیام رسان است. خصوصا از این جهت كه هم اكنون پیام رسان ها ابزاری نیستند كه با استفاده از آنها تنها پیام ردوبدل شود، بلكه به یك سكوی جامع و بستر خیلی از كسب وكارها و كارهای روزانه تبدیل گشته اند. از طرفی پیام رسان یك خدمت دانش پایه است و در ارائه یك سرویس پیام رسان ما به دانش زیادی نیاز داریم.
البته از زمانی كه پیام رسان های بومی آغاز به فعالیت كردند، تغییراتی نیز داشته اند و روند آنها رو به رشد بوده، چه بسا خیلی از كاربران كه تا قبل از این تنها پیام رسان های خارجی روی گوشیهای خود داشتند، حالا سراغ پیام رسان های بومی هم رفته اند و درصورتی كه خدمات قابل اطمینان و باكیفیتی دریافت نمایند، میزان استفاده شان از پیام رسانی كه هزینه كمتر و قابلیت های بیش تری برایشان دارد، بیش تر خواهد شد.
با این وجود، هنوز هم این سرویس ها با نیاز جامعه در سطح عموم، هنوز خیلی فاصله دارند و چهار پیام رسان بومی ما در مجموع هم هنوز نمی توانند كل نیاز جامعه را پاسخگو باشند. بخصوص در روزهایی كه شبكه جهانی اینترنت برای كاربران ایرانی قطع بود، نیاز به پیام رسانی كه بتواند پیام های كاربران را ردوبدل كند، احساس می شد؛ پیام رسانی كه در هر شرایط بستر انتقال پیام های كاربران باشد.
درنهایت با طرح و معماری جدید شبكه ملی اطلاعات كه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده و از آنجائیكه پیام رسان ها هم از خدمات پایه كاربردی محسوب می شوند، انتظار می رود وضعیت پیام رسان های بومی و چگونگی روند پیشرفت آنها مشخص شود.
منبع:

1398/10/29
15:59:26
5.0 / 5
4094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل