معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام كرد

افزایش احتمال بروز اختلالات كروموزومی در جنین با افزایش سن مادر

افزایش احتمال بروز اختلالات كروموزومی در جنین با افزایش سن مادر

به گزارش دانلود فایل معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی امروز (پنجشنبه) اعلام نمود: یكی از اشكالات نظام سلامت كشور، افزایش سن ازدواج و به تبع آن، افزایش سن حاملگی زنان در كشور است كه رابطه مستقیم با وضعیت سلامتی جنین دارد و هرچه سن زنان در زمان بارداری، بالاتر باشد، احتمال بروز اختلالات كروموزومی در جنین، افزایش می یابد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده در افتتاحیه همایش علمی مربوط به آغاز طرح كشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های كروموزومی در سه ماهه اول بارداری» اظهار نمود: با اجرای این طرح در كشور، از تولد نوزادان معلول یا نوزادان مبتلا به بیماری های مختلف (قلبی – عروقی، سرطان ها و... ) جلوگیری به عمل می آید.
وی اشاره كرد: پیش بینی می شود با اجرای این طرح كشوری، از تولد بین سه تا پنج درصد نوزادان دارای اختلالات كروموزومی مادران حامله مورد بررسی در طرح، و یك درصد نوزادان تمامی مادران حامله در كشور پیشگیری شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه كرد: هم اكنون نیز امكانات تشخیصی و بیماریابی قبل از تولد نوزاد در كشور وجود دارد، امكانات ژن درمانی و اصلاح نقص در DNA در حال گسترش است و با روش های تخصصی پزشكی مذكور نیز می توان از بسیاری بیماری ها در جنین جلوگیری كرد.
دكتر ملك زاده افزود: الان 10 درصد بستری ها در بیمارستان ها و 15 درصد سرطان ها، به صورتی به مشكلات ژنتیكی مربوط می شوند كه هزینه زیادی را بر دوش خانواده ها و جامعه تحمیل می كند.
وی با تاكید بر اینكه انجام هر غربالگری در كشور باید ابتدا مورد بررسی و مطالعه علمی قرار بگیرد، اظهار داشت: تیم تحقیقاتی طرح كشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های كروموزومی در سه ماهه اول بارداری» كه با مشاركت چند دانشگاه بزرگ علوم پزشكی از امروز در 9 استان و شهرستان كشور اجرا می شود، نتایج اجرای طرح را مورد بررسی قرار می دهند تا در صورت كارآیی طرح، منجر به تدوین پروتكل مربوطه و اجرای آن در كل كشور شود.
او همینطور با ارائه گزارشی از وضعیت ارتقای سلامت جامعه ایران طی چهار دهه گذشته، دستاوردهای مثبت نظام سلامت در ایران را برشمرد و ضمن مقایسه ای میان وضعیت ایران با كشورهای دیگر، تشریح كرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، نرخ مرگ و میر كودكان زیر پنج سال در كشور، 120 بود كه الان به رقم 16، كاهش یافته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه كرد: شاخص امید به زندگی میان بزرگسالان ایرانی از بسیاری كشورهای دنیا بیشتر است، بطوریكه در زنان 81 سال و در مردان، 76 سال ارزیابی شده است و حتی روند افزایش قد در بزرگسالی جمعیت ایران طی دو یا سه دهه گذشته، بیشتر شده كه بهبود تغذیه و اجرای برنامه های ویژه در مدارس می تواند دلیل این روند رو به رشد باشد.
ملك زاده اختتام سخنانش اشاره كرد: این آمارها نشان دهنده آن است كه در هر زمینه ای كه برنامه ریزی و كار شود، وضعیت بهبود می یابد كه تولد نوزادان با اختلالات ژنتیكی نیز از آن جمله هستند. با تشخیص زودرس و اقدامات پیشگیرانه می توان به نتایج ارزشمندی دست یافت.
وی ابراز امیدواری كرد چند مركز ویژه ژن درمانی در كشور فراهم گردد تا بتوانیم مانند كشورهای پیشرفته دنیا، در زمینه درمان بعضی از بیماری ها همچون هموفیلی كه امكان بهبودی تا 70 درصد را دارد، قدم هایی برداریم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اجرای طرح كشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های كروموزومی در سه ماهه اول بارداری»، از امروز (اول اسفندماه جاری)، با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، از طرف دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همكاری موسسه پزشكی نسل امید و دانشگاه های علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی و اصفهان در 9 استان و شهرستان (تهران، اصفهان، خراسان رضوی، چهارمحال بختیاری، همدان، قزوین، البرز و گیلان و همین طور شهر كاشان) شروع شد و طی یك سال آینده، در چارچوب این طرح ملی، وضعیت سلامتی جنین 10 هزار و 300 مادر باردار، با انجام غربالگری ناهنجاری های كروموزومی در سه ماهه اول حاملگی (آزمایش ساده خون، سونوگرافی و...)، مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

منبع:

1398/12/02
14:03:47
5.0 / 5
3906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل