توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

دستیابی به دانش فنی تولید نوعی فولاد برای صنعت خودروسازی

دستیابی به دانش فنی تولید نوعی فولاد برای صنعت خودروسازی

به گزارش دانلود فایل محققان گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك به دانش فنی تولید فولاد TRIP دست پیدا كردند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر یوسف پاینده و دكتر بهمن میرزاخانی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه اراك و با همكاری مهندس عیسی خانی دانشجوی كارشناسی ارشد گرایش شناسایی و انتخاب مواد به دانش فنی یك نوع فولاد TRIP دست پیدا كردند.

فولاد TRIP نوعی از فولادهای پیشرفته پراستحكام است كه به صورت همزمان استقامت و انعطاف پذیری بالا از خود نشان می دهند. بیشترین كاربرد این نوع از فولاد در صنعت خودروسازی است؛ چون كه هم كارآمد از لحاظ مشخصات مكانیكی است و هم به علت عناصر آلیاژی بسیار اندك بسیار مقرون به صرفه است.

این دانش كه ناشی از طراحی انتخاب عناصر آلیاژی و فولادسازی، ریخته گری، كار گرم و عملیات حرارتی نهایی است و منجر به تولید قطعاتی شده است كه در مقیاس صنعتی قابل استفاده می باشد.

همینطور استحاله ناشی از تغییر شكل پلاستیك، به تبدیل آستنیت باقیمانده ناپایدار به مارتنزیت در حین تغییر شكل در دمای اتاق برمی گردد. این خاصیت به فولادهای TRIP اجازه می دهد كه شكل پذیری مناسب با ماندگاری در استقامت بالا را به صورت همزمان داشته باشند. عناصر آلیاژی اصلی این فولادها به صورت كلی شامل كربن، سیلیسیم و منگنز بوده و مجموع این عناصر به صورت معمول بالای پنج درصد است.

هدف از این پژوهش تولید فولاد TRIP منگنز پایین در مقیاس صنعتی است. بدین منظور دو تركیب شیمیایی متفاوت طوری انتخاب گردید كه مجموع عناصر آلیاژی اصلی كمتر از ۴ درصد باشد. بعد از آماده سازی مذاب، دو شمش به مقطع ۱۵ در ۱۵ و طول تقریبی ۶۰ سانتی متر ریخته گری شد. از آنجائیكه عملیات ترمومكانیكال چالش اصلی تولید این نوع فولادها به حساب می آید، ابتدا دما و زمان كار گرم بهینه شد و سپس شرایط عملیات حرارتی نهایی مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت دما و زمان بهینه در هر دو مرحله و به صورت تابعی از ضخامت به دست آمد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی وزارت علوم، این پروژه در مقیاس نیمه صنعتی انجام شده است و قابلیت صنعتی شدن را داراست. بنابراین افرادی كه تمایل به سرمایه گذاری در این صنعت را دارند، دانش فنی این دستاورد برای آنان موجود است.1398/12/15
22:28:49
5.0 / 5
3152
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل