رفع چالش های تولید قطعات صنعت خودروسازی با راهكار محققان كشور

رفع چالش های تولید قطعات صنعت خودروسازی با راهكار محققان كشور

به گزارش دانلود فایل یكی از شركت های مستقر در پارك علم و فناوری شیخ بهایی شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان با همكاری یكی از شركت های خودروسازی موفق شد تا خوردگی قالب های مورد استفاده را با كمك نانو پوشش ها رفع كند و این امر باعث افزایش عملكرد ۸ تا ۱۰ برابری و كاهش زمان توقف خط تولید به علت خوردگی شود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، یكی از شركت های صنعتی در حوزه خودروسازی توانست مشكلات خود در زمینه پوشش دهی قالب ها را با همكاری محققان یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری شیخ بهایی شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان رفع كند. این شركت صنعتی بعد از آشنایی با فناوری نانوپوشش های شركت دانش بنیان، همكاری مشتركی را برای رفع مشكلات خط تولید خود با این شركت نانویی شروع كرد.
در این برنامه همكاری مشترك، شركت ریخته گری چند قالب و بدنه قالب را بعنوان نمونه در اختیار شركت فعال در حوزه نانو قرار داد تا بعنوان نمونه بر روی آنها پوشش های نانو اعمال نماید. سپس از اعمال نانو پوشش بر روی این قالب ها مورد تست قرار گرفت و نتایج این آزمون ها نشان داد كه عملكرد قالب ها ۸ تا ۱۰ برابر افزایش یافته و هزینه ها و میزان توقف خط به همین میزان هم كاهش یافته است.
در صنعت دایكست، قالب های تولید قطعات كه ارزش بالایی داشته و در فرآیند تولید حرف اول را می زنند، به واسطه وجود مواد خورنده، تنش های حرارتی، وجود ذرات سیلیس و مواد مذاب و فشار بوجود آمده در ریخته گری، در فرآیند دایكست سریع تر از حد انتظار مورد انواع تخریب نظیر سایش و خوردگی قرار گرفته و فرسوده می شوند. این مورد علاوه بر اینكه به ایجاد اختلال در چرخه تولید منجر می شود از سوی دیگر هزینه های تولید را به خاطر بالا بودن هزینه های تعویض قالب ها بالا می برد.
ازاین رو شركت های فعال در صنعت دایكست همواره به دنبال روش ها و پوشش هایی هستند كه مشكل خوردگی و سایش سطح قالب های خویش را كاهش دهند. فناوری "رسوب فیزیكی بخار" معروف به PVD یكی از فناوری های پیشرفته برای ایجاد پوشش های بسیار نازك روی فلزات و آلیاژهای مختلف است كه می تواند به افزایش چشم گیر مقاومت آنها در مقابل خوردگی یا سایش منجر شود.
این شركت فعال در حوزه نانو بعنوان یكی از شركت های صنعتی توسعه دهنده پوشش های نانو لایه و نانوكامپوزیتی شناخته می شود و هم اكنون بعنوان یكی از بزرگترین مراكز خدمات پوشش های فوق سخت به روش رسوب دهی بخار پلاسمایی در ایران فعالیت می كند. این شركت همینطور تفاهم نامه های همكاری را با پنج شركت چینی به امضا رسانده و با یك شركت از كشور سوئیس هم همكاری مستمر دارد و موفق به ساخت تجهیزات ایجاد نانوپوشش های فوق سخت شده است.
این شركت نانویی دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.
منبع:

1398/12/26
15:08:39
5.0 / 5
2969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل