چرا اینترنت برخی دانشگاهها مجانی نیست؟

چرا اینترنت برخی دانشگاهها مجانی نیست؟

دانلود فایل: با بیان رایگان شدن ترافیك سامانه های آموزشی دانشگاه ها در شرایط آموزش مجازی به علت شیوع ویروس كرونا، همچنان خیلی از دانشجویان معتقدند ترافیك كلاس های آنلاین از حجم اینترنتشان می كاهد و این در شرایطی است كه رگولاتوری و اپراتورهای اینترنتی ادعا می كنند اینترنت آدرس هایی كه از جانب وزارت علوم داده شده، رایگان است و اگر ترافیك سامانه ای رایگان نشده، به این خاطر است كه آی پی آن در فهرست تاییدشده موجود نیست.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، مدارس و دانشگاه ها از هفته ابتدایی اسفند یعنی از همان زمان ورود ویروس کرونا به ایران تعطیل شدند. در واقع به علت به خطر افتادن سلامت دانش آموزان و دانشجویان در شرایط حضور فیزیکی در کلاس ها، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم از اولین مراکز کشور بودند که زنگ تعطیلی مراکز آموزشی را نواختند و با تعطیلی کلاس ها، مبحث آموزش مجازی عنوان شد تا کرونا مانع آموزش در کشور نشود.
بعد از اعلام تعطیلی مراکز آموزشی، در شرایطی که هنوز مشخص نبود وضعیت سال تحصیلی به چه شکل ادامه پیدا می کند، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود با عنایت به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، با همکاری وزارت علوم و آموزش و پرورش، امکانات ویژه ای جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم شده و همینطور از مجانی شدن ترافیک کلیه کلاس های آموزشی مجازی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم اطلاع داد.
بعد از آن حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- درباره اقدامات انجام شده برای آموزش مجازی اعلام نمود: سازمان فناوری اطلاعات فهرستی از مراکز آموزشی فرستاده که رگولاتوری آنرا به اپراتورها اعلام نموده تا ترافیکشان را مجانی کنند. سجاد بنابی –نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت- هم از مذاکره با عرضه کنندگان خدمات اینترنتی برای مجانی کردن تعرفه مصرف کاربران در برای پلت فرم ها و سرویسهای مورد تایید وزارت علوم و آموزش و پرورش اطلاع داد.
البته بعد از به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی و الزامی شدن حضور در کلاس های مجازی دانشگاهی، همچنان در مجانی شدن تعرفه سایت های دانشگاهی و آموزشی تعللی صورت گرفت که فلاح جوشقانی درباره علت تاخیر در اجرایی شدن این مورد اظهار نمود: وزارت علوم لیستی شامل آدرس، آی پی، نام دامنه و اطلاعات کامل را اعلام نمود که اپراتورها بتوانند این اطلاعات را روی سیستم هایشان تنظیم کنند و ما منتظر کامل شدن فهرست بودیم.
و در نهایت اعلام گردید از ۲۰ فروردین ماه، با دریافت فهرست تاییدشده سایت های دانشگاهی از وزارت علوم و اعلام آن به اپراتورها، ترافیک این سایت ها برای دانشجویان مجانی است و این اقدام توسط همه اپراتورها و سرویس دهندگان اینترنتی همچون موبایل، ثابت و مخابرات انجام می شود.
با این حال، برخی از دانشجویان همچنان معتقدند ترافیک مجانی برای سامانه آنلاین آنها اعمال نشده است. یکی از مخاطبان ایسنا در اینباره می نویسد: «الان دقیقا چه سایت هایی پوشش داده میشن که مجانی محسوب بشه؟ بنده در دانشگاه آزاد مشهد درس می خونم و هر کلاس آنلاین داره ازم چهار گیگ مصرف میشه.»
با پیگیری از اپراتورهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اعلام گردید سایت ها بر اساس آی پی اعلام شده از سوی وزارت علوم به صورت مجانی محاسبه می شود و بخش فنی دانشگاه باید در همان آی پی که معرفی شده، سرویس بدهد، اما به نظر می آید بعد از ورود به سایت و سامانه مورد نظر دانشگاه و هنگام ورود به جلسه آنلاین، آی پی تغییر می کند و این مورد سبب کم شدن حجم دانشجو می شود و علت آن هم به دانشگاهی که سایت ها را اعلام نموده برمی گردد.
درواقع با عنایت به این که بیشترین حجم مورد نظر در استفاده از خدمات آموزشی، هنگام برگزاری کلاس های آنلاین از ترافیک کاربران کم می شود، اینطور به نظر می آید که مجانی شدن تعرفه سایت ها عملا تاثیری در مصرف کاربران نداشته است و دانشجویان همچنان باید هزینه ترافیک مورد نظر را بپردازند. البته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود در صورتیکه دانشجویان با خلاف این مورد مواجه گشتند، می توانند آنرا در سامانه ۱۹۵ اعلام کنند.
همینطور درصورتی که هنگام استفاده از سامانه های آموزشی دانشگاه و حضور در کلاس های آنلاین از حجم اینترنتتان کم می شود و کاهش تعرفه اینترنت توسط اپراتور مورد نظرتان صورت نگرفته، می توانید در بخش نظرات این گزارش با ذکر نام دانشگاه خود، این موارد را اعلام کنید و به بیان تجربه تان از آموزش مجازی این روزها بپردازید.
منبع:

1399/02/11
21:24:18
5.0 / 5
2507
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل