حمله فیشینگ به اسم رجیستری و همتا

حمله فیشینگ به اسم رجیستری و همتا

دانلود فایل: اگر پیامكی با این مضمون كه «تلفن همراه شما رجیستر نشده و به زودی شبكه آن قطع می شود» دریافت كردید، روی لینك موجود در پیامك كلیك نكنید و برای اقدامات مربوط به رجیستری، تنها به آدرس های معتبر مراجعه كنید.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور از همان زمان که بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد، با چالش هایی همراه بود. در نخستین تجربه این طرح که برمبنای IMEI گوشیها بود، این کد قابل جعل بود و بنا بر این در تازه ترین اجرای رجیستری، تلاش شد با ترکیب دو شناسه گوشی و سیمکارت به صورت همزمان، از شکست باردیگر این طرح جلوگیری شود.
بر این اساس با اجرای طرح رجیستری یکی از اقداماتی که لازم است پیش از خرید تلفن همراه توسط شخص خریدار صورت گیرد، استعلام اصالت تلفن هم راه است. استعلام اصالت تلفن همراه بمنظور بررسی قانونی بودن، نو یا دست دوم بودن، مشخصات فنی دستگاه، اطلاعات نشان تجاری، مدل، شرکت گارانتی کننده و نظایر آن انجام می شود.
مشتریان می توانند پیش از خرید تلفن همراه، با پیامک کردن شناسه ۱۵ رقمی IMEI (که روی جعبه تلفن همراه درج شده است) به شماره ۷۷۷۷، اصالت تلفن همراه را استعلام کنند. بطور کلی انجام پروسه استعلام اصالت بوسیله درگاه های ارتباطی سامانه همتا امکان پذیر است که این درگاه ها شامل سامانه پیامکی ۷۷۷۷، کد دستوری #۷۷۷۷*، اپلیکیشن همتا و وب سایت اینترنتی همتا به آدرس hamta.ntsw.ir می شود.


در این میان همیشه سودجویان از روش هایی برای سوءاستفاده از ناآگاهی کاربران و خریداران گوشی استفاده می نمایند. یکی از این روش ها، ارسال پیامک به اسم همتا و با این عنوان است که تلفن همراه شما رجیستر نشده و به زودی شبکه آن قطع می شود و جهت جلوگیری، لازم است کد IMEI تلفن خودرا ثبت کنید. در این پیامک حتی آدرسی هم آمده که از شما می خواهد روی آن لینک کلیک کرده و کد دستگاه خودرا آنجا ثبت کنید.


اما باید توجه داشته باشید که در وهله اول، آدرس سایت همتا hamta.ntsw.ir است و هر آدرس دیگری که به هر نحو برای شما ارسال شده، مربوط به سامانه رجیستری و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیست. دیگر اینکه حتی با کلیک کردن روی لینکی که در این پیامک آمده، با صفحه تارنماهای فیلترشده مواجه می شوید که دلیل دیگری است به جهت اینکه نشان دهد این لینک، مربوط به دستگاه های دولتی و طرح رجیستری نیست.


اما با توجه به این که این روزها برخی افراد به سبب استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی فیلترشده، از فیلترشکن استفاده می نمایند که کارشناسان هم بارها نسبت به استفاده از فیلترشکن ها و خطرات آنها آگهی داده اند، این احتمال وجود دارد که با کلیک کردن روی این لینک و وارد کردن اطلاعاتی مانند کد گوشی، که بتواند از اطلاعات شما سوءاستفاده کند.
بدین سبب همانطور که بارها آگهی داده شده، هنگام دریافت پیامک هایی که دارای لینک است، حتما دقت کنید و تا جایی که امکان دارد روی لینکی که در پیامک آمده کلیک نکنید و خودتان آدرس سایت مورد نظر را جست وجو کرده و وارد شوید، تا گرفتار کلاهبرداری هایی از این دست که می توان آنرا نمونه ای از حملات فیشینگ دانست، نشوید.
کلاهبرداران با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، بوسیله اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می شود. اگر بخواهیم در مقابل تهدیدات سایبری ایمن باشیم، باید موارد امنیتی را رعایت نماییم، هر ایمیلی را باز نکرده و روی هر لینکی کلیک نکنیم، آدرس سایت ها را دقیق چک نماییم که همان آدرس مورد نظر باشد.1399/03/01
12:50:52
5.0 / 5
2241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل