مراسم رونمایی از پروژه های پیشران اقتصاد دیجیتال

روحانی: بوسیله فضای مجازی و سیستم الكترونیك می توان با فساد مبارزه كرد

روحانی: بوسیله فضای مجازی و سیستم الكترونیك می توان با فساد مبارزه كرد

به گزارش دانلود فایل رئیس جمهور با اعلان اینكه اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است، اشاره كرد: امروز در كشورمان و همه جهان، اقتصاد گرفتار تحول شده و اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دیجیتال در حركت است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین رونمایی از ۴ پروژه زیرساختی حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ارزش ۲۲۸۰ میلیارد تومان، اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در کاروان افتتاح های توسعه ای و زیرساختی هر پنجشنبه امروز به مقصد اقتصاد دیجیتال رسیدیم و با عنایت به این که بخش بزرگی از اقتصاد کشور به نحوی دیجیتال است باید توجه داشته باشیم که امروز اقتصاد دیجیتال، فضای بزرگ و مهمی برای کشور است.
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت فضای مجازی و اینترنت در عرضه خدمات به مردم در حوزه های مختلف همچون کشاورزی، سلامت و بهداشت و حوزه های مختلف عرضه خدمات به مردم، اظهار داشت: در فضای اقتصاد دیجیتال و استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای عرضه خدمات کارها سریع تر دقیق تر و همینطور کم هزینه تر انجام می شود و این مدل اطمینان بخش تری است.
روحانی اضافه کرد: در همین ایام سخت شیوع کرونا و بیماری کویید ۱۹، فرصت نمود و بروز فناوری اطلاعات برای مردم بیشتر شد و خیلی از کارها و عرضه خدمات با استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی انجام شد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سیاست هم فناوری اطلاعات در روند سیاسی نقش آفرین است، اظهار داشت: در تبلیغات انتخابات و اطلاع رسانی به مردم و حتی حضور و مشارکت مردم در انتخابات، فناوری اطلاعات نقش مهمی ایفا می کند و مبحث شفافیت و مبارزه با فساد از مسائل بسیار مهمی است که از راه فضای مجازی و سیستم الکترونیکی می توان حریف آن شد و با شیوه های سنتی نمی گردد.
روحانی تصریح کرد: اگر می خواهیم در اقتصاد با کشورهای دیگر رقابت نماییم هم چاره ای نداریم جز اینکه این فضا را توسعه دهیم.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم قبل از سخنان رئیس جمهور در آیین افتتاح پروژه های پیشران اقتصاد دیجتال کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف رشد و توسعه اقتصاد دیجیتال و پشتیبانی از استارت آپ های خسارت دیده از کرونا، اظهار داشت: اقتصاد دیجیتال می تواند بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و برون رفت از مشکلات باشد.
متن سخنان رئیس جمهور در این مراسم به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار خوشحالم که در کاروان "هر پنج شنبه یک افتتاح بزرگ"، امروز به اقتصاد دیجیتال رسیدیم. البته بخش بزرگی از اقتصاد کشور به نحوی دیجیتال است، اما اقتصاد دیجیتال به آن مفهومی که امروز در دنیا مطرح است، فضا و فرصت بسیار مهمی برای مردم عزیز کشورمان است.
اقتصاد سنتی اینجا به اقتصاد نفتی تعبیر شد. می خواهم فراتر بگویم، اصولاً اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است. یعنی کشاورزی هم تحولی بزرگ در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت. اگر بخشی از خدماتی را که در اختیار مردم قرار می دهیم، خدمات فضا پایه در نظر بگیریم، اینکه شرایط آب سدها و رودخانه های کشور چگونه است، خشکسالی چه وضعی دارد، حوادث غیرمترقبه چگونه است، اینها می تواند به شکل دیجیتال در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
یک کشاورز می تواند از خانه خودش با تلفن همراه در هر کجا، شرایط محیطی کسب و کار خودش را ببیند، برنامه ریزی کند، اصلاً ببیند اگر بخواهد از محل خانه تا مزرعه اش که ۵ الی ۱۰ کیلومتر است، حرکت نماید، چه شرایط و وضعیتی دارد؟
همانطوری که مردم عزیز ایران می دانند امروز در مسأله دامداری آزاد که دام ها در صحرا و مراتع حرکت می کنند، بخش بزرگی از این حرکت از راه دیجیتال کنترل می شود. طرف با امکاناتی که در اختیار دارد، نشسته هم گوسفندها و گاوهای خودش را می بیند کجا هستند، کجا می چرند، جای مناسبی است یا جای غیرمناسب و چگونه به آنها اخطار بدهد. پس اساساً تحول کشورمان و همه جهان به سمت اقتصاد دیجیتال است.
در یکی از کشورهای پیشرفته به بازدید از یک کارخانه ماشین سازی رفته بودم. این سالن بسیار عظیم و بزرگی که این همه ماشین در طول روز تولید می کرد ۳، ۴ طبقه بود و در همه طبقات هم کار می کرد. در این سالن فردی وجود نداشت، یک تعداد مهندس در اتاقکی بودند و هدایت می کردند.
هدایت اینترنتی و دیجیتالی در اختیار آنها بود و ربات ها همه کار می کردند، یعنی با هوش مصنوعی ساخت ماشین اداره می شد. اینجا، هم خودرو ارزان تر تمام می شود و هم سریع تر و هم دقیق تر ایجاد می شود. یعنی ربات مثل کارگر نیست که خسته شود یک جا جوش کمتر بزند، یک جا جوش بیشتر بزند، یک جا یادش برود پیچ اش را محکم کند. اینها یک مدلی است که اطمینان بخش تر است به جهت اینکه کار دقیق تر انجام بگیرد. در صنعت و کشاورزی هم خدمات به طریق اولی اینچنین است.
در این ایام کرونا که روزهای سختی برای مردم بود، فرصت فناوری اطلاعات و نمود و بروز آن برای مردم بیشتر شد. اینکه توانستیم به ۷۷ میلیون نفر از راه بانک ها وام دهیم، بدون اینکه نیاز باشد کسی به بانک رجوع کند، همه اینها از راه سیستم الکترونیک و دیجیتال انجام می گرفت و در واقع این فناوری اطلاعات و موبایل های هوشمند بود که کمک کرد و همه دست به دست هم داد تا مردم خیلی راحت توانستند خدماتی که می خواهند دریافت نمایند.
یا در روزهای کرونا، روزهایی بود که سفارش می شد مردم کمتر به فروشگاه رجوع کنند و کمتر برای خرید به خیابان بروند و می توانستند از راه همین فضای مجازی جنسی که می خواهند سفارش دهند و آن جنس از راه پست در اختیار آنها قرار بگیرد و این مسأله مهمی است و تحرک پست کشور و همینطور شرکت های دیجیتالی می تواند یک حرکت بسیار بزرگی را در جامعه بوجود بیاورد و این حرکت بزرگ را در همه زمینه ها می بینیم.
الان در بخش سلامت که این بخش تا حد زیادی الکترونیک شده و الان پرونده های الکترونیکی سلامت داریم، در همین غربالگری توانست کمک زیادی را انجام دهد. نیازی نبود به خانه افراد رجوع کنند و به جای آن به پرونده الکترونیکی افراد رجوع می کردند و بر اساس آن با مردم تماس تلفنی و یا تماس اینترنتی برقرار می کردند و شاهد این بودیم که در مبحث مقابله با کرونا این فناوری چقدر دولت و نظام درمانی کشور را یاری و کمک کرد.
یا در بخش آموزش و پرورش و دانشگاه ها، خیلی از تحصیلات نوجوان ها و جوان ها بخاطر کرونا متوقف گردید اما یک بخش بزرگی از همین طریق جبران شد.
اگر این زیرساخت ها نبود و اگر این لایه های مختلف خدمات نبود، چگونه می توانستیم این کار را انجام دهیم. همین کاری که الان انجام می دهیم، صحبت می نماییم و خیلی از عزیزان از راه همین فضای مجزای با جلسه ای که در اینجا داریم در تماس اند و یا مطالب را گوش می کنند.
حتی در سیاست به غیر از بحث کرونا و نیازمندی ها، فناوری اطلاعات در روند سیاسی کشور نقش آفرین است. در تبلیغات انتخاباتی کم کم دیوارها از چسباندن عکس ها و کارگرهایی که بیایند شب تا بامداد پوستر بچسبانند و یک عده هم بکنند و یک عده دیگر بچسبانند، اینها خلاص شدند و همه تبلیغات به فضای مجازی و اینترنتی منتقل شد.
این هم به نظافت و سلامت شهر و هم به سرعت کار کمک کرد و هم این فضا در انتخاب مردم تأثیرگذار است. همه اپلیکشن ها و شبکه های مختلف داخلی و خارجی کمک می کنند به جهت اینکه مردم راحت تر بتوانند از راه موبایل هوشمندی که در اختیار دارند، برگزینند و انتخاب کنند و تبلیغات و اطلاعیه ها را ببینند و حتی سخنرانی ها را گوش کنند؛ همه اینها را در اختیار دارند.
در این انتخابات هماهنگی نهایی و لازم بین وزارت کشور و شورای نگهبان برقرار نشد، اما دولت همه امکانات را به جهت اینکه این انتخابات کاملا الکترونیکی برگزار شود، آماده کرده بود. حتی در فضایی مثل فضای کرونا که امکان دارد در آینده هم این فضا، با همین ویروس یا ویروس دیگری وجود داشته باشد، باید شرایط کشور بگونه ای باشد که هر کسی راحت و حتی بدون رجوع حضوری بتواند هم هویت خودش را مشخص نماید و هم با مراکز رأی گیری ارتباط برقرار کند و هم بتواند فرد مورد نظر خودش را انتخاب نماید و حتی معتقدم امکانی فراهم گردد که مردم بتوانند فرایند را آنلاین ببینند.
رأی دهنده که رأی اش مخفی است، لازم نیست ببینند، اما نوع رأی را روی کاندیداها آنلاین ببینند. مثلاً در ریاست جمهوری ۵ کاندیدا داریم، آنلاین و لحظه ای ببینند که این ۵ تا چند رآی آوردند. امکان دارد این را قانونا ایراد بگیرند و بگویند خود این تبلیغ می شود. یعنی آن کسی که رأی زیاد می آورد و مردم می بینند، ساعتهای بعد بیشتر به او رأی می دهند.
اگر از این اشکال صرف نظر نماییم و بگوییم این اشکال نباشد، مردم می توانند آنلاین ببینند و تمام مسائلی که اینجا اشتباه شد و آنجا دخالت شد و آنجا تقلب شد، همه اینها از بین می رود و مردم می بینند که هیچ دستی هم دخالت ندارد؛ مردم رأی می دهند و رأی شان هم مشخص است.
مبحث شفافیت و مبارزه با فساد یکی از مسایل مهمی است که از راه فضای مجازی و سیستم الکترونیک می توانیم حریف آن شویم و الا چگونه امکان پذیر است که بتوانیم با شیوه های سنتی با فساد مبارزه نماییم.
امروز یک فضای بسیار مناسب و خوبی برای کشور بوجود آمده است، ضمن اینکه اگر می خواهیم با کشورهای دیگر در اقتصاد رقابت نماییم، چاره ای نداریم جز اینکه این فضا را توسعه دهیم. همین الان هم تمام کشتی ها و هواپیماهایی که حرکت می کنند، اطلاعات فضاپایه آنلاین در اختیار همه اینها هست که حرکت می کنند؛ تمام حرکت ها بر این مبناست. حتی در کامیون ها و اتوبوس ها در این حوزه که در مصرف گازوییل فسادی رخ ندهد و قاچاقی رخ ندهد، با جی پی اس همین کار را می کردیم. یعنی از اطلاعات فضاپایه استفاده و کنترل می کردیم.
پس این تحول، تحول اساسی و بسیار مهمی است. خوشبختانه از دولت یازدهم یک کار بسیار بزرگی انجام شد، یعنی زیرساخت ها آماده شد، باندها و پهن باندها آماده شد، شرایط جهت استفاده از موبایل های هوشمند مهیا شد و دیدیم در این مدت بر مبنای همین رقمی که الان اعلام شد، ضریب نفوذ اینترنت در این چند سال به حدود ۴ برابر رسیده است.
یعنی مثلاً ۲۷ درصد بوده و الان نود و خرده ای درصد است. از ۴ برابر یک مقدار کمتر است، اما این تحول مهمی است.
همان نکته ای که در شروع جلسه اعلام گردید که اساساً چه مقدار از جی دی پی کشور در اختیار اقتصاد دانش بنیان یا اقتصاد دیجیتالی امروز قرار دارد. دیدیم در برخی از کشورها مثلاً ۱۴ درصد جی دی پی آنها از اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دییجیتال بود. در کشورمان الان رسیدیم به ۶.۵ درصد و این رقم خوبی است و در فعالیتهای زیربنایی، هسته اصلی اقتصاد دیجیتال هم مثلاً از ۱.۵ درصد الان به ۴ و خرده ای درصد رسیده است. ازاین رو زیربناها در این مدت ۷ سال به سرعت آماده شده، به اضافه اینکه فضای اینترنت تا روستاهای کشور هم توسعه یافته است.
قبلاً این فضا در شهرهای بزرگ و کوچک بود، اما امروز بحمدالله این فضا در سرتاسر کشور امتداد پیدا کرده است و چقدر از روستاها در گردشگری از این فضا برای بوم گردی استفاده می کردند. چقدر از کارها و صنایع دستی از این فضا استفاده و بهره برداری می کردند. حتی امروز به جهت اینکه بتوانند فعالیتهای خودشان را در شهرهای کوچک و در روستاها انجام دهند، این ابزار و این امکانات در اختیار آنهاست.
ضمن اینکه اساساً این فضای اینترنتی و فضای مجازی، شرایط کشور را متحول کرده است. یعنی سبک زندگی و رابطه زندگی را تغییر داده است. نحوه ارتباط دوست با دوست، مقدار وقتی که می گذاریم برای داخل و بیرون خانه، خود این موبایل هوشمند وقت بزرگی از وقت این طرف را می گیرد یا مثبت یا منفی، نمی توان به بهانه سواستفاده این فضا را محدود و این روند را در کشور متوقف نماییم. یعنی نمی توانیم بگوییم در کشور چون از این فضا امکان دارد یک کسی سو استفاده کند پس کلاً این فضا را تعطیل یا محدود نماییم.
امروز کسب و کار با این فضا است. الان ۵۰۰۰ شرکت دانش بنیان رسمی و شناسنامه دار فعال و هزاران استارت آپ در کشور فعالیت و کار می کنند که همه اینها در سایه همین فضا است و همین امکانات و زیرساخت ها است. از سوی دیگر این همه دانشجویی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، اشتغال اینها را چه کار کنیم؟ ایجاد اشتغال برای اینها در اقتصاد دیجیتال راحت تر می شود. در اقتصاد دیجیتال راحت تر می شود افراد تحصیل کرده دانشگاهی را جذب کرد و از آنها بهره برد و کشور به این مسئله نیاز دارد. امروز بخشی از بیکاری کشور برای افرادی است که تحصیل کرده اند و از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند.
به نظرم امروز گام بسیار خوبی برداشته شد. سه گام مثبتی که امروز اعلام شد، دو گام آن کمک برای فعالیتهای دیجیتال بود و خدمات ابری در اختیار آنها می گذاشت و در زمینه خودکفایی مهم بود و در شرایط تحریمی که تحت فشار هستیم، این می تواند شرکت ها را در خدمات ابری مستغنی کند تا به خدمات ابری که ایجاد می شود، اتکاء کنند.
یا دیتا سنتری که راه اندازی شد و یا دیتا سنترهای دیگری که در آینده افتتاح می گردد، اینها همه فعالیتهای کسب و کار را در زمینه مشاغل جدیدی که باید ایجاد شود، تسهیل می کند. همینطور به کسب و کارهای اینترنتی که در این ایام به خاطر کرونا و بخاطر اینکه از کسب و کارشان فاصله گرفته بودند، آسیب دیده بودند کمک و یاری رسانده شد. بسته ۵۰ میلیون تومانی که برای ۵ هزار شرکت مدنظر قرار داده شد، این هم قدمی بود که در افتتاح امروز با آن مواجه شدیم.
افتتاح آخر مربوط به یک بخش فرهنگی بود. یعنی بخشی که مردم بتوانند به راحتی از فضای فرهنگی استفاده و بهره برداری کنند. گفتم که اینترنت های ثابت برای یک ماه هم خدمات مجانی داده می شود و امیدواریم این فضا گسترده شود. هم آنهایی که اهل تهیه محتوا هستند، بتوانند محتوای جدید تولید کنند و هم مردم بتوانند از تنوع لازم در این حوزه برخوردار شوند.
سیاست گذاری های عام، اصولی و منظمی توسط شورایعالی فضای مجازی و مرکز ملی انجام می گیرد، جلساتی هم برای هماهنگی بین دستگاه های مختلف اجرایی تشکیل می شود. یک شورای اجرایی که در رده دوم تشکیل می شود، می تواند سریع تر برای رسیدن به خدمات مورد نظر یاری و کمک نماید و هم اقداماتی که خود وزارت ارتباطات هم برای زیرساخت و هم برای لایه های دیگر انجام می دهد. کمک هایی که وزارت ارتباطات انجام می دهد و هم همه دستگاه های دیگر، بخش خصوصی و غیرخصوصی که آنها باید وارد شوند.
نکته آخر و سفارش آخر دولت الکترونیک است. یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم این بود که دولت الکترونیک بتواند قدم های کامل تری را بردارد و تکمیل شود و مردم بتوانند خدمات خودشان را راحت از این طریق بگیرند، بدون اینکه احتیاج به سفر داشته باشند و بدون اینکه احتیاج به رجوع داشته باشند. مثلاً فردی اگر می خواهد جواز ساخت ساختمان بگیرد، باید وقتی وارد اینترنت و فضای مجازی شد، همه مراحل کار خودش را انجام دهد. باید بتواند از این طریق، زمینی را که نیاز دارد خریداری کند، سند به نام وی در همین فضا منتقل شود، از همین طریق بتواند از شهرداری درخواست مجوز کند و آنچه نیاز است در اختیار آنها بگذارد و از همین جا بتواند به سراغ شرکت هایی برود که کار معماری انجام می دهند.
تمام رده هایی که باید صورت گیرد، از تمام وسایل ساختمان، نیازمندی های ساختمانی، به کارخانه بتواند رجوع کند سفارش دهد. یعنی همین طور که نشسته با یک کامپیوتر یا موبایل، باید تمام خدمات را دریافت کند.
در پزشکی هم همین است؛ از پزشک اش بتواند نسخه بگیرد، نسخه به داروخانه منتقل شود و این دارو در اختیار او قرار بگیرد.
ازاین رو دولت الکترونیک و فضای باز ارتباطات و فضای مجازی ارزان و امن و قابل اعتماد برای مردم بسیار مهم می باشد.
امروز مردم ارتباطات، سخن گفتن، سفارش دادن، صله رحم، انفاق شان، پرداخت قبوض آب و برق، دریافت حساب های بانکی شان، همه آمده در این فضا؛ یعنی این فضا، فضای بزرگی است که می تواند خدمات را انجام دهد و در این شرایط ویروسی و کرونایی خیلی می تواند به کشور کمک نماید. هر چه فضا بازتر باشد، بیشتر یاری و کمک می نماید.
ازاین رو درخواستم از وزیر محترم ارتباطات این است که سال جاری بتوانیم تا آخر سال قدم های بسیار مهمی در دولت الکترونیک برداریم و همه دستگاه ها، وزارتخانه ها و قوای دیگر و بخش های خصوصی که آنها هم باید کمک کنند.
این مرکز داده ای که الان مطرح می شد، یک مرکز داده عظیم و بزرگی نیاز داریم برای این تعاملات و یک خدمات ابری بسیار حجیمی را نیاز داریم، به جهت اینکه این خدمت ها را بتوانیم انجام دهیم. البته روز به روز در دنیای امروز این فناوری در حال پیشرفت و تحول است و می بینیم که از این طرف این فضا باید در درون با هم ارتباط داشته باشد و از یک طرف این فضا با بیرون کشور در ارتباط باشد و از سوی دیگر با آسمان در ارتباط باشد؛ خیلی از اطلاعات فضاپایه است.
همه اینها در کنار هم قرار بگیرد و بعداً اطلاعات زیر زمین هم به این منتقل می شود. یعنی بسیاری از تحولات معادن و حرکت های زیرزمین و آبی که در زیر زمین وجود دارد، می تواند بیاید.
یعنی زمین و آسمان و اعماق زمین و اعماق آسمان و کشورهای همسایه و همه کشور می تواند در این فضای عظیم قرار بگیرد. خوشبختانه در این حوزه قدم های خوبی برداشته شده است و مقام معظم رهبری در این چند سال دستورات خوبی صادر کردند.
شورایعالی فضای مجازی تصمیمات بسیار مهمی گرفته است. شبکه ملی اطلاعات به آن مفهومی که بتواند نیازهای جامعه را برطرف کند، بسیار اهمیت دارد که روز به روز و فاز به فاز در حال تکمیل شدن است و به پیش می رود و این خودکفایی هم بسیار مهم می باشد.
امروز برخی از طرح ها، طرح های خودکفایی بود که کشورمان را از شرکت های خارجی بی نیاز می کند و این هم در این شرایط اهمیت وافری دارد.
امیدوارم بتوانیم در ماه های آینده و تا آخر سال شاهد افتتاح های مهم در این فضا باشیم و جوان ها و همه استارت آپ ها و همه شرکت های دانش بنیان و همه کارخانه های نوآوری، یکی بعد از دیگری ان شاء الله افتتاح شود و خدماتی که مردم عادی و معمولی در زندگی روزمره خودشان می خواهند بتوانند ارزان تر، ساده تر، سریع تر و شفاف تر دریافت نمایند.
شاید یکی از آثار افتتاح های امروز هم این بود که سرعت کار در برخی از زمینه ها بیشتر می شود و همانطور که اشاره شد بعضی از مراکزی که فعالیت می نمایند و یک مرکز داده بزرگ برای زمان کوتاه نیاز دارند، نیازی ندارد که بیایند یک حجم بسیار وسیع را مد نظر قرار دهند و پول زیادی برای سرمایه گذاری صرف کنند، به جهت اینکه در سال می خواهند یک ماه استفاده کنند. این را می توانیم به مرکز دهیم و ازاین رو صرفه جویی خوبی هم در این کار انجام خواهد گرفت.
از همگی تشکر می کنم و امیدوارم شاهد تحرکات نو در کشور هم برای اشتغال مردم و هم برای پیشرفت اقتصاد باشیم. همینطور همانطور که اشاره شد در مقاطعی که تولید ناخالص داخلی(جی دی پی) کشور رشد کافی ندارد این بخش، بخشی است که رشد قابل توجهی دارد. در همین ایام هم گرچه بعضی از بخش ها گرفتار خسارت بودند، اما بخش هایی مثل این بخش هم بود که شرایط شان، شرایط بهتری بود و توانستند خدمات بهتری را ارائه کنند. ان شاالله شاهد یک شرایط مناسب اقتصادی و علمی و فناوری و رفاه مردم در کشور در سایه اقتصاد دیجیتال باشیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.»
منبع:

1399/03/09
10:15:11
5.0 / 5
2273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل