معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خبر داد

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیركبیر

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیركبیر

به گزارش دانلود فایل معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر از طریق اندازی باشگاه مهارت و اشتغال در این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تكمیلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار می گردد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر حسین حسینی تودشکی با اشاره به برگزاری فرصت مطالعاتی خارجی کوتاه مدت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این برنامه از دو سال قبل شروع شده و در تابستان اجرا می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: سال ۹۶ تعداد ۲۰ نفر، سال ۹۷ تعداد ۱۸ نفر به این فرصت مطالعاتی اعزام شده اند که امسال هم ۱۵ نفر جهت شرکت در این فرصت مطالعاتی انتخاب شده اند.

دکتر حسینی تودشکی تصریح کرد: برنامه ریزی های لازم برای اجرای این فرصت مطالعاتی انجام شده، اما برای اجرای آن باید دید که وضعیت بیماری کرونا چگونه خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: برنامه دیگر دانشگاه دریافت ایندکس های بین المللی برای ژونال های دانشگاه است؛ چونکه با اجرای این برنامه اعتبار بین المللی دانشگاه رشد خواهد یافت.

برنامه ریزی برای تقویت پروژه های صنعتی دانشگاه

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به افزایش و تقویت پروژه های صنعتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: پارسال دو پروژه صنعتی کلان که دارای رقم قرارداد بالایی بودند، در دانشگاه برنامه ریزی شد که الان به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه حوزه های "آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و ایمنی، تحقیقات همگرا و فناوری اطلاعات و هوشمندسازی" حوزه های دارای اولویت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به شمار می روند، اضافه کرد: برنامه داریم فعالیتهای پژوهش و فناوری دانشگاه را در این عرصه ها از راه حمایتهای ویژه و ایجاد زیرساختهای جدید تقویت نماییم.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: دانشگاه این آمادگی را دارد که از طرح هایی که در حوزه اولویت های دانشگاه هستند، حمایت کند و در این راستا امسال حداقل از ۱۰ طرح که منجر به ایجاد زمینه برای آوردن پروژه های صنعتی بزرگ شود، حمایت می شود.

وی اظهار نمود: فعالیت جدیدی در حوزه ارتباط با صنعت در دانشگاه تحت عنوان بازاریابی شروع شده که در این طرح از راه فضای مجازی نیازهای صنایع به اساتید اعلام و پیگیری می شود. امسال در این واحد میزان پیشرفت پروژه های صنعتی مطابق برنامه زمانبندی پیگیری می شود و در مطالبات مالی از صنعت پیگیری های لازم به عمل خواهد آمد.

برگزاری جلسات مشترک صنعت با دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: یکی از اقداماتی که از سال قبل آغاز شد، برگزاری جلسات مشترک با صنایع مختلف در حوزه های تخصصی معین با مشارکت اعضای هیئت علمی فعال در آن حوزه برگزار گردید.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: پارسال ۵ جلسه صنایع با اعضای هیئت علمی در حوزه های معادن، ارتباطات و نرم افزار، خودرو، صنایع غذایی و صنایع شوینده برگزار گردید که برگزاری این جلسات منجر به ایجاد بردهای مشورتی بین دانشگاه و صنعت شد و این روند امسال هم دنبال خواهد شد.

وی اظهار داشت: برنامه دیگر پژوهشی این دانشگاه استقرار دفاتر تحقیق و توسعه شرکت ها در دانشگاه است که پارسال بیشتر از ۵ مورد از دفاتر تحقیق و توسعه در برج فناوری و یا دانشکده های مرتبط در دانشگاه آغاز به کار کردند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: در دفاتر تحقیق و توسعه به صورت مداوم و مرتب باید نیازهای شرکت ها به اساتید و دانشجویان منتقل شود و بر این اساس دانشجویان و اساتید بازوهای رفع نیازهای شرکت ها و موتورهای خلاقیت و نوآوری صنایع خواهند شد.

دکتر حسینی تودشکی اضافه کرد: استقرار دفاتر تحقیق و توسعه در دانشگاه منجر به تعریف و اجرای پروژه های صنعتی و ظهور استارتاپ های جدید خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه برنامه دارد تا در حوزه های چند رشته ای ورود یابد، تصریح کرد: فناوری های چند بعدی و چند رشته ای منجر به ایجاد و خلق تکنولوژی های نوین و پیشرفته چند رشته ای خواهند شد. اگر برنامه ریزی و اجرای منسجم همراه کار تیمی خوب صورت گیرد، می تواند منجر به بروندادهای فناوری با سطح پیشرفته شود که موجبات ارتقاء کیفی و همینطور ظهور شرکتهای تجاری و اثرگذار در مبحث های فناورانه شود.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: در این راستا برنامه داریم از حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کمک بگیریم.

وی اظهار داشت: توسعه فعالیتهای مرکز فناوری و نوآوری و تجاری سازی برون دادهای علمی و فناوری دانشگاه از دیگر برنامه های معاونت پژوهش و فناوری است.

آخرین وضعیت برج فناوری دانشگاه
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با حمایتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه افزایش ۵.۵ طبقه به برج فناوری شماره۱ (ساختمان ابن سینا) دانشگاه شروع شده است. با اجرای این پروژه ۸۵۰۰ متر مربع به فضای مراکز نوآوری دانشگاه اضافه می شود.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: بعد از اتمام این پروژه برج فناوری دانشگاه به ۱۱ طبقه افزایش می یابد و فضای فعلی برج فناوری شماره ۱ بیشتر از ۲ برابر خواهد شد.

وی افزود: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه هم درحال بازسازی است. این برج قرار بود سال قبل افتتاح شود که به علت مشکلاتی که با شهرداری و مقاوم سازی پروژه داشتیم، با تاخیر در حال اجراست و به نظر می آید تا شهریورماه این برج هم به افتتاح برسد.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه هم در ۹ طبقه و ۲۲۰۰ متر مربع فعال خواهد شد. در این برج که دو شتاب دهنده کسب و کار مستقر می شوند و در ۲ تا ۳ طبقه از این برج هم شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شهر هوشمند مستقر خواهند شد. همینطور صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر هم در این برج مستقر خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: مراکز تحقیق و توسعه دو شرکت هم در این برج مستقر می شوند.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: درحال حاضر بیشتر از ۲۲۵ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مجموعه مراکز نوآوری و برج های فناوری این دانشگاه مستقر هستند و پیشبینی می شود تا آخر سال جاری تعداد این مراکز به ۳۰۰ واحد فناور و شرکت برسد.

وی اظهار داشت: برج فناوری شماره ۳ دانشگاه هم در خیابان بزرگمهر با حضور ۲۰ شرکت دانش بنیان رویشی مشغول به فعالیت هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه پروژه برج فناوری شماره۴ این دانشگاه هم درحال بررسی است، اظهار داشت: برنامه داریم در این برج ۳۰ تا ۵۰ شرکت رویشی دانشگاه مستقر شوند که تأمین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.

راه اندازی ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده ها

دکتر حسینی تودشکی افزود: پارسال سیاست ایجاد مراکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه شروع شد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تابحال ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه به راه افتاده است.

وی عنوان کرد: این مراکز در دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی و یک بخش در دانشکده مهندسی کامپیوتر هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دانشکده مهندسی کامپیوتر ۴ دفتر تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در حال فعالیت و یا توسعه فضای فیزیکی هستند.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: یک مرکز نوآوری تخصصی در حوزه انرژی با تمرکز در بخش نفت و گاز و با حمایت بخش خصوصی در طبقه دوم دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه بوجود آمده که به علت شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به تاخیر افتاده است. انتظار می رود این مرکز اواخر خردادماه و یا اوایل تیرماه به صورت رسمی افتتاح شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: همینطور در حوزه نفت و گاز یک مرکز تخصصی نوآوری در پردیس ماهشهر این دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوجود آمده است که بزودی افتتاح می گردد.

دکتر حسینی تودشکی افزود: پردیس ماهشهر دانشگاه دارای تجهیزات آزمایشگاهی خوب، فضای کارگاهی و ساخت مناسب و امکانات خوابگاهی خوبی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: دانشکده های مهندسی عمران، شیمی، پلیمر، مواد، صنایع، فیزیک، مدیریت و معدن هم درخواست راه اندازی مرکز تخصصی نوآوری دارند که امیدواریم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بتوانیم امسال در این دانشکده ها هم مراکز تخصصی نوآوری ایجاد نماییم.

راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این مرکز به تجاری سازی پروژه های داخل دانشگاه که مستعد تجاری سازی هستند، کمک می نماید.

وی افزود: همینطور شرکت هایی که فرآیندی را در تجاری سازی طی کرده اند، اما احتیاج به سرمایه گذار دارند، می توانند به مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری دانشگاه که محل استقرار آن در برج فناوری شماره ۲ است، رجوع کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: خدماتی مانند آموزش مشاوره، ثبت پتنت و انتقال تکنولوژی هم در آینده در این مرکز عرضه خواهد شد و شرکت هایی که خدمات به شرکت های دانش بنیان و فناور عرضه می دهند، می توانند در این بخش مستقر شوند.
دکتر حسینی تودشکی تصریح کرد: همینطور در این مرکز صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر هم مستقر خواهد شد که این صندوق در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری مجوز لازم را دریافت کرده و فعالیتهای اداری راه اندازی آن در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این صندوق با شرکتهای خصوصی شریک است و ۳۴ درصد از سهام این صندوق مربوط به دانشگاه است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باید برنامه داریم در سه ماهه دوم سالجاری فعالیت صندوق را به صورت رسمی و عملیاتی آغاز نماییم. سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان است و اگر خوب فعالیت کند، قادر خواهد بود تا ۱۰ برابر این میزان خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه

دکتر حسینی تودشکی تصریح کرد: برنامه اشتغال و مهارت افزایی فارغ التحصیلان تنها مربوط به معاونت پژوهشی نیست و بخش هایی از آن در رابطه با معاونت آموزشی است که رویه جدیدی در هیات رئیسه دانشگاه در این حوزه مصوب شده است.

وی ادامه داد: در این راستا معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مجری ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال است که در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان برگزار می گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: دوره های مربوط به باشگاه مهارت و اشتغال، تعریف و سایتی هم برای آن بوجود آمده است که برای اجرای نخستین دوره ثبت نام ها شروع شده و برای سه کلاس ۵۰۰ نفر دانشجو و فارغ التحصیل ثبت نام کرده اند.

وی ادامه داد: با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درحال مذاکره جهت دریافت مجوز پارک علم و فناوری و یا ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستیم.

ارتقای جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی

وی با اشاره به اینکه جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی ارتقا یافته است، اظهار داشت: جایگاه این دانشگاه در رتبه بندی های کیو اس، تایمز و لایدن نسبت به سال های پیش ارتقای قابل ملاحظه ای داشته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: بر مبنای رتبه بندی کیو اس در سال ۲۰۱۸ شاخص ارجاعات بر تعداد هیات علمی این دانشگاه رتبه ۴۰ بوده که در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۲۸ و در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۲۲ بین المللی ارتقا یافته است.

دکتر حسینی تودشکی تصریح کرد: کیفیت برون دادهای دانشگاه طی سال های اخیر بسیار عالی بوده و در سطح بین المللی اثرگذاری خوبی داشته است.

وی ادامه داد: بر مبنای رتبه بندی تایمز دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه دوم کشوری در بین دانشگاه های صنعتی، بر مبنای رتبه بندی لایدن رتبه نخست در بین دانشگاه های صنعتی کشور را به خود مختص کرده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: ۱۹ نفر از اساتید این دانشگاه پارسال جزء یک درصد دانشمندان بین الملل بوده اند.

دکتر حسینی تودشکی اظهار داشت: برنامه داریم سیاست های افزایش کیفیت مقالات دانشگاه را اجرایی کرده و درصد تولید مقالات بین المللی مشترک افزایش یابد.

وی افزود: سیاست هایی که در حوزه اعطای گرنت پژوهشی و ارتقاء اعضای هیات علمی در دانشگاه تدوین شده است، در جهت توسعه کیفی بروندادهای علمی بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: نسبت تعداد مقالات با همکاران خارجی در این دانشگاه طی دو سال قبل حدود ۳۰ درصد رشد یافته است.

وی خاطرنشان کرد: همینطور در حوزه افزایش تولیدات علمی و فناوری برنامه ای از سال قبل اجرایی شده است که طی آن صنعتگران و اساتید دیگر دانشگاه ها از راه پژوهشکده های فعال دانشگاه می توانند بعنوان استاد همکار به صورت نیمه وقت در دانشگاه همکاری داشته باشند و فعالیتهای پژوهش و فناوری خویش را به مقالات علمی و یا محصولات فناورانه تجاری تبدیل کنند.
منبع:

1399/03/12
22:21:23
5.0 / 5
2191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل