گزارش عملكرد سال گذشته وزارت علوم از سوی دكتر غلامی به رهبر انقلاب ارائه شد

مقام معظم رهبری: مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهمست

مقام معظم رهبری: مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهمست

گزارش عملكرد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال 1398 از طرف وزیر علوم به رهبر انقلاب ارسال شد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، مقام معظم رهبری بعد از مشاهده و مطالعه «گزارش عملکرد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال ۱۳۹۸» ارسال شده از طرف وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یادداشت کوتاهی فرمودند: «از وزیر محترم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم می باشد. آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است، اینها را با قوت ادامه بدهند. انشاءا...».
دکتر منصور غلامی در گزارشی به رهبر معظم انقلاب اسلامی درباب «عملکرد دانشگاه ها و موسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت» در سال ۱۳۹۸ به همراه «نتایج رصد اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی» موارد ذیل را به استحضار معظم له رساندند که بندهای این گزارش به شرح ذیل است:
۱. در این دوره طرح تحول همکاریهای دانشگاه و مؤسسات پژوهش و فناوری با جامعه و صنعت مشتمل بر ۶ هدف کلان، ۸ راهبرد اصلی و ۴۴ پروژه و اقدام اجرایی با هدف ارتقای فرایندهای مربوط به رفع نیاز جامعه بوسیله پژوهش های در رابطه با صنعت تهیه و ابلاغ گردید. همچون مختصات اصلی طرح مذکور این است که ۲۵ درصد از پروژه های تحصیلات تکمیلی تا سال ۱۴۰۴ به شکلی مستقیم و به سفارش صنعت و جامعه، با افزایش متوسط سالانه ۵ درصد، تنظیم و اجرا شوند. همچنین، طرح ایجاد ترتیبات مناسب و مقتضی بمنظور تدوین و انعقاد قراردادهای بزرگ با سازمان ها و وزارتخانه های کشور همچون دفاع، نفت، صنعت، سازمان حفاظت محیط زیست... بمنظور پشتیبانی از نیازهای فناوران صنایع مذکور با پشتیبانی از رساله های تحصیلات تکمیلی در رابطه با نیاز صنعت و جامعه تعریف و مواردی اقدام شده است.
۲. تعداد قراردادها با وزارت صنعت از ۴۷۲۳ مورد در سال ۹۷ به ۸۰۰۲ مورد در سال ۹۸ افزایش یافته است. همچنین، مبلغ قراردادها از ۹۹۲ میلیارد تومان به ۱۹۵۳ میلیارد تومان، تعداد مجریان از ۳۱۰۴ به ۴۵۹۳ مورد، تعداد کارفرمایان از ۲۷۰۶ به ۳۹۴۱ مورد، و درآمد حاصل از طرح ها از ۲۳۰ میلیارد تومان به ۲۷۳ میلیارد تومان (۱۹ درصد) افزایش یافته است. این روند نشانه رشدی قابل قبول و حاکی از جهت گیری اعضای هیئت علمی و فعالان دیگر در دانشگاه‎ها و مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری به سمت پاسخگویی به نیازهای کشور است.
۳. در چارچوب طرح تحول ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت بخشنامه «فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت» تدوین و در سال ۹۸ ابلاغ گردید. بر طبق این بخشنامه تمامی اعضای هیئت علمی که از سال ۹۸ به بعد استخدام می شوند می بایستی بمنظور آشنایی با صنعت در رابطه با تخصص خود در دوره پیمانی، دست کم ۶ ماه فرصت مطالعاتی را با بهره گیری از تسهیلات مالی دانشگاه محل خدمت (پرداخت حقوق و مزایا) در صنعت متقاضی (پرداخت هزینه های گرنت پژوهش) بگذرانند و خودرا برای پشتیبانی از صنعت متقاضی در مراحل بعدی کار در دانشگاه آماده کنند. در چارچوب این طرح در سال ۹۸ بیش از ۵۰ نفر از اعضای هیئت علمی نسبت به انتخاب صنایع مورد نظر اقدام و فرصت مطالعاتی خودرا آغاز نموده اند.
۴. بمنظور گسترش روحیه مشارکت و همیاری بین متخصصان دانشگاهی و فعالان صنعتی، یکی از راهبردهای اصلی این وزارت در دوره جدید افزایش برنامه های مهارت افزایی در مقطع تحصیلی کارشناسی است. این امر نقشی بارز در تعیین آینده شغلی دانش آموختگان و تصدی مسئولیت های مبتنی بر صلاحیت های حرفه ای خواهد داشت. شایان ذکر است که میانگین تعداد دوره های برگزارشده در هر دانشگاه معادل ۴۵ دوره در سال ۹۷ بود، در صورتیکه این عدد در سال ۹۸ معادل ۷۷ دوره (با ۷۱ درصد افزایش) محاسبه و گزارش شده است. همچنین، میانگین شرکت کنندگان در دوره های مهارت افزایی ۱۲۹۵ نفر در سال ۹۷ و ۲۲۴۵ نفر در سال ۹۸ (با ۷۳ درصد افزایش) بوده است.
۵. از دیگر فاکتورهای مورد توجه در چارچوب طرح پیش گفته، ارزیابی و رصد دائمی و پایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان است. این امر در بیش از ۸۰ دانشگاه کشور مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و نتایج حاکی از آنست که مجموع اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی وابسته به این وزارت در سال ۹۷ معادل ۶۱ درصد بوده است. در حالیکه، این میزان در سال ۹۸ با ۳ درصد ارتقا به ۶۴ درصد رسیده است. طبق این بررسی، متوسط اشتغال دانش آموختگان کارشناسی ارشد که در سال ۹۷ معادل ۵۲ درصد محاسبه شده بود، در سال ۹۸ با ۱۲ درصد رشد به ۶۴ درصد رسید. همچنین، متوسط رشد اشتغال دانش آموختگان مقطع کارشناسی که در سال ۹۷ معادل ۴۹ درصد ارزیابی شده بود، در سال ۹۸ معادل ۵۳ درصد (۴ درصد بیش از سال ۹۷) محاسبه شد. بنابراین، هرچند در مجموع، اشتغال متوسط ۶۴ درصدی دانش آموختگان به هیچ وجه راضی کننده نیست اما واضح است که با ادامه تمهیدات پیش گفته همچون راه اندازی ”مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی“ در تمامی دانشگاه ها می توان نسبت به افزایش اشتغال مدنظر برای دانش آموختگان تلاشی مضاعف به عمل آورد.
۶. بمنظور شناسایی، مستندسازی و تقدیر از طرح های برگزیده مقرر شد هرساله، همزمان با برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری که تحت هدایت این وزارت برگزار می شود، طرح های برگزیده مورد شناسایی، معرفی، تقدیر و حمایت قرار گیرند.
در بخش پایانی این گزارش، پیشنهادهای ذیل ارائه شده است:
۱. ترتیبی اتخاذ شود تا وزارتخانه ها و سازمان های دولتی بیش ازپیش نسبت به واگذاری طرح های پژوهشی و فناوری مورد نیاز واحدهای متبوع خود به دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری اقدام نمایند.
۲. عرصه های صنعتی مستعد کشور با همکاری دانشگاه ها و با ایجاد واحدهای تحقیق وتوسعه ضمن گسترش دوره های مهارت افزایی برای دانشجویان و ارتقای محصولات، زمینه فعالیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی و استادان دانشگاه ها را برای رفع نیازهای نوآورانه بنگاه ها فراهم آورند.1399/05/13
22:20:12
5.0 / 5
1777
تگهای خبر: پروژه , دانشجو , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل