خلأ قانونی سبب به یغما رفتن اطلاعات كاربران می شود

خلأ قانونی سبب به یغما رفتن اطلاعات كاربران می شود

به قول كارشناسان حوزه فناوری، خلأهای قانونی سبب به یغما رفتن اطلاعات كاربران شده است و حال آنكه لازم است با ورود به كشور، روی موضوعات اولویت دار كار نماییم كه امنیت، حریم خصوصی و رگولاتوری اپراتورها از این جهت اهمیت دارد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، بعد از آنکه در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا مواجه بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله خصوصیت های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را بعنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را هم متحول می کند مطرح کرده است. اولین شبکه نسل پنجم تلفن همراه (5G) در ایران هم یکم مرداد و در شهر تهران افتتاح شد.
پنجاهمین جلسه از سلسله نشست های نقد و اندیشه با مبحث «به روزرسانی قوانین موردنیاز برای تکنولوژی های جدید، هم زمان با ورود 5G به ایران» با حضور شاهپور دولتشاهی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلا، محمدباقر اصغری آقامشهدی، دکترای حقوق فناوری اطلاعات و استاد دانشگاه برگزار گردید و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مشروح این نشست پرداخته است.
دولتشاهی با اشاره به اینکه علم حقوق، علمی است که در تدوین قوانین احتیاج به آزمون وخطا دارد، اظهار نمود: در علم حقوق هر چه زمان بیشتری بگذرد راهکارهای بهتری برای مسائل مختلف عرضه می شود اما برای تدوین قوانین در فناوری اطلاعات که بر پایه نوآوری روز است کار حقوقدانان سخت می شود. ما با تکنولوژی جدید در ارتباط هستیم و باید در قوه قضاییه آینده نگری اتفاق بیفتد چونکه باید این را بدانیم که هر پدیده جدیدی که ایجاد می شود احتیاج به قانون جدید ندارد، این در شرایطی است که در وضع قوانین باید به مبحث اصل کمینه قوانین هم دقت کنیم.

نمی توانیم جلوی ورود تکنولوژی را بگیریم
وی با اشاره به اینکه تکنولوژی اینترنت متعلق به کشور ما نیست، اظهار داشت: سال ها قبل تصمیم داشتند که فوتبال را با فرهنگ اسلامی-ایرانی در کشور اداره کنند که اجرایی نشد، آیا این درباره فناوری 5G امکان پذیر است؟ معتقدم 5G را هم نمی توانیم و نباید متناسب با فرهنگ خودمان بومی سازی نماییم. از صدسال پیش تابحال همه فناوری ها به کشور وارداتی بوده است. ما تولیدکننده فناوری نبوده ایم. ازاین رو از طرفی این فناوری های تا حدود زیادی با فرهنگ ما هم فاصله دارد درعین حال هم نمی توانیم جلوی ورود تکنولوژی را بگیریم.
این وکیل پایه یک دادگستری با انتقاد از افرادی که به زعم خودشان تلاش می کنند تا «اینترنت پاک» در کشور ایجاد کنند اضافه کرد: زمانی که صحبت از تکنولوژی و اینترنت می شود همه دست ها را بالا می برند اما وقتی می گوییم کاری بکنید و تولیدات متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی در اینترنت آزاد ایجاد کنید همه ساکت می شوند.

تولید محتوای بومی و سالم
دولتشاهی درباره چاره داشتن «اینترنت پاک» هم اظهار داشت: تنها راهکار برای داشتن «اینترنت پاک»، تولید محتوای سالم و بومی سازی مدل آن است. درعین حال باید با نهادهای متولی درصحنه بین الملل تعامل برقرار کرد. برای مثال با شرکت گوگل مراوده برقرار نماییم تا اگر محتوایی برخلاف حقوق بشر یا امنیت ملی باشد آنرا حذف کند؛ ازاین رو امکان برداشتن محتوای سیاه از اینترنت وجود دارد.
وی با اشاره به حذف محتوای خشن از تلگرام در دیماه سال ۹۶ به دنبال تعامل با مدیران تلگرام بیان نمود: در دیماه سه سال قبل محتوای خشن روی یکی از کانال های تلگرام قرار گرفت که از راه وزیر ارتباطات به اطلاع رئیس تلگرام رسید و کانال مربوطه به علت انتشار مطالب خشن مسدود شد.
این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه به ناآگاهی مردم در استفاده از تکنولوژی اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی ها در کشور توهم دارند که با روبان بریدن اتفاق مهمی رخ می دهد، کشور کره جنوبی که سرآمد تکنولوژی است برای ورود 5G روبانی پاره نکرد. فناوری 5G در کشور ما کپی شده است و افراد برای ورود آن وام ها و تسهیلات دریافت می کنند اما در نهایت مردم را به حال خودشان تنها رها می کنند.
دولتشاهی به لوایح پنج گانه که هنوز در مجلس تصویب نشده است اشاره نمود و اظهار داشت: این لوایح بدون کارشناسی نوشته شده بود و دارای مشکلات زیادی است. حالا رگولاتوری نمی تواند با اپراتور متخلف برخورد کند ازاین رو قدرت برخورد را با جرائم در 5G در آینده را هم ندارد.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا وکلا و قضات به مبحث جرائم اینترنتی آشنایی دارند؟ توضیح داد: نباید از وکلا و قضات انتظار داشته باشیم درباره چیزی که قانون گذاری نشده اطلاعات داشته باشند ما از ناآگاهی مردم ضربه می خوریم و این خلأهایی در آموزش است.
وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به اینکه حفظ حریم اطلاعات کاربران در 5G بسیار مهم می باشد خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته اطلاعات تعداد زیادی از کاربران به یغما رفته است ازاین رو باید ابتدا فکری به حال حریم خصوصی و امنیت دیتاها داشته باشیم و سپس 5G را وارد کشور نماییم.

دستگاه های مختلف خویش را متولی تکنولوژی می دانند
همینطور محمدباقر اصغری آقامشهدی با اشاره به اینکه ما در انقلاب چهارم صنعتی قرار داریم، خاطرنشان کرد: این اتفاق نوعی تحول آفرینی است ما تجارب ضعیفی در این حوزه داریم ازاین رو نمی توانیم بی گدار به آب بزنیم. زمانی که صحبت از تکنولوژی تأثیرگذار در جامعه می شود دستگاه های گوناگونی خویش را متولی آن می دانند اما موقع رسیدگی کسی پای کار نیست که فضای مجازی هم از آن مستثنی نمی گردد.
وی با اشاره به تجربه ناموفق در مبحث رگولاتوری بیان نمود: در پنج سال قبل جشن تدوین لوایح پنج گانه فاوا گرفته شد اما هنوز این قوانین در پیچ وتاب کمیسیون های مجلس قرار دارد و تکلیف آن مشخص نمی باشد. بررسی سطحی نشان داده است که این لوایح کپی برداری از قوانین کشورهای دیگر است و قوانین آن با زیست بوم ما سازگار نیست.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه خلأهای قانونی سبب به یغما رفتن اطلاعات کاربران شده است، اضافه کرد: با عنایت به سرقت اطلاعات در کشور ما صدایی از کسی بلند نشد. عددهای ما از هزاران کاربر گذشته است ما با افرادی مواجه هستیم که مسائل را می بینند اما واکنشی نشان نمی دهند. این حجم از بی تفاوتی به اطلاعات کاربران با ورود 5G بی نظیر است. لایحه صیانت از داده ها برای اجرا با مشکل مواجه می باشد، آخرین قانون ما در این حوزه به دهه ۸۰ برمی گردد شاید لوایح پنج گانه بتواند بخشی از این جرائم را کنترل کند چونکه گرفتار فقر قانون گذاری هستیم.
اصغری آقامشهدی تاکید کرد: پیش از ورود 5G به ایران باید روی موضوعات اولویت دار کار نماییم، امنیت، حریم خصوصی، رگولاتوری اپراتورها مهم می باشد. اپراتورها در ایران یکه تازی می کنند بدون آنکه پاسخگو باشند. ما باید اپراتورها را پاسخگو نماییم.
منبع:

1399/05/18
15:51:29
5.0 / 5
1988
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل