تولید رهاساز پلیمری محلول در آب برای صنایع خودرو و كشتی سازی

تولید رهاساز پلیمری محلول در آب برای صنایع خودرو و كشتی سازی

محققان یكی از شركت های دانش بنیان برج فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به توسعه دانش فنی و تولید رهاسازهای پلیمری با ساختار غیرسیلیكونی شدند كه در تایرسازی، خودروسازی، صنایع دریایی و كشتی سازی، تجهیزات پزشكی و صنایع الكترونیك كاربردهای گسترده ای دارند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر رضا آرین، عضو هیات علمی گروه شیمی دانشکده علوم و مدیر تحقیق و توسعه یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر رهاسازها را مواد شیمیایی دانست که در گروه افزودنی های صنعت لاستیک جا دارند و اضافه کرد: افزودنی های صنعت لاستیک گروه گسترده ای از مواد شیمیایی هستند که در صنایع دارای قطعات لاستیکی نظیر تایرسازی، خودروسازی، صنایع دریایی و کشتی سازی، تجهیزات پزشکی، صنایع الکترونیک، صنایع هواپیماسازی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دفاعی کاربرد دارند.
وی ادامه داد: این شرکت در حال تولید رهاسازهای پلیمری دارای ساختار غیرسیلیکونی که دوستدار محیط زیست و قابل حل در آب هستند، است. این رهاسازها در تولید شیلنگ های شکل دار لاستیکی (شیلنگ های هیدرولیک) بر پایه پلیمرهای استانداردی نظیر EPDM، NBR، SBR، NR و همینطور برای پلیمرهای سیلیکونی و فلوروکربنی به کار می رود و با قدرت بالای رهاسازی مانع از هر گونه آسیب و خوردگی در سطح داخلی شیلنگ های هیدرولیک می شود.
آرین تصریح کرد: بنابر آمار جهانی، تولیدات لاستیکی در آسیا پسیفیک تا سال ۲۰۲۳ با رشد بالایی همراه می باشد و بازار افزودنی های صنعت لاستیک هم متعاقب این مورد روبه رشد خواهد بود، از طرفی بر مبنای آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، افزودنی های صنعت لاستیک تماما وارداتی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: با عنایت به اعمال تحریم ها ضد جمهوری اسلامی ایران در چند سال قبل واردات مواد شیمیایی با مشکلات زیادی روبرو شده که این مسئله سبب ایجاد مشکلات فراوان برای صنایع لاستیک و تایر با عنایت به نیاز مبرم این صنایع به افزودنی های صنعت لاستیک شده است.
وی با تاکید بر اینکه تولید این دسته از مواد شیمیایی علاوه بر دانش فنی بالا و تجهیزات پیشرفته در زمینه تحقیق به نیروی انسانی متخصص و با تجربه هم نیاز دارد، بیان نمود: بنابراین تابحال شرکت های انگشت شماری در کشور در این عرصه فعال شده اند. استفاده از ظرفیت های زیرساختی و انسانی موجود در دانشگاه ها راهکار مناسبی برای شرکت های دانش بنیان جهت فعالیت در این حوزه به حساب می آید.
مجری طرح با اشاره به همکاری این شرکت دانش بنیان با هدف بومی سازی و تولید این دسته از مواد شیمیایی، با اساتید چند دانشگاه و بهره مندی از امکانات چندین آزمایشگاه تخصصی دانشگاهی و واحد تولیدی در پارک های علم وفناوری، اعلام نمود: این شرکت از سال ۱۳۹۶ آغاز به تولید رهاسازهای پلیمری محلول در آب با علامت تجاری "آنیکو" کرده است که و در حال انجام تحقیق و توسعه روی چند ماده شیمیایی دیگر در گروه افزودنی های صنعت لاستیک، بنابر سفارش بازار هدف است.9
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی تصریح کرد: این شرکت کار تحقیق و توسعه بر مبنای سفارش صنایع هدف در زمینه افزودنی های صنعت لاستیک را در برنامه کاری خود دارد تا بتواند نیاز کشور به واردات افزودنی های صنعت لاستیک و تایر را تا حد امکان مرتفع کند.
منبع:

1399/07/06
20:24:44
5.0 / 5
1082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل