ستاری خبر داد

تولید واكسن آنفلوآنزا در داخل كشور از آذر ماه

تولید واكسن آنفلوآنزا در داخل كشور از آذر ماه

دانلود فایل: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از تولید واكسن آنفلوآنزا در داخل كشور از آذر ماه سال جاری آگاهی داد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری در این مراسم اظهار داشت: سال قبل ۱.۹ میلیارد دلار مواد اولیه دارویی و دارو وارد شد. حدود یک میلیارد دلار از این رقم مربوط به حوزه مواد اولیه دارویی است.
وی افزود: در این میان ۸۲ ماده اولیه ۴۰۰ میلیون دلار ارزش داشتند و تولید آنها اقتصادیست. با تولید آنها از خروج ۴۰۰ میلیون دلار جلوگیری می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور اضافه کرد: ۹۰۰ میلیون دلار نیز واردات خود داروی نهایی بوده است. از این رقم ۵۲۰ میلیون دلار داروی شیمیایی و ۳۸۰ میلیون دلار داروی زیستی است.
افتتاح خط تولید فرآورده های مشتق از پلاسما
ستاری در افتتاح خط تولید فرآورده های مشتق از پلاسما اظهار داشت: امروز افتتاح خط تولید آلبومین و ایمونوگلوبین انسانی بعنوان مشتقات پلاسما را داریم.
رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان درباره اهمیت این اقدام بیان کرد: ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما هر سال عموما به آلمان و اتریش ارسال می نماییم تا این مشتقات را به ما تحویل دهند. ۱۷۰ یورو نیز به ازای هر لیتر دریافت می کنند.
ستاری افزود: یک ویال ۵۰ میلی گرمی از این دارو ۲۰۰ یورو ارزش دارد که معادل ۱۰ بشکه نفت می باشد. به این معنا که یک و نیم تن نفت صادر می شود و ۵۰ میلی گرم ماده دریافت می نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ سال است که قصد راه اندازی پالایشگاه خون را داریم، اظهار داشت: یک شرکت دانش بنیان در سه سال این کار را عملیاتی کرد. بیش از ۹۰ درصد دستگاه ها در داخل ساخته شده است و هم اکنون ۳۰ درصد نیاز داخل را رفع می نماییم که تا یک سال آینده به کل نیاز می رسد.
افتتاح خط تولید اولین واکسن انسانی
در ادامه این مراسم معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح خط تولید اولین واکسن انسانی سرطان دهانه رحم در حضور رئیس جمهوری نیز بیان کرد: تولید واکسن سرطان دهانه رحم اتفاق بزرگی در تاریخ کشور است. برای اولین بار یک شرکت خصوصی واکسن انسانی تولید می کند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان این محصول را دومین واکسن پرفروش دنیا نام برد و اضافه کرد: برای اینکه این بیماری دومین عامل مرگ زنان بعد از سرطان سینه است. عموما برای تمام دختران ما از سن ۱۵ سال به بالا این واکسیناسیون باید صورت گیرد. این محصول جز واکسن های پیچیده است و تزریق آن در سه نوبت به فاصله شش ماه انجام می شود.
ستاری همین طور از تولید پنج واکسن انسانی دیگر تا اختتام دولت توسط شرکت های خصوصی آگاهی داد و اظهار داشت: همین شرکت تولید کننده واکسن سرطان دهانه رحم تا آذر ماه سال جاری قسمتی از واکسن آنفولانزا را تولید می کند و از سال آینده مشکلی برای تامین آن نخواهیم داشت.
افتتاح ماده اولیه دارویی با ارزبری ۲۷ میلیون دلار
در این مراسم خط تولید ماده اولیه دارویی سرترالین در استان مرکزی توسط رئیس جمهوری راه اندازی شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این بخش نیز بیان کرد: یک میلیارد دلار میزان واردات ماده اولیه دارویی است. در این میان ۸۲ ماده اولیه ۴۰۰ میلیون دلار ارزبری داشتند. معاونت علمی و فناوری برای داخلی سازی این ۸۲ ماده برنامه ریزی نموده است.
ستاری افزود: این افتتاح نیز برای ماده اولیه داروی ضد افسردگی است که سال ۹۸ واردات سرترالین ۲۷ میلیون دلار بود و با این اقدام نیاز کشور رفع شد.
افتتاح خط تولید کود زیستی و بذرهای هیبرید
همین طور خط تولید کود بایوفسفات و بذرهای هیبرید چغندر، خیار و گوجه فرنگی طرحی مشترک میان وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی توسط رئیس جمهوری راه اندازی شد.
ستاری خطاب به رئیس جمهوری در این مراسم اظهار داشت: امنیت غذایی یکی از موضوعات مهمی در معاونت علمی و فناوری است. ایران سالیانه چندین میلیارد دلار واردات در این عرصه دارد.
وی ادامه داد: در این عرصه همکاری نزدیکی با وزارت جهاد کشاورزی داریم. کمیته فعالی نیز در حال فعالیت است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همین طور بیان کرد: امروز خط تولید کود بایو فسفات بایوران به بهره برداری رسید. کودهای زیستی کم کم باید جایگزین کودهای شیمیایی شوند. در این بخش می توانیم رشد نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلان اینکه در حوزه بذر نیز سالیانه ۲۰۰ میلیون دلار واردات داریم، اضافه کرد: یکی از اشکالات توسعه گلخانه ها بذرهای هیبرید است.
بیش از صد میلیون دلار واردات بذر خیار و گوجه انجام می شود. شش شرکت فناور را مامور تولید این بذور کردیم. برای اینکه تنوع ارقام بالایی دارند.
بر طبق این گزارش، رئیس جمهوری در بیست و ششمین هفته از افتتاح طرح های مهم ملی کشور با شعار تدبیر و امید برای جهش تولید، چهار پروژه مهم را افتتاح نمود.
در این مراسم، طرح تولید فرآورده های مشتق از پلاسما در استان البرز، طرح تولید واکسن سرطان دهانه رحم در استان تهران، طرح تولید ماده اولیه دارویی سرترالین در استان مرکزی و خط تولید بایوفسفات بایوران در استان البرز بطور رسمی شروع شد.
برای اجرای این ۴ پروژه ۵۰۴ میلیارد تومان اعتبار صرف شده و با بهره برداری از این طرح ها ۳۳۹ فرصت اشتغال پایدار مستقیم ایجاد خواهد شد.
منبع:

1399/07/11
21:00:41
5.0 / 5
1107
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل