از جلسه شورایعالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟

از جلسه شورایعالی موزه های دانشگاهی چه خبر؟

رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران از احتمال برگزاری جلسه شورایعالی موزه های دانشگاهی تا آخر سال اطلاع داد.


دکتر سیف الله جلیلی در گفتگو با ایسنا با بیان این که شورایعالی موزه های دانشگاهی یک گردهمایی بوده که به ابتکار موزه علوم و فناوری برگزار می شد، ولی در سال ۱۳۹۹ به علت انتشار کرونا جلسه این شورا تشکیل نشد، اظهار داشت: اگر شرایط به همین شکل پیش رود، شاید تا آخر سال این گردهمایی به صورت مجازی تشکیل گردد تا درباره مشکلاتی که موزه های علوم در سرتاسر کشور دارند، بحث شود. متاسفانه سال جاری شرایط همه موزه ها چه موزه های علوم و چه موزه های سنتی به علت انتشار کرونا از لحاظ بازدیدکننده تعریفی ندارد. اغلب فعالیتهای موزه ها به صورت مجازی است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره جایگاه موزه های علوم و فناوری در آئین نامه های دانشگاهی، اظهار نمود: اغلب موزه های دانشگاهی زیر نظر معاونت پژوهش وفناوری هستند و بعضی از آنها امکان دارد زیر نظر ریاست دانشگاه باشند، ولی قاعده یکسانی که همه موزه های دانشگاهی از آن تبعیت کنند، وجود ندارد. اساسا مصوبه یا دستورالعملی برای تشکیل موزه های دانشگاهی به صورت یکسان وجود ندارد.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران افزود: از آن جایی که اغلب این موزه های دانشگاهی هم به صورت خودجوش و با مشارکت اعضای هیئت علمی علاقه مند راه اندازی شده اند، ازاین رو با عنایت به این که آن شخص یا معاونت چه ارتباطاتی داشته باشد، موزه دانشگاه مربوطه توسط یکی از واحدهای دانشگاه اداره می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این که پلت فرم بانک اطلاعاتی موزه های دانشگاهی آماده شده است و این بانک از لحاظ نرم افزاری مهیاست، گفت: بناست در جلسات بعدی شورای موزه های دانشگاهی این مورد به بحث گذاشته شود. در جلسه قبلی این شورا تفاهم بر روی این که این اطلاعات به چه شکلی عرضه شود، وجود نداشت. اگر اطلاعات موزه های دانشگاهی به صورت یک پایگاه اطلاعاتی منسجم شکل بگیرد، نه تنها برای داخل کشور بلکه برای افراد خارج از کشور هم قابل استفاده می باشد.
جلیلی اضافه کرد: تفاهم خوبی در زمینه ایجاد این بانک اطلاعاتی وجود ندارد و هر دانشگاه و موزه ای ایده جداگانه ای در این حوزه دارد. با این وجود ما سعی کردیم بستر لازم را فراهم نماییم تا همه موزه ها اطلاعات خویش را ثبت کنند، اما هنوز نهایی نشده است و مقرر است در جلسه بعدی شورایعالی موزه های دانشگاهی رباره این مورد صحبت نماییم تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.
وی با بیان این که «اساسا هیچ قاعده مشخصی برای بودجه موزه های دانشگاهی وجود نداشت»، تصریح کرد: اما در سال گذشته، بندی در ردیف بودجه دانشگاه ها آمد که بر مبنای آن می توانستند از یک سری ردیف ها به موزه های خود کمک کنند. عنوان این ردیف بودجه کمک به راه اندازی مساجد، مرمت بناهای تاریخی و موزه های دانشگاهی است و قرار بود موزه های دانشگاهی از آن استفاده کنند. این پیشرفت خوبی بود، اما من گزارش دقیقی از این که واقعا هم اکنون چه مقداری از این بودجه تخصیص پیدا کرده است، ندارم. در جلسه شورایعالی موزه های دانشگاهی رؤسای این موزه ها گزارش خواهند داد که آیا این بند اجرایی شده است یا خیر.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که برگزاری جلسه این شورا سال جاری نهایی شود. اساسنامه این شورا تدوین شده، ولی نهایی نشده است.
وی در انتها درباره فعالیتهای موزه ملی علوم و فناوری در دوران شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: اغلب فعالیتهای موزه به صورت مجازی دنبال می شود، هر چند که با رعایت پروتکل ها تعداد محدودی بازدیدکننده داریم. استقبال از فعالیتهای مجازی موزه در بخش هایی خیلی خوب است و در بخش هایی دیگر خیر. اما در مجموع رضایت نسبی وجود دارد. خوشبختانه استقبال مردم روزبه روز بهتر می شود. علاوه بر این، مشغول برنامه ریزی هستیم تا در نیمه دوم سال با برنامه های مجازی مدارس آموزش هایی به دانش آموزان عرضه دهیم.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در پنجمین نشست تخصصی موزه های دانشگاهی که در تاریخ ۱۲ دیماه سال ۱۳۹۷ در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، شورایعالی موزه های دانشگاهی به ریاست مسعود برومند، معاون پیشین پژوهش و فناوری وزیر علوم و دبیری سیف الله جلیلی، رئیس موزه ملی علوم و فناوری تشکیل شد. در این شورا که در جهت ایجاد شبکه، تقویت، سامان دهی، توسعه زیرساخت ها، تثبیت جایگاه حقوقی، برنامه ریزی برای تأمین و مدیریت منابع مالی و ایجاد نظام موزه داری در مجموعه وزارت عتف تشکیل می شود، ۵ نماینده موزه های دانشگاهی هم حضور دارند.
سیامک خادمی، معاون پیشین پژوهشی موزه ملی علوم و فناوری ایران در این جلسه یکی از مهمترین مسائل موزه های دانشگاهی را "جایگاه حقوقی" آنها عنوان و تشریح کرد: هم اکنون رد پای موزه های دانشگاهی در اسناد بالادستی دیده شده، اما جایگاه مشخصی برای موزه ها در چارت دانشگاه در نظر گرفته نشده است؛ همچون آنکه برخی از آنها زیرمجموعه کتابخانه، روابط عمومی یا معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه هستند.
وی در ادامه این جلسه از آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای تعیین جایگاه موزه های دانشگاهی در چارت دانشگاه اطلاع داد و اضافه کرد: از مسؤلان موزه های دانشگاه تقاضا دارم نسبت به ثبت درخواست خود در این حوزه اقدام نمایند.
منبع:

1399/07/30
22:31:18
5.0 / 5
1181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل