زمینلرزه ای كه بیشتر از ۳ هزار پسلرزه داشت

زمینلرزه ای كه بیشتر از ۳ هزار پسلرزه داشت

به گزارش دانلود فایل مدیر بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با اشاره به اینكه در زلزله ۷.۳ ازگله استان كرمانشاه در سال ۱۳۹۶ تعداد بیشتر از ۳ هزار پسلرزه به ثبت رسید، بر لزوم تقویت شبكه شتابنگاری و لرزه نگاری در این منطقه تاكید نمود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا دکتر علی بیت اللهی در نشست بازخوانی زلزله ۲۱ آبان ماه ۹۶ سرپل ذهاب کرمانشاه اضافه کرد: روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶، در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه زلزله ای به بزرگی۷.۳ محدوده های ازگله، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصر شیرین، سومار و آبادی های واقع در دشت ذهاب و گستره وسیعی از غرب کرمانشاه را به شدت تکان داد.
وی آمار نهایی تلفات و خسارت این زلزله را ۶۲۱ نفر و تخریب ۳۸ هزار واحد مسکونی و صدمه دیدگی ۵۲ هزار واحد مسکونی دانست و اظهار نمود: بررسی این زلزله نشان داد که یک سوم ساختمان های این منطقه فاقد اسکلت است و در مقابل زلزله استقامت کافی ندارد.
بیت اللهی با بیان اینکه این زلزله استان هایی چون ایلام، لرستان، همدان و کردستان را متاثر کرد، افزود: مورفولوژی این استان نشان داده است که استان کرمانشاه جزو ۱۰ استان لرزه خیز کشور و از نظر جمعیت هم جزو ۱۰ استان با تراکم بالای جمعیتی است.
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در زمینه لرزه خیزی این منطقه پیش از رخداد زلزله ۷.۳ خاطرنشان کرد: در این مطالعات تاکید کردیم که منطقه سرپل ذهاب احتمال رخداد زلزله هایی با شتاب ۹ را دارد که در زلزله ۷.۳، این شتاب تجربه شد.
بیت اللهی، افزود: این منطقه لرزه خیز و با خطر ریسک زلزله بالا است.
وی ضمن اشاره به زلزله های تاریخی این منطقه، تصریح کرد: تا پیش از سال ۱۹۰۰ تعداد ۴۲ زلزله تاریخی در سرپل ذهاب و قصرشیرین و مناطق اطراف آن رخ داده است.
بیت اللهی دلیل لرزه خیز بودن این منطقه را وجود گسل های مختلف در آن دانست و اظهار نمود: گسل "اصلی عهد حاضر زاگرس" یکی از گسل های این منطقه و یک زون گسلی باریک از مجموعه‎ای از گسل های امتداد لغز است. علاوه بر آن گسل "درود"، "نهاوند"، "کارون" و گسل "صحنه" از دیگر گسل‎ها است.
بیت اللهی گسل های "زاگرس مرتفع" و "پیشانی کوهستان" را از دیگر گسل های کرمانشاه نام برد و خاطرنشان کرد: احتمال می رود که گسل پیشانی کوهستان مسبب زلزله ۷.۳ ازگله باشد، ضمن آنکه منطقه ازگله در وضعیت لرزه خیزی با خطر بالا دسته بندی می شود.

زلزله ای که باعث پرتاب سنگ از کوه شد
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه زلزله ۷.۳ ازگله شتابی برابر با ۱۰ داشته است، رخنمون آنرا در پرتاب شدن سنگ ها به محورهای مواصلاتی دانست و خاطرنشان کرد: تا پیش از این رخداد لرزه ای بزرگ، وضعیت لرزه خیزی این منطقه تفاوت مفهوم داری با گذشته نداشته است و تنها دقایقی پیش از این زلزله مهیب زلزله ای به بزرگای ۴.۴ رخ داد که بعنوان پسلرزه این زمینلرزه بوده است.
بیت اللهی ضمن اشاره به اجرای مطالعاتی در زمینه زمینلرزه های ۱۵ ساله این منطقه از ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ توضیح داد: از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ تعداد ۱۳۸ زمینلرزه در بازه ۳ ساله در این منطقه رخ داد که از ۲.۵ تا ۴.۹ بوده است.
وی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ تعداد ۲۲۶ با بیشینه ۴.۷ زمینلرزه در این منطقه به ثبت رسید، اضافه کرد: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ شاهد افزایش نسبی رخدادهای لرزه ای بخصوص در جنوب سومار و حوالی ایلام بودیم، بگونه ای که تعداد ۴۵۰ زلزله بین ۲.۵ تا ۵.۷ در این حوالی رخ داده است.
به قول وی از سال ۲۰۱۵ تابحال ۳۳۱۸ زمینلرزه در کرمانشاه رخ داده که اغلب آنها پسلرزه های زمینلرزه ۷.۳ روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ و بزرگترین آنها با بزرگای ۶.۱ در حوالی ثلاث باباجانی رخ داده است.
بیت اللهی ثبت بیشتر از ۳ هزار پسلرزه بیشتر از ۲.۵ و احساس شدن آن تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری رومرکز زلزله را دیگر ابعاد این زلزله عنوان نمود و اظهار داشت: یکی دیگر از مهمترین ابعاد این زلزله راه اندازی ساختمان‎های مسکونی در خاک نرم "سراب شرف آباد" است که به علت نرم بودن خاک زمین، ساختمان ها به شدت تخریب شدند.

ضرورت توسعه شبکه شتابنگاری در منطقه
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر لزوم تقویت شبکه های شتابنگاری و زلزله نگاری در این منطقه تصریح کرد و اظهار داشت: علاوه بر آن لازم است بر کیفیت بتن های مورد استفاده در سازه ها توجه بیشتری صورت گیرد، چون که در این زمینلرزه مشاهده کردیم ساختمانی که از بتن مناسبی برخوردار نبود، بر اثر زلزله به صورت ساندویچی طبقاتش فرو ریختند.
منبع:

1399/08/22
20:12:57
5.0 / 5
962
تگهای خبر: پروژه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل