پرسشی درباره شناسایی مسافران كرونائی

پرسشی درباره شناسایی مسافران كرونائی

دانلود فایل: مسئولان آژانس های مسافرتی و هتل ها می گویند هنوز به بانك اطلاعات بیماران كرونائی دسترسی ندارند. این درحالی است كه طبق اعلام وزارت بهداشت، افراد مبتلا به كرونا تا 14 روز اجازه سفر ندارند و طرح محدودیت های جاده ای از امروز شروع شده و تا تطعیلی دوهفته ای كشور نیز كمتر از سه روز باقی مانده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، وزارت بهداشت هفته گذشته بخشنامه ای را به معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، رئیس سازمان راهداری، مدیرعامل شرکت راه آهن و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ و اشاره کرد: از روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه، هرگونه جابه جایی مسافر به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست کرونا ممنوع می باشد. معاون وزیر بهداشت گفته که این طرح در امتداد بند ۷ مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد عدم جابه جایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و با توجه به تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا، اجرا می شود.
مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم اعلام نموده است: همه شرکت های حمل و نقلی موظف می باشند قبل از صدور بلیت اتوبوس، تاکسی و مینی بوس برای مسافران، کد ملی آنها را در سامانه مورد نظر وزارت بهداشت وارد کنند و در صورت مجاز بودن و تایید از طرف این وزارتخانه می توانند سفر جاده ای با وسایل حمل و نقل عمومی بین شهری داشته باشند.
از طرفی، به دنبال اجرای طرح تعطیلی شهرهای پرخطر از روز شنبه اول آذرماه، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اظهار داشت که وزارت بهداشت با کمک وزارت ارتباطات طرحی را آماده کرده اند تا همه کسانی که کرونا مثبت می شوند بوسیله این طرح ردیابی و با رصد مستمر کنترل شوند. با این وجود مدیران آژانس های مسافرتی و هتل ها نسبت به چگونگی دسترسی به چنین سامانه یا بانک اطلاعاتی ای برای تشخیص افراد مبتلا به کرونا، ابراز بی اطلاعی کرده و می گویند هنوز بخشنامه یا دستورالعملی در این رابطه به آنها ابلاغ نشده است و آژانس های مسافرتی و یا هتل ها امکان تشخیص چنین افرادی را ندارند که به آنها خدمات سفر نفروشند و یا از سفر چنین افرادی جلوگیری نمایند.
معاون گردشگری قبلا که درباره رفع شبهه بخشنامه «ممنوعیت سفر افراد مبتلا به کرونا» توضیح داده و گفته بود انجام تست کرونا برای همه مسافران الزامی نیست، درباره ابلاغ همین بخشنامه توضیح داده است: این بخشنامه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است و همه باید اجرا کنند. هرچند که با تشدید محدودیت های تردد از هفته آتی، عملا امکان اجرای تور وجود ندارد و سفر با وسایل نقلیه عمومی باتوجه به تعطیلی بیشتر مراکز، محدود خواهد شد.
بخشنامه ای که وزارت بهداشت ۲۱ آبان ماه ابلاغ نمود و چند روز پس از آن انتشار یافت، حاوی اطلاعات کلی است که فقط تاکید می کند جابه جایی مسافران مبتلا به کرونا به صورت هوایی، زمینی و دریایی بدون دریافت نتیجه تست ممنوع می باشد. بااینکه ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت بعدها توضیح دادند که ضرورتی برای ارائه نتیجه منفی تست کرونا هنگام سفر و جابه جایی نیست و فقط افرادی که اطلاعات آنها در سامانه وزرات بهداشت ثبت شده است تا ۱۴ روز اجازه جابه جایی ندارند، اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی دسترسی مراکزی مثل شرکت های مسافرتی و حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی و مراکز اقامتی به بانک اطلاعاتی بیماران شناسایی شده را هنوز مشخص نکرده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز ۱۷ آبان ماه پیامی را در توئیتر با این محتوا منتشر نموده بود: «با ابلاغ وزارت بهداشت بر پایه دولت الکترونیکی، به زودی مبتلایان کووید ۱۹ امکان استفاده از قطار بین شهری، پروازهای هواپیمایی و تاکسی های اینترنتی را در دوران بیماری و قرنطینه ندارند.» بهنام ولی زاده - سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات - هم توئیت مشابهی را منتشر نموده بود: «با دستور معاون وزیر ارتباطات از هفته گذشته پیاده سازی این کار را آغاز نموده ایم. وب سرویس وزارت بهداشت و مرکز ملی تبادل اطلاعات آماده شده، با اتصال شرکت های هواپیمایی، رجا، اپلیکیشن ها و سایت های فروش بلیت، موضوع تکمیل خواهد شد که در حال انجام می باشد.»
با وجود چنین مقدمه چینی ها و توضیحاتی اما هنوز مراکز فروش بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار، شرکت های حمل و نقل و مراکز اقامتی نمی دانند بوسیله چه سامانه ای باید کد ملی مسافر را وارد کنند تا به اطلاعات بیمار احتمالی دسترسی پیدا کنند و از سفر مبتلایان کرونا جلوگیری شود.
منبع:

1399/08/29
12:03:15
5.0 / 5
792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل