دبیر انجمن واردكنندگان موبایل پاسخ داد

شرط ارزان شدن موبایل چیست؟

شرط ارزان شدن موبایل چیست؟

به گزارش دانلود فایل به قول دبیر انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، شرط اینكه در آینده موبایل ارزان شود این است كه هم زمان با روند كاهش قیمت دلار، تخصیص ارز از جانب بانك مركزی افزایش یابد، فرایند ثبت سفارش هم تسریع و محدودیت سقف و سابقه شركتهای واردكننده هم برداشته شود.


امیر اسحاقی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وضعیت فعلی بازار موبایل، اظهار نمود: با عنایت به این که تقاضای فصلی کاهش پیدا کرده، بازار گرفتار رکود یا تعادل نسبی شده و از نظر قیمتی هم وضعیت حدودا متناسب است. ما در بازار موبایل شاهد آرامشیم اما در بازار تبلت با عنایت به این که هنوز تقاضا ادامه دارد و عموم بیشتر از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و از راه قاچاق وارد می شود و طرح رجیستری هم برایش الزامی نیست، وضعیت هنوز به ثبات و آرامش نرسیده است.
وی با اشاره به اینکه نوسان قیمت دلار و نرخ ارز در قیمت خیلی از کالاها، خصوصا کالاهای حوزه فناوری که سریع به فروش می رسند، بسیار مولفه حساسی است، اضافه کرد: این نوسانات قاعدتا در چرخه ای بین دو هفته تا یک ماه پس از تغییرات ارز، در سطح کلان عمده فروشی و بازار روز که کالاها به روز جابه جا شود، اثر می گذارد. اما در حوزه بازرگانی با عنایت به این که فرایند ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ارز و واردات یک فرایند حداقل ۶۰ روزه و حداکثر ۱۰۰ روزه شده، بطور قطع تخصیص ارز کالایی که هم اکنون در بازار وجود دارد، در ماه های گذشته صورت گفته و خریدش با نرخ های قبلی است.
دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: از آنجایی که در حوزه موبایل، قیمت تمام شده بر مبنای نرخ ارز نیمایی حاصل از صادرات محاسبه می شود که صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می کنند، ما شاهد نوسان آن چنانی در قیمت های این سامانه نبوده ایم. قاعدتا اثر ثباتی که در بازار ارز اتفاق افتاده و کاهشی که شاهد بودیم، باید در بازار یک ماه تا یک ماه نیم آینده خویش را نشان دهد.
اسحاقی در ادامه با اشاره به اینکه پیشبینی می شود با افزایش تقاضا، بازار به تعادل برسد، اظهار داشت: شرط اینکه در آینده شامل ارزانی موبایل باشیم، این است که هم زمان با روند کاهش دلار، تخصیص ارز از جانب بانک مرکزی افزایش پیدا کند، فرایند ثبت سفارش هم تسریع و مشکل و محدودیت سقف و سابقه شرکتهای واردکننده هم برداشته شود، یعنی دولت و مشخصا بانک مرکزی و وزارت صمت، از حالا میزان ارز مورد نیاز برای سه ماه آینده را تخصیص دهند و این فرایند را تسریع کنند.
وی تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد، قاعدتا در آن زمان نسبت تعادلی ادامه خواهد داشت و شاهد بهبود قیمت ها هم خواهیم بود. اما اگر فرایند تخصیص ارز به همین کندی که هم اکنون پیش می رود باشد، خیلی نباید انتظار تغییرات آن چنانی داشته باشیم.
دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ضمن اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در عرصه تولید بیان نمود: می خواهیم از تولیدکنندگان داخلی موبایل و تبلت کمک بگیریم و فرایند را برای آنها تسهیل نماییم. اگر سایر حوزه های زنجیره توزیع، همچون اقساطی کردن کالا و خصوصا اپراتورها هم بتوانند در این حوزه کمک کنند، قاعدتا می توان دستگاههای ارتباطی همچون تبلت و موبایل را با قیمت های مناسب تری به سطح گسترده تری از جامعه رساند.1399/09/02
09:45:46
5.0 / 5
789
تگهای خبر: تولید , شركت , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل