كرونا كی تمام می شود؟

كرونا كی تمام می شود؟

به گزارش دانلود فایل عضو فرهنگستان علوم پزشكی درباره زمان آخر بحران كووید-۱۹ اظهار داشت: طبق مدلهای بیولوژیكی ای كه محققان در دنیا عرضه كردند، طول این بحران دو سال تا دو سال و نیم است كه یك سال آن گذشته و باید یك الی یك سال و نیم دیگر هم طی شود تا این وضعیت آخر یابد. بسته به روش های پیشگیرانه باید تعداد مرگ ومیر را كاهش دهیم.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی در وبینار تحولات آموزش عالی در عصر کرونا که به همت گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم برگزار شد، اظهار داشت: کرونا ویروس قوی ای نیست و بسیار راحت از میان می رود؛ اما مشکل اصلی ای که با این ویروس داریم این است که دوره ی بی علامتی آن بسیار زیاد است و شدیدا واگیردار است.
دبیر اتاق فکر کرونای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به رویکردهای متفاوت کشورهای مختلف در مقابله با کووید-۱۹ اظهار داشت: هر کشوری در مواجهه با کرونا برخوردی داشت. مثلا در آلمان مردم با دولت هماهنگی بسیاری داشتند یا کره جنوبی به علت استفاده مناسب از آی تی و اعمال اقتدار شدید توانست بیماری را کنترل کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: ۸ اسفند از طرق مختلف به رئیس جمهور اعلام کردیم که احتیاج به اعلام لاک داون وجود دارد که این مورد رخ نداد. بعدتر در فروردین این قرنطینه اعمال شد که پس از حدودا یک ماه باردیگر جامعه به حال خود رها گردید و نتیجه آنرا می بینیم.
قناعتی با بیان اینکه «اگر میزان کنترل اجتماعی به کمتر از ۱۰ درصد برسد، یک مبتلا امکان دارد ۴۰۶ نفر را بیمار کند»، اضافه کرد: اگر فاصله اجتماعی تا ۷۵ درصد رعایت شود، این میزان به ۲.۵ نفر می رسد.
این پزشک در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ابتلای سرنشینان کشتی دیاموند پرنسس و ماجرای عجیب آن، اظهار داشت: سرنشینان کشتی دیاموند پرنسس به مدت یک ماه در کشتی و در کنار یکدیگر قرنطینه بودند. ازاین رو از لحاظ اپیدمیولوژیک همه ی آنها باید به کرونا مبتلا می شدند، اما حدود ۳۰ درصد این افراد مبتلا شدند. همین عدد اگر ضربدر ۸۰ میلیون جمعیت ایران شود؛ یعنی حدودا ۲۵ میلیون نفر از مردم به کرونا مبتلا می شوند و بقیه به هیچ وجه بیمار نمی شوند.
وی اضافه کرد: ۹۰ درصد افرادی که به کووید-۱۹ گرفتار می شوند یا بدون علایم هستند یا به صورت خفیف این بیماری را تجربه می کنند. از میان ۱۰ درصد افرادی که دارای علامت هستند، حدودا یک درصد آنها فوت می کنند. با عنایت به این درصدها، اگر کنترل درستی در این اپیدمی اعمال نشود، حدودا ۶۰۰ هزار نفر از شهروندان تا آخر این بحران کشته خواهند شد.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی با تکیه بر این که«فعلا نه واکسنی وجود خواهد داشت و نه درمانی» اظهار داشت: همه ی این جنجال هایی که در مورد فاویرپیراویر و رمدسیویر و تامی فلو و داروهای دیگر عنوان شد، دعواهایی تجاری بود و ما در این ماجرا فریب خوردیم.
وی ضمن اشاره به فداکاری های کادر پزشکی در وضعیت انتشار کرونا اظهار داشت: ما در این بحران مشکل مدیریت داشتیم، چونکه غافلگیرانه رخ داد. این بحران با قرنطینه، اقتدار و بیماریابی فعال کنترل خواهد شد. کمک های دولتی باید وجود داشته باشد. طرح شهید سلیمانی که به صورت مشترک توسط بسیج و وزارت بهداشت انجام می شود و هفته ی گذشته یک مرحله از آن اجرا شد، تابحال نتیجه ی خوبی داشته است. اگر این طرح به صورت جامع صورت گیرد، تاثیرات مهمی خواهد داشت.
قناعتی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به تحقیقات انجام شده در زمینه کرونا در ایران بیان نمود: در زمینه تحقیقات، ایران ۲.۵ برابر حد نرمال دنیا مقاله منتشر کرد، اما متاسفانه از میان دو هزار و خرده ای مقاله ای که انتشار یافت، شاید حدود ۱۰۰ مقاله مفید باشد و این به وجود شهوت مقاله نویسی بدون توجه به کاربرد مربوط می شود. خیلی از سوالاتی که محققان به آنها پاسخ ندادند به این ربط دارد که مراکز وابسته به افراد قدرتمند اجازه ندارند کار دنبال شود.
به گفته ی این پزشک، در بحران کرونا، متاسفانه بیماران غیرکوویدی در این بحران بسیار ضربه خوردند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز شادمانی از توسعه و گسترش آموزش الکترونیکی و برگزاری وبینارهای مختلف در دوران شیوع کووید-۱۹ اظهار داشت: فرهنگ جدیدی در آموزش بوجود آمده است و این بحران ضمن سختی، فرصت های خوبی را هم ایجاد کرد. این دوران، بهترین ایام برای آموزش انترن ها بود و من یکی از مخالفان عدم حضور انترن ها در بیمارستان ها بودم.
وی در بخش پایانی این وبینار درباره زمان آخر بحران کووید-۱۹ اظهار داشت: طبق مدلهای بیولوژیکی ای که محققان در دنیا عرضه کردند، طول این بحران دو سال تا دو سال و نیم است که یک سال آن گذشته و باید یک الی یک سال و نیم دیگر هم طی شود تا این وضعیت آخر یابد. بسته به روش های پیشگیرانه باید تعداد مرگ ومیر را کاهش دهیم.
منبع:

1399/09/12
13:12:18
5.0 / 5
707
تگهای خبر: الكترونیك , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل