ستاری مطرح كرد

واردات ۳ و نیم میلیارد دلاری در صنعت مرغداری

واردات ۳ و نیم میلیارد دلاری در صنعت مرغداری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر اینکه باید از ذائقه ایرانی شکل گرفته، همانند یک بنای تاریخی مراقبت کرد، اظهار داشت: در حالیکه تصور می شود دارای صنعت مرغداری هستیم، ولی سالانه ۳.۵ میلیارد دلار واردات داریم.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از محصولات دانش بنیان پارک فناوری پردیس با اشاره به اینکه ما تصور می‎ نماییم صنعتی به نام مرغداری در کشور داریم، اضافه کرد: این در شرایطی است که سالانه ۳.۵ میلیارد دلار واردات در این صنعت داریم؛ چون که این صنعت احتیاج به جیره غذایی چون "ذرت" و "کنجاله" دارد که تولید آن در کشور متناسب با صنعت کشاورزی ما نیست.
وی با تکیه بر اینکه آنزیم ها و واکسن های مورد نیاز صنعت طیور هم وارداتی است، اظهار نمود: ما برای تولید این محصولات ابتدا باید ماده اولیه را وارد نماییم، بعد به حوزه تولید وارد شویم.
ستاری با اشاره به اینکه این وضعیت در صنعت لبنیات هم حاکم است، تصریح کرد: بخشی که احتیاج به تکنولوژی داشته باشد، ما وارد نشده ایم و فکر می نماییم که کارخانجات بسیار پیشرفت، ه داریم ولی در این صنایع گلوگاه هایی وجود دارد که با اعمال تحریم ها ضد کشور خویش را نشان داد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با تکیه بر اینکه در حوزه استارترها هم ایران دارای قدمت ۵ تا ۶ هزار ساله است، خاطرنشان کرد: در هر روستا و شهری که وارد شویم، مشاهده خواهیم کرد که تیپ لبنیات خاص خویش را دارد و استارترهای خویش را به صورت سنتی تولید و استفاده می نماید.
وی افزود: ازاین رو مشاهده می شود در سرتاسر کشور بر مبنای تنوع قومیتی انواع مختلفی از پنیرها تولید می شود و ذائقه ای که بوجود آمده سابقه صدها ساله دارد و فرهنگ غنی در این عرصه شکل گرفته است.
ستاری افزود: زمانی که قرار بود استاندارد نوشیدنی دوغ تدوین شود، تنها دو کشور ایران و ترکیه با این نوشیدنی آشنا بوده اند.
معاون علمی رئیس جمهوری ذائقه ایرانی بوجود آمده را همانند یک بنای تاریخی دانست که باید از آن مراقبت شود، تصریح کرد: ما استارترهای بومی خودمان را داریم و این شرکت دانش بنیان با مطالعات فراوانی که در این عرصه انجام داده، محصولاتی عرضه نموده و این همان نوآوری است که باید به این صنعت تزریق شود.
ستاری با اشاره به اینکه ایران صنعت عظیمی در حوزه لبنیات دارد، اضافه کرد: این نوآوری ها نشان داده است که باید بتوانیم از بانک ذائقه که در طول سالیان گذشته در کشور بوجود آمده است، برای توسعه اشتغال زایی و نوآوری استفاده نماییم.
وی ابراز امیدواریم کرد که این رونمایی شروعی برای عرضه نوآوری های بیشتر از جانب سایر شرکتهای فعال در این عرصه همچون در حوزه پروبیوتیک ها باشد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان حوزه پروبیوتیک ها را یک حوزه مغفول مانده در کشور توصیف کرد و اظهار داشت: این حوزه جای تحقیقات بسیاری دارد؛ چون که چه در حوزه آبزیان و چه در حوزه انسان بازار عظیمی در کشور موجود است.
ستاری با آرزوی موفقیت برای شرکتهای دانش بنیان، حضور خود در مراسم رونمایی را در جهت عرضه حمایت ها دانست و اظهار نمود: این اکوسیستم نوآوری که در حوزه بیوتک شکل گرفته، بخشی از تکنولوژی است که مغفول مانده و خوشحالم که یکی از شرکتهای دانش بنیان بزرگ به آن وارد شده و از سرمایه گذاری که در آن صورت گرفته، مشوقی باشد برای سایر شرکت ها که به این حوزه وارد شوند.1399/09/29
14:34:59
5.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل