در بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از مراكز پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی مطرح شد

لزوم افزایش توان تحقیقاتی باتوجه به كاهش داوطلبان تحصیلات تكمیلی در سالهای اخیر

لزوم افزایش توان تحقیقاتی باتوجه به كاهش داوطلبان تحصیلات تكمیلی در سالهای اخیر

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از مراکز پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: با توجه به این که تعداد داوطلبان تحصیلات تکمیلی رو به کاهش است و این روند با پژوهش ها و مقالات ما نیز مرتبط می شود، باید در زمینه افزایش توان تحقیقاتی، دوره های پسا دکتری، دستیاران پژوهشی و پژوهشگران دانشگاهی تلاش بیشتری بکنیم.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همراه با تعدادی از مدیران این معاونت از مراکز پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی بازدید و جلسه‌ی شورای پژوهش دانشگاه هم با حضور ایشان اجرا شد. دکتر رحیمی از مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی و اجتماعی و مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی، کتابخانه‌ی مرکزی و مرکز اسناد، آزمایشگاه علوم شناختی، موزه، پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات و تحریریه پایگاه خبری عطنا بازدید کرد.
دکتر سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در جلسه‌ی شورای پژوهش دانشگاه با اشاره به برگزاری موفق گردهمایی مجازی «نقش علوم انسانی در پژوهش و فناوری» به میزبانی این دانشگاه و با همکاری وزارت علوم، اظهار داشت: خوشبختانه این مراسم با استقبال دانشگاه های حوزه‌ی علوم انسانی و صاحب نظران این رشته مواجه گردید که دراین زمینه وزارت علوم همکاری خوبی با دانشگاه علامه طباطبائی داشت.
وی افزود: امروز از بعضی از مراکز پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی بازدید شد که تمام این مراکز طی سالیان اخیر راه اندازی و به راه افتاده است. برقراری روابط بین المللی گسترده و مراودات علمی گسترده با سایر کشورها، راه اندازی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد جامع، تاسیس پژوهشکده های جدید، تغییر ساختار معاونت پژوهشی و راه اندازی مراکز رشد همچون اقدامات مهم پژوهشی در هفت سال اخیر است.
دکتر سلیمی در انتهای سخنان خود ابراز امیدواری کرد: با این روند رو به رشد دانشگاه، طی دو، سه سال آینده حتما در رنکینگ های بین المللی قرار خواهیم گرفت.
در ادامه این جلسه، دکتر رحیمی طی سخنانی اظهار داشت: بطور قطع بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور، حرف های بسیاری برای گفتن در سطح بین الملل دارد. انتقال این حرف ها هم بوسیله مقالات و نشریات بین المللی خواهد بود. پس باید دراین زمینه هم دانشگاه علامه طباطبائی نمونه و الگوی سایر دانشگاه ها باشد.
وی افزود: به نظر من شخصی می تواند کتاب جامع و مانعی تولید نماید که حداقل پیش از آن چندین مقاله‌ی علمی درخور و در رابطه با آن کتاب تالیف کرده باشد. بنا بر این انتشار کتاب های علمی جامع هم باید مدنظر قرار بگیرد.
دکتر رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: تحقیقات حوزه‌ی علوم انسانی برای جامعه بسیار مهم و مهم است. در این دانشگاه که روند رو به رشدی را طی می کند، طرح های کارفرمایی نیز باید گسترش پیدا کند. البته گرنت هایی هم که به پژوهش های استادان جهت می دهند نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.
وی با اشاره به راه اندازی مراکز رشد در حوزه‌ی علوم انسانی در این دانشگاه اشاره کرد: بسیار خوشحال شدم که مراکز رشد و نوآوری در حوزه‌ی علوم انسانی در این دانشگاه شکل گرفته است. این دانشگاه ثابت کرد که در حوزه‌ی علوم انسانی هم می توان این چنین مراکزی را ایجاد کرد. اهتمام، فکر، اندیشه و ایده باید پشت این مراکز باشد و روند رو به رشد آنها هم بسیار مهمست.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در آخر با اشاره به کاهش تعداد داوطلبان آزمون های تحصیلات تکمیلی در سالهای اخیر اظهار داشت: با توجه به این که تعداد داوطلبان تحصیلات تکمیلی رو به کاهش است و این روند با پژوهش ها و مقالات ما نیز مرتبط می شود، باید در زمینه‌ی افزایش توان تحقیقاتی، دوره های پسا دکتری، دستیاران پژوهشی و پژوهشگران دانشگاهی تلاش بیشتری بکنیم.
1399/10/05
00:53:55
5.0 / 5
609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل