آسفالت هوشمند همدانی ها در انتظار جذب سرمایه گذار

آسفالت هوشمند همدانی ها در انتظار جذب سرمایه گذار

به گزارش دانلود فایل همدان یک مخترع جوان با اشاره به اختراع قیر خودترمیم شونده مطرح کرد: با تردد هر ماشین سبک یا سنگین روی این آسفالت و تحت فشار قرار دادن آن، قابلیت ترمیم دارد، از طرفی پلیمر موجود در این قیر به سبب قابلیت واکنش پذیری با آب و انجام برخی واکنش ها، روسازی را ترمیم می کند و در نتیجه مشکل تخریب روسازی توسط رطوبت از بین خواهد رفت.


روسازی راه ها دائماً در معرض انواع گوناگونی از تنش های ناشی از عواملی مانند بار ترافیکی، تغییرات دمایی و رطوبت و تغییر شکل لایه های زیرین و بستر قرار دارند که این تنش ها منجر بـه پیـدایش نقـایص و خرابی هایی در روسازی و فرسوده شدن آنها می شوند پس این روسازی ها هر چند وقت یکبار نیازمند تعمیر و ترمیم با صرف هزینه های بالا و ایجاد آلودگی های زیست محیطی هستند. یکی از دلیلهای از بین رفتن این روسازی ها، استفاده از قیرهای نامناسب و یا از بین رفتن خاصیت قیر به سبب شرایط جوی است.
کارشناس مسئول مرکز رشد و فناوری شهرستان ملایر چند وقت پیش در گفت و گو با ایسنا، از یکی از طرح های فناورانه و نوآورانه مستقر در این مرکز با عنوان «قیر خودترمیم اصلاح شده پلیمر ۲ هیدروکسی اتیل متاکریلات جهت استفاده در مخلوط آسفالت گرم» آگاهی داد. این تیم تحقیقاتی موفق به ساخت نوعی قیر خودترمیم شونده بعنوان اولین نمونه آن در دنیا شدند.
سرپرست این تیم تحقیقاتی در گفت و گو با ایسنا، انجام پروژه روسازی آسفالت در دوره کارشناسی خودرا جرقه به وجود آمده برای آغاز این کار تحقیقاتی عنوان و اظهار نمود: همان زمان با مشاهده انواع ترک های خستگی، پوست سوسماری شدن و ترک های طولی و عرضی آسفالت معابر به سبب بارندگی، بارگذاری، اختلاف دما و یا عدم اجرای مناسب این روسازی ها، به فکر طراحی قیری خودترمیم شونده با افزایش چند برابری طول عمر آن افتادم.
علی قنبری نیاز به ترمیم روسازی ها را عدم کیفیت مناسب قیر استفاده شده دانست و اظهار داشت: در این ترمیم، ابتدا روسازی قبلی را تراشیده و روکش جدید ایجاد می کنند که علاوه بر صرف هزینه های بالا، سبب نارضایتی مردم و افزایش تصادفات جاده ای می شود.
قابلیت خودترمیمی این قیر در وضعیت سخت و یا بارگذاری بالا
وی به پیگیری های خود برای به ثمر رساندن مطالعات سه ساله اش در مقطع کارشناسی ارشد اشاره و اشاره کرد: با پیگیری های به عمل آمده و حمایت ها و راهنمایی های دکتر علیرضا خاوندی و دیگر اساتید دانشگاه زنجان و انجام سه سال کار آزمایشگاهی در آزمایشگاه های شیمی و پلیمر زنجان، موفق به ساخت نوعی پلیمر و ترکیب آن با قیر و ایجاد خاصیت خودترمیم شونده در آن شدیم که این محصول عمری چند برابر نمونه خالص دارد.
این مخترع جوان از موفقیت آمیز بودن استفاده از این قیر در روسازی ها و عملکرد مناسب آن آگاهی داد و تصریح کرد: بهبود خواص رئولوژیکی(علم جریان و تغییر شکل جریان ها) و خواص فیزیکی، مقاومت در مقابل لطمه های رطوبتی و ترمیم لطمه دیدگی ها با عمر چند برابر همچون مزیت های تولید قیر ترمیم شونده است. این قیر به سبب عملکرد مناسب در مقابل تغییرات دمایی، در هر جای دنیا که قابلیت اجرای آسفالت وجود داشته باشد، قابل استفاده می باشد.
وی با اشاره به قابلیت خودترمیمی این قیر در وضعیت سخت و یا بارگذاری بالا، بیان کرد: با تردد هر ماشین سبک یا سنگین روی این آسفالت و تحت فشار قرار دادن آن، قابلیت ترمیم دارد، از طرفی پلیمر موجود در این قیر به سبب قابلیت واکنش پذیری با آب و انجام برخی واکنش ها، روسازی را ترمیم می کند، در نتیجه مشکل تخریب روسازی توسط رطوبت از بین خواهد رفت.
کاهش تصادفات جاده ای؛ یکی از مزایای استفاده از قیر خودترمیم شونده
وی کاهش پیرشدگی آسفالت را یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع قیر عنوان نمود و افزود: علاوه بر این توانایی های تخصصی، استفاده از این قیر خود ترمیم شونده به سبب عدم نیاز به ترمیم و نگهداری برای چندین سال، سبب کاهش آلودگی ناشی از به کارگیری ماشین های راهداری و نیز کاهش تصادفات جاده ای و مسدود شدن راه ها به دنبال ترمیم آسفالت ها می شود که این امر سطح رضایتمندی مردم را نیز افزایش خواهد داد.
مدیرعامل این واحد فناور در ادامه مطرح کرد: حذف هزینه های ناشی از تعمیر و نگهداری روسازی جاده ها، به سبب طول عمر بالای این نوع آسفالت از دیگر مزایای قیر خودترمیم شونده است.
برای آغاز کار نیازمند یک سرمایه گذار خوب هستیم
وی با اعلان اینکه تمامی هزینه های ناشی از ثبت این اختراع توسط اعضای تیم تامین شده و تا حالا هیچ حمایتی از سمت ارگان های دولتی دریافت نکردیم، اشاره کرد: تا حالا هیچ حمایتی جهت راه اندازی خط تولید این اختراع صورت نگرفته است، از طرفی برای آغاز کار نیازمند یک سرمایه گذار خوب هستیم.
این مخترع جوان تصریح کرد: با توجه به این که تولید این قیر خودترمیم شونده در یک کارگاه کوچک امکان پذیر نیست، ما نیازمند یک سرمایه گذار و راه اندازی کارخانه ای برای رسیدن به تولید انبوه و اشتغالزایی برای خیلی از نیروهای متخصص و انسانی هستیم.
قنبری تولید انبوه این قیر را سبب ارزآوری، اشتغالزایی و افزایش صادرات آن عنوان و بیان کرد: سرمایه گذاری و حمایت نهادهای دولتی و یا غیردولتی از این طرح به سبب قابلیت صادرات این محصول، بطور قطع سودمند خواهد بود.
وی هدف صاحبان این نوع ایده ها را تولید محصولی کارآمد برای حل مشکلات مردم و نه درآمدزایی آن دانست و اظهار داشت: پشتیبانی از این نوع ایده ها سبب رشد و پیشرفت جوانان و نیز افزایش عملکرد صنعت و تجارت خواهد شد.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، رهبر انقلاب در شهریورماه سال ۹۹ در نشست تصویری با اعضای هیئت دولت رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و ضمن تاکید بر تقویت شرکت های دانش بنیان و افزایش تولید بیان نمودند «اقتصاد کشور به هیچ وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد برای اینکه این یک خطای راهبردی است، نباید برنامه ریزی اقتصادی برای کشور، معطل لغو تحریم ها یا نتیجه انتخابات فلان کشور شود.»
اما امروز موانع بسیاری پیش روی جوانان خوش فکر و صاحبان ایده است و آنها همچنان به دنبال جذب سرمایه گذار و حمایت های دولتی برای به ثمر رساندن طرح هایشان هستند. پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناورانه، می تواند سبب برداشتن گام هایی علمی و فناورانه، در امتداد کاهش وابستگی به دیگر کشورها و تکیه بر توان داخلی و عملی شدن شعار «جهش تولید» شود.
منبع:

1399/10/07
19:35:09
5.0 / 5
625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل