فرصت هایی كه با نادیده گرفتن یك پروپوزال در واكسن كرونا از دست رفت

فرصت هایی كه با نادیده گرفتن یك پروپوزال در واكسن كرونا از دست رفت

به گزارش دانلود فایل مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری اظهار داشت: در صورتیکه 3 سال قبل پروپوزالی بر پایه RNA های پیام رسان ارائه کردیم، ولی مورد اقبال قرار نگرفت، دو شرکت ˮبایوان تکˮ و ˮمدرناˮ بر اساس این فناوری 63 روز بعد از شناسایی ژنوم ویروس کرونا در ووهان چین واکسن خودرا تزریق کرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا وحید خدامی، مدیر عامل یکی از شرکت های دانش بنیان داروسازی در وبینار "بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و ارائه توانمندی کشور ایران در تولید آن" که امروز در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، با اعلان اینکه این شرکت ما به مدت ۳ سال است که در زمینه RNA های پیام رسان فعال است، اظهار داشت: ما به مدت ۱۵ سال دراین زمینه در آمریکا تحقیق کردیم و پس از بازگشت به ایران و به سبب آشنایی که با شرکت های "بایوان تک" و "مدرنا" به وجود آمده بود، برای ما این امر به اثبات رسیده بود که RNA های پیام رسان فناوری راهبردی برای تولید واکسن است.
وی افزود: بر این اساس پس از بازگشت به کشور به مراکز مختلف دراین زمینه پروپوزال هایی را ارائه کردیم، ولی متاسفانه این پروپوزال ها با اقبال مواجه نشده و در نهایت در سال قبل با هزینه شخصی مبادرت به راه اندازی این شرکت کردیم.
خدامی، تمرکز این شرکت در ابتدای فعالیت را واکسن های سرطان ذکر کرد و تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا ویروس در چین، بالافاصله شرکت های داروسازی دنیا اعلام نمودند که درصدد تولید واکسن برای این منظور به مدت ۴۰ روز هستند که هم در ایران و هم در سطح جهانی مخالفت هایی دراین زمینه صورت گرفت.
این محقق اشاره کرد: ولی واقعیت این بود که واکسن شرکت مدرنا ظرف ۴۲ روز تولید شد و در مدت ۲۰ روز FDA تایید نمود و بعد از ۶۳ روز از شناسایی ژنوم ویروس ووهان چین، واکسن مدرنا به نخستین نفر تزریق شد.
وی با تاکید بر اینکه RNA های پیام رسان قادر خواهند بود که چالش های موجود در دنیا را مرتفع کنند، افزود: تولید انبوه واکسن در مدت زمان کوتاه از چالش های دنیا در زمینه واکسن کرونا بوده است؛ ولی هم اکنون نگهداری این واکسن در دمای منهای ۲۰ تا منهای ۷۰ درجه سانتی گراد مطرح می شود که مطالعاتی دراین زمینه در دستور کار است و به زودی واکسن های یخچالی را عرضه خواهند کرد.
خدامی با تاکید بر اینکه تهدید کرونا در کشور تبدیل به فرصت شده است، تصریح کرد: ما از ۳ سال قبل دراین زمینه تحقیق خودرا آغاز کردیم ولی این بیم وجود دارد که ممکنست در سال های آتی اتفاقات دیگر رخ دهد و واکسن ها برای کرونا با پلت فرم های مختلف تولید و یا تامین گردد و چون اگر واکسن کالای سودآور برای شرکتها رها شوند، ما باید مجدد شاهد باشیم که واکسن شرکت های دیگر به بازار وارد شده و ما با تاخیر زیاد مبادرت به مطالعات کارآزمایی های بالینی خواهیم کرد.
این محقق با تاکید بر اینکه واکسن کرونا یک موضوع جهانی بوده، اظهار نمود: حال اگر ما عفونت محلی داشته باشیم، در آن صورت چکار خواهیم کرد. شرکت مدرنا نخستین واکسنی که تولید کرد، برای بیماری خاص آمریکای جنوبی بوده است؛ حال برای بیماری هایی مانند تب کریمه کنگو که در ایران و چند کشور دیگر شایع و به شدت عفونی است؛ آیا این شرکتها برای ما واکسن می سازند و یا ما باید خودمان تولید نماییم.
منبع:

1399/10/12
23:23:30
0.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل