ساخت دستگاهی جهت بررسی خستگی فولاد و آلومینیوم در صنایع هواپیمایی

ساخت دستگاهی جهت بررسی خستگی فولاد و آلومینیوم در صنایع هواپیمایی

به گزارش دانلود فایل محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاهی را برای تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم در صنایع هواپیمایی و راه آهن ارائه کردند.


به گزارش ایسنا، هادی شکربیگی، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت دستگاه تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم» با تکیه بر اینکه در علم مکانیک مساله خستگی فلزات همواره مورد توجه دانشمندان و محققان بوده است، اظهار داشت: تابحال دستگاههای زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که از پیشرفته ترین آن می توان به دستگاههای آزمون خستگی هیدرولیکی اشاره نمود ولی از این دستگاه ها برای دستیابی به چرخه های بالا نمی توان بهره برد بعنوان مثال انجام تست با دستگاههای هیدرولکی با فرکانس ۱۰۰هرتز برای دستیابی به یک میلیارد چرخه ۱۱۵روز طول می کشد.
شکربیگی تصریح کرد: درنتیجه، بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا با این دستگاه ها دشوار است، ازاین رو آزمایش خستگی آلتراسونیک یکی از روش های کاربردی است که امکان بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا را فراهم می آورد؛ چون که در این روش ارتعاشات با فرکانس رزونانس ۲۰ تا ۳۰ کیلوهرتز به نمونه آزمون اعمال می شود.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از این دستگاه ساخته شده می توان عمر فلزات را پیش بینی نمود، افزود: در این پژوهش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در تنش های متفاوت به دست آمد.
مجری طرح صنایع هوایی، خودرو سازی و راه آهن را همچون حوزه هایی نام برد که می توانند از نتایج این پروژه بهره ببرند، خاطرنشان کرد: در آینده با استفاده از این دستگاه می توان عمر قطعات تیتانیوم را بعنوان پر کاربردترین فلز در صنایع هوایی در تنش های متفاوت به دست آورد. اعمال تنش با فرکانس ۲۵هزار هرتز به قطعات فلزی، اعمال یک میلیارد بار تنش(میزان تنش قابل تنظیم) در ۱۱/۱۱ ساعت، کاهش چشم گیر زمان و هزینه تست خستگی از خصوصیت های این طرح به حساب می آید.
بر مبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، استاد راهنمای این پروژه دکتر یونس علیزاده و قاصلو عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور طرح دکتر رضوان عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت بوده اند.
منبع:

1399/11/07
13:42:48
0.0 / 5
631
تگهای خبر: پروژه , دانشگاه , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل