در دولتهای یازدهم و دوازدهم

اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی چطور به خاطره ها پیوست؟

اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی چطور به خاطره ها پیوست؟

در صورتیکه تا چند سال پیش، مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینترنت 128 کیلوبیتی را برای کاربران کافی می دانستند، در دولت یازدهم و دوازدهم، اینترنت نسل سه و چهار در تلفن همراه و تبدیل از ADSL به فیبر نوری برای دسترسی به سرعت 16 مگابیت برثانیه اینترنت ثابت، مورد توجه قرار گرفته است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، افزایش پهنای باند برای دسترسی به اینترنت پرسرعت و با کیفیت، موضوعی است که حدقل در ۱۰ سال قبل بارها مورد بحث قرار گرفته، چه زمانی که مسئولان وقت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد بودند اینترنت، جزو کالاهای لوکس شمرده می شود و اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی برای دسترسی مردم کافی است، چه زمانی که کارشناسان حوزه اعلام نمودند برای ارتقای کیفیت خدمات کاربران خانگی لازم است حجم پهنای باند را تا چندین برابر افزایش دهیم و ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برای کاربر خانگی با معیارهای دنیا هیچ تناسبی ندارد.
بر این اساس بود که محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم- درباره محدودیت های پهنای باند گفت: اساسا در زمینه توسعه ارتباطات و ICT از آنچه که به حوزه وزارت ارتباطات از تامین زیرساخت ها و پهنای باند مربوط است، دریغ نخواهیم کرد. تمام اپراتورها و مخابرات هر چقدر پهنای باند بخواهند ما حاضریم در اختیار آنها قرار دهیم و این درحالی است که تا ماه ها پیش اپراتورها باید در صف انتظار برای پهنای باند می بودند.
اما داستان اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی و محدودیت های پهنای باند، حتی تا اوایل دولت یازدهم هم ادامه داشت؛ تاجایی که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این باره گفته بود: مسیر در پیش گرفته در دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۲ به سمت توسعه فناوری اطلاعات بوده است، بسیاری از آن نگذشته که سه میلیون مشترک ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک اینترنت موبایل داشتیم و هنوز مفهوم پهنای باند سریع جا نیفتاده بود و فاصله دیجیتال زیادی میان ایران و کشورهای منطقه وجود داشت و نگاه لوکسی نسبت به فناوری اطلاعات بود بطوریکه اشتراک ۱۲۸ کیلوبیت کافی دانسته می شد.
این در حالیست که طی سالهای گذشته، اپراتورهای سیار با سرمایه گذاری های خود دسترسی پهن باند سیار را توسعه داده اند، بطوریکه همه شهرهای کشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفته اند. نمی توان انکار کرد که در سالهای اخیر، وضعیت ارتباطات در روستاها تغییر کرده و کمتر جایی را می توان یافت که از حداقل ارتباطات همچون ارتباطات تلفن ثابت، تلفن همراه و پهن باند برخوردار نباشد.
بر این اساس اوایل سال ۱۳۹۲ بود که به دنبال پاره ای مسائل به تنها اپراتور ارائه دهنده خدمات نسل سه در آن دوران اینطور ابلاغ گردید که لازم است تماسهای تصویری خودرا مسدود کند، اما حالا تماس تصویری بواسطه توسعه نسل سه و چهار اینترنت بوسیله شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها صورت می گیرد. کما اینکه آذری جهرمی درباره تأخیر در توسعه پهن باند در کشور نیز اظهار کرده بود: زمانی، جلوی توسعه نسل سوم تلفن همراه در کشور گرفته شد اما از شروع دولت یازدهم، این توسعه صورت گرفت.
یکی دیگر از مواردی که در دولت تدبیر و امید به آن توجه شده، پوشش اینترنت روستایی است، آذری جهرمی بارها با تاکید بر این مساله عنوان کرده که تا آخر سال جاری همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت مجهز می‎شوند. او همین طور اظهار داشته بود: در سال ۱۳۹۶ عمده روستاهای ایران از اینترنت محروم بودند. اگر بیماری کرونا در سال ۱۳۹۵ به ایران می آمد چه میزان از دانش آموزان از تحصیل محروم می شدند؟ سلامت چه تعداد خانواده لطمه می دید؟ همکاران من در این سال ها زحمت کشیدند تا تعداد زیادی از روستاها از اینترنت بهره مند شوند.
در هر حال شیوع ویروس کرونا در جهان نشان داد که استفاده از فناوری اطلاعات برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان، دورکاری کارمندان، خریدهای اینترنتی و خیلی از کارهای روزمره مورد نیاز است. این در حالیست که بدون بهره گیری از اینترنت پرسرعت و باکیفیت، برخورداری از این امکانات ممکن نیست، کما اینکه همین حالا نیز با وجود سرعت های چند مگابیتی در منازل و ادارات، کاربران از کیفیت اینترنت رضایت کامل ندارند، اما آنچه به همه ثابت شده اینکه سرعت های کیلوبیتی دیگر جوابگوی نیاز کابران نیست.1399/11/12
23:55:51
0.0 / 5
563
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل