معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تأكید كرد

لزوم توسعه كیفی پارك های فناوری

لزوم توسعه كیفی پارك های فناوری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست رؤسای پارک های علم و فناوری با اشاره به اینکه از هر حرکتی برای توسعه فناوری شرکتهای دانش بنیان استقبال می نماییم، بر لزوم توسعه کیفی پارک های علم و فناوری تاکید کرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در این جلسه که امروز (چهارشنبه) در تالار حافظ سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه سیاست وزارت علوم این است که توسعه کمی پارک های علم و فناوری الزاماً همراه با توسعه کیفی باشد، اظهار نمود: پارک های علم و فناوری در استان ها، ظرفیتی ملی محسوب می شوند، البته بعضی از دانشگاه ها پارک های علم و فناوری در رابطه با خودشان را دارند که ظرفیت بسیار خوبی در تجاری سازی دستاوردهای علمی در کنار پارک های مستقر در استان ها را فراهم نموده است.
تاسیس مراکز رشد فعال، یکی از مهم ترین رسالت های پارک های استانی

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بیان نمود: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی همکاری خوبی در زمینه توسعه مراکز با وزارت علوم داشته است. همینطور تاسیس مراکز رشد فعال، یکی از مهم ترین رسالت های پارک های استانی است؛ در واقع پارک های استانی، فرمانداران و مراکز آموزش عالی سه مولفه اصلی تاسیس مراکز رشد است.

دکتر رحیمی افزود: باید از هر اقدامی برای توسعه فناوری دانش بنیان استفاده نماییم. در واقع از هر برنامه ای که باعث توسعه زیست بوم فناوری شود با محوریت حل مشکلات جامعه حمایت خواهیم کرد. توسعه فناوری، با لحاظ کردن ظرفیت ها می تواند بدون محدودیت گسترش یابد، این در شرایطی است که نمی توانیم دانش آموختگان را به صورت محدود به جامعه تحویل دهیم.

وی تصریح کرد: بیشتر ظرفیت های وزارت علوم در حوزه فناوری، بالقوه است. در واقع مراکز رشد می توانند به جوان هایی که دارای ایده فناوری هستند، کمک کنند تا ظرفیت های بالقوه آنها بالفعل شود. بنابراین شهرستان هایی که ظرفیت جمعیتی و اقتصادی حداقلی را دارند، می توانند با ایجاد مراکز رشد، توسعه بیشتری داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اینکه باید با واحدها و شرکتهای فناور، با تسامح و تساهل برخورد نماییم، اضافه کرد: این شرکت ها باید در حوزه فناوری، در سطح ملی فعالیت کنند تا بتوانیم تسهیلاتی را به آن عرضه دهیم. به بیان دیگر شرکتهای فناور باید در هر سال، ارزش افزوده علمی جدیدی برای عرضه داشته باشند.

دکتر رحیمی تصریح کرد: رؤسای پارک های علم و فناوری باید ظرفیت های ارزیابی فنی خویش را تقویت نمایند تا توانایی پاسخ گویی دقیق به دانش پژوهان و پژوهشگران را داشته باشند.

بر مبنای اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، او در آخر با اشاره به اینکه پیوند پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها و مجموعه های صنعتی باید مستحکم باشد، تصریح کرد: در واقع بیشتر پارک های علم و فناوری برآمده از دانشگاه هستند، بنابراین پارک و دانشگاه، باید ساختارمند باشند. این پیوند ساختاری همواره باید وجود داشته باشد و دادوستدهای علمی به خوبی برقرار شود.
منبع:

1399/12/22
13:09:46
0.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل