دبیر ستاد توسعه فناوری نانو مطرح كرد؛

بیشتر از 720 محصول نانوی ایران ساخت به بازار رسید

بیشتر از 720 محصول نانوی ایران ساخت به بازار رسید

فناوری نانو بیشتر از یک دهه است که جزو حوزه های پیشتاز کشورمان در رقابت های تنگاتنگ فناورانه جهانی به حساب می آید.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، در این مسیر پر فراز و نشیب، ایجاد زیست بومی برای پشتیبانی از ایده های نوآورانه، فناوری ها و محصولات این حوزه، نقشی اثربخش در پیشرفت کشور و قرار گرفتن در راه توسعه و پیشرفت ایفا کرد. سال قبل و با وجود شیوع کرونا، شرکتهای دانش بنیان حوزه نانوفناوری به تأمین نیازهای فناورانه کشور پرداختند و در پشتیبانی از این روند، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گام های اثربخشی را برداشت.

گام بلند دانش بنیان ها در توسعه فناوری نانو
سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضمن اشاره به بعضی از مهم ترین اقدامات و دستاوردهای کشور در توسعه این فناوری در سال ۱۳۹۹ بیان نمود: شرکتهای دانش بنیان به یاری کشور آمدند و محصولات نانو برای مقابله با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفتند. با استفاده از فناوری الکتروریسی، روزانه ۲۵۰ هزار مدیا و ماسک با استاندارد N۹۵ ساخته شده است. همینطور بیشتر از ۲۰۰ تن مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در روز توسط ۷ شرکت داخلی تولید شد.
وی از تولید تجهیزات ضدعفونی کننده هوا با استفاده از فناوری نانو به کمک فعالان دانش بنیان کشورمان گفت و افزود: دستگاه پلاسمای ضدعفونی کننده هوا (باکتری و ویروس) با استفاده از فناوری نانو هم ساخته شده و دستگاه تست تشخیص زودهنگام کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه به تأیید وزارت بهداشت و به تولید صنعتی رسیده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ساخت ماشین ‏آلات موردنیاز جهت راه اندازی خطوط تولید محصولات نانو را یکی از اولویت‏ های اصلی توسعه صنعت نانو دانست و اضافه کرد: تابحال ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‏های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‏برداری قرار گرفته اند.
وی به رونمایی از خط تولید دستمال های خشک آنتی باکتریال با استفاده از فناوری نانو پارسال اشاره نمود و اظهار داشت: همینطور علاوه بر تأمین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، بعضی از این تجهیزات و خطوط تولید همچون خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشورهای کره جنوبی، چین و مالزی صادر گردیده است.

افزایش صادرات محصولات نانویی ایران ساخت
دبیر ستاد توسعه نانوفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رشد دوبرابری سالانه حجم بازار محصولات ایران ساخت این حوزه گفت و اضافه کرد: الان ۷۲۵ محصول نانو در بیشتر از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری های داخلی تولید و روانه بازار می شود.
در سال ۱۳۹۸، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۴۴.۴۸۷ میلیارد ریال بوده است. طبق روند رشد سالانه فروش حجم بازار محصولات نانو برای پنجمین سال متوالی حدوداً دوبرابر شده است.
وی ضمن اشاره به گسترش برنامه های صادراتی محصولات نانو در سالهای اخیر و ایجاد پایگاه های صادراتی نانو در کشورهای آسیایی اظهار داشت: کشورهای چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق میزبان، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به شده اند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری افزود: تابحال محصولات نانو ایران ساخت به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر گردیده است. همینطور در سال ۹۹ شاهد صادرات رادیاتورهای ایرانی مبتنی بر فناوری نانو به عراق، آذربایجان و افغانستان بودیم. فروم تجاری و نمایشگاه مجازی ایران و اندونزی در حوزه سلامت هم در این سال برگزار شد.

رسوخ فناوری نانو در صنایع
سرکار ضمن اشاره به رفع نیازهای فناورانه صنایع کشور بر بستر شبکه تبادل فناوری نانو اضافه کرد: در این شبکه، ۶۳ کارگزار تبادل فناوری در ۱۱ استان کشور مشغول فعالیت هستند و تا شهریورماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۱۹۰ تقاضای صنعتی احصا شده که ۲۴۸ پروژه همکاری فناوران با شرکتهای صنعتی در کشور به صورت موفق به اتمام رسیده است.
او همینطور بیان نمود: در سال ۱۳۹۹ این شبکه علاوه بر ادامه فعالیت در فناوری نانو در سایر حوزه های فناوری های راهبردی هم فعال گشته است و ۲۵ پروژه موفق تبادل فناوری در این سال، در ارتباط با سایر حوزه های دانش بنیان است.
دبیر ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به ایجاد زیرساخت های تولید نیمه صنعتی نانو در سال ۹۹ اضافه کرد: نانوفب نقش مهمی در تسریع تجاری سازی فناوری های توسعه یافته به کاربردهای صنعتی ایفا می کند و تابحال مراکز مختلف تولید نیمه صنعتی نانو همچون مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی به راه افتاده است.
سرکار با بیان اینکه مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی شامل۶ پایلوت تجهیزات نیمه صنعتی را دربر می گیرد افزود: در این مرکز، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی و مرکز توسعه نانوالکترونیک به راه افتاده است. اولین فب میکرونانو در پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از مهم ترین رویدادهای این حوزه در سال ۹۹ به حساب می آید.

ایران پیشتاز در عرصه تولید علم نانو
وی ضمن اشاره به حرکت رو به جلوی کشور در راه تولید علم نانو بیان نمود: در عرصه تولید علم نانو، پژوهشگران ایرانی با انتشار بیشتر از ۱۲ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه شده در ISI در سال ۲۰۲۰، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در دانش نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در شرایطی است که در سال ۲۰۰۱ میلادی، کشور با انتشار ۱۰ مقاله دارای رتبه ۵۷ بود.

توجه ویژه به آموزش دانش آموزی
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، به ایجاد زمینه های لازم برای آموزش و ترویج این فناوری در بین دانش آموزان گفت و افزود: با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تابحال بالغ بر یک میلیون و دویست هزار دانش آموز در چارچوب برنامه های متنوع آموزشی ازجمله کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربردهای فناروی نانو آشنا شده اند. همینطور در سال ۹۹ یازدهمین آزمون المپیاد دانش آموزی نانو برگزار شد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سرکار با بیان اینکه در هر استان حداقل یک آزمایشگاه دانش آموزی آموزش فناوری نانو با تجهیزات تخصصی ایران ساخت به راه افتاده است، اظهار داشت: در این برنامه ها تلاش می شود تا افراد مستعد و برگزیدگان این مسابقات و المپیادها، در چارچوب کانون برگزیدگان باشگاه نانو ساماندهی شده تا به نقش آفرینی در زیست بوم فناوری نانو مشغول شوند.
منبع:

1400/01/09
14:11:10
5.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل