رییس دانشگاه خبر داد

تعداد نیروهای دانشی فعال در شركت های دانش بنیان دانشگاه شریف

تعداد نیروهای دانشی فعال در شركت های دانش بنیان دانشگاه شریف

رئیس دانشگاه شریف از فعالیت بیش از 100 شرکت دانش بنیان در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: بیش از 3 هزار نفر نیروی دانشی در این شرکتها مشغول به کار هستند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر محمود فتوحی در آیین بهره برداری از طرح های توسعه ای ناحیه نوآوری گزارشی دراین زمینه ارائه داد و اظهار داشت: خداوند را شاکرم که یکی از ایده های بزرگ و اساسی دانشگاه صنعتی شریف برای ایجاد یک اکوسیستم جدید در کنار دانشگاه تحت عنوان ناحیه نوآوری شریف به ثمر نشسته و از آن رونمایی گردید، برای ما در دانشگاه صنعتی شریف موجب مباهات است که این رونمایی در حضور ریاست محترم جمهور صورت گرفت.
وی اضافه کرد: این طرح که برمبنای یک مطالعه طولانی و برای تکمیل اقدامات قبلی دانشگاه در حوزه تجاری سازی دانش و ترویج کارآفرینی پیشنهاد و اجرا شده است، تحول بزرگی را در توسعه و استقلال شرکت های دانش بنیان و نیز نهادهای خدمت دهنده به این شرکتها در اطراف دانشگاه رقم می زند و علاوه بر ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت نخبگان، در بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت. در برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی شریف سرآمدی آموزش و تربیت نیروی انسانی، سرآمدی در پژوهش و فناوری و نیز سرآمدی در اثربخشی اجتماعی بعنوان سه هدف مهم و سرلوحه همه فعالیت مورد تایید قرار گرفته است.
به گفته رئیس دانشگاه شریف، مشارکت دانشگاه در ایجاد ناحیه نوآوری شریف بطور مستقیم به دو هدف از سه هدف خود یعنی سرآمدی در پژوهش و فناوری و سرآمدی در اثربخشی اجتماعی مرتبط می باشد و بطور غیرمستقیم به هدف سوم یعنی سرآمدی در تربیت و آموزش نیروی انسانی کمک می نماید.
فتوحی اشاره کرد: اکنون بیش از ۵۰۰ شـرکت، ۱۵ شــتابدهنده، ۸ صندوق و شرکت سرمایه گذاری و ۱۰ مرکز نوآوری در ناحیه نوآوری شریف مستقر هستند. در شرکت های مستقر در این ناحیه بیش از ۳ هزار نفر نیروی دانشی مشغول به کار هستند و مجموع فروش این شرکتها بیش از ۲ هزار میلیارد تومان است.
وی اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان مستقر در ناحیه نوآوری شریف، غالبا توسط دانش آموختگان، اعضای هیئت علمی دانشگاه و با همکاری فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها به وجود آمده اند که به واقع از مظاهر تجلی ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شریف، فتوحی اضافه کرد: ظرفیت سازی و فعال کردن کسب وکارهای دانش بنیان در اطراف دانشگاه نه فقط برای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه اشتغال ایجاد می کند، بلکه فرصت های شغلی جدیدی را برای سایر متقاضیان کار هم فراهم می آورد.
فتوحی اشاره کرد: بعلاوه انتظار می رود توسعه ناحیه نوآوری شریف موجب رشد و گسترش زیرساخت های شهری و ارتقا و رفاه و آسایش مردم منطقه شود، طرح توسعه نوآوری شریف بر طبق این اصل اساسی تا حالا پیش رفته است، در آینده نیز پیگیری خواهد شد تا توسعه فعالیت ها به دست بخش خصوصی و با محوریت بخش خصوصی صورت گیرد و دانشگاه باید دراین زمینه نقش هدایت کننده و تسهیل کننده را داشته باشد.
رییس دانشگاه شریف اظهار نمود: در این راه به دو اصل مهم دیگر نیز توجه کرده است؛ رفاه و آسایش مردم و ساکنین منطقه و صیانت از محیط زیست و حفظ بافت منطقه، برای این منظور تعاملی جدی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیریت شهری و سرمایه گذاران بخش خصوصی شکل گرفته است و نتیجه این تعاملات اضافه شدن حدود ۷۰ هزار مترمربع فضا به زیرساخت های فناورانه ناحیه است، بعنوان مثال یکی از طرح های توسعه ای در ناحیه نوآوری شریف، راه اندازی برج فناوری طرشت است که با زیربنای ۲۵ هزار متر مربع، محل استقرار و فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان است.
به گفته وی، امید است زیست بوم به وجود آمده در این ناحیه که هسته اصلی آنرا دانشگاه صنعتی شریف تشکیل می دهد، نه فقط بعنوان یکی از الگوهای دانش بنیان در کشور تبدیل گردد و جامعه و در کنار آن دانشگاه، از دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی آن منتفع شود، بلکه بستری کلیدی در پشتیبانی از مسیر رشد و بالندگی کارآفرینان و ارزش آفرینان بوده و برطرف کننده موانع پیش روی آنها باشد.1400/01/21
11:47:50
5.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل