در گفت وگو با دانلود فایل مطرح شد

زمان ۴۰ساله برای ریشه كنی ویروس كرونا!

زمان ۴۰ساله برای ریشه كنی ویروس كرونا!

به گزارش دانلود فایل ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه 30 سال قبل در حالی خبر ریشه کنی بیماری آبله اعلام گردید که همه دنیا دراین زمینه اقدام نمودند، اظهار داشت: برای ریشه کنی ویروس کرونا به زمان 30 تا 40 ساله نیاز است و امید می رود همانند ویروس H1N1 داروی اختصاصی برای کرونا ویروس در آینده معرفی شود.


دکتر حسین کیوانی، استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه جهش های ویروسی غیر طبیعی نیستند، اظهار داشت: جهش در ویروس ها ایجاد می شود و این امر نیز در ویرس کرونا رخ می دهد، ولی این جهش ها در بعضی از ویروس ها کمتر و در بعضی دیگر از ویروس ها بیشتر است.
وی افزود: در بعضی از جهش های ویروسی که در برخی از جوامع ماندگار می شود، ممکنست ویروس خصوصیاتی را پیدا کرده باشد مثلا قدرت سرایت آن بیشتر شده باشد که این امر به سبب آنست که ویروس آسان تر به سطح سلول بچسبد و یا بیماری زایی آن بیشتر شود.
کیوانی با تاکید بر اینکه این موارد، پدیده ای است که برای ویروس ها رخ می دهد، اظهار نمود: از آنجایی که در سالهای اخیر دنیا بر روی ویروس کرونا تمرکز کرده است، در زمینه جهش های این ویروس بزرگ نمایی شده و تصور می شود اتفاق جدیدی رخ داده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به تعدادی از تصورات در زمینه خطرناک شدن ویروس با جهش آن، با تاکید بر اینکه ویروس با جهش هایی که دارد، خطرناک تر نمی گردد، تصریح کرد: جهش بصورت یک امر طبیعی در همه موجودات رخ می دهد، ولی از آنجایی که تکثیر ویروس ها بسیار زیاد است، ممکنست از یک ویروسی که وارد بدن می شود، چند میلیارد ویروس تولید شود، بدین جهت طبیعتا جهش های آن نیز بیشتر خواهد شد.
وی تفاوت ویروس ها را در قدرت بیماری زایی و قدرت سرایت آنها دانست و اشاره کرد: در نهایت این ویروس به سمت کاهش قدرت بیماری زایی به پیش می رود، در غیر این صورت اگر ویروسی همه افراد جامعه را از بین ببرد، بقای ویروس ها نیز زیر سوال خواهد رفت. ویروس ها نیز همانند انسان ها که برای بقای خود تلاش می نماییم، برای آنکه بقای خودرا حفظ کنند، در تلاش هستند.
کیوانی با تاکید بر اینکه ما باید بپذیریم که ویروس یک موجود زنده است و برای بقای خود تلاش می کند، اظهار داشت: بر این اساس این ویروس برای بقای خود یا افراد بیشتری را آلوده می کند، یا جهش هایی در ویروس کرونا رخ می دهد که افراد بیشتری مبتلا شوند و یا شاید یک روزی بصورت مزمن در بعضی از نواحی که ما به آنها "مخزن" می گوییم، باقی بمانند و یا شاید در حیوانات خانگی ماندگار شوند.
این محقق حوزه ویروس شناسی با اعلان اینکه ویروس کرونا همانند اجداد خود برای بقا هر اقدامی را انجام خواهد داد، افزود: من موضوع جهش های ویروسی را تنها در رسانه ها مشاهده می کنم، وگرنه ویروس شناسان و زیست شناسان می دانند که جهش های ویروسی روال طبیعی حیات ویروس ها و همه موجودات است.

آیا می شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباب امکان ریشه کنی ویروس کرونا، توضیح داد: برای مهار ویروس کرونا، در مقطعی این ویروس کنترل می شود تا موارد جدید مبتلاشدن به آن کم شود و یا در بعضی موارد مبادرت به ریشه کنی می شود. برای ریشه کنی ویروس کرونا ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز است تا این ویروس ریشه کن شود.
کیوانی با طرح این سوال که آیا ریشه کنی این ویروس اقدام صحیحی است یا خیر، افزود: برای ریشه کنی بیماری آبله که ۳۰ سال قبل اعلام گردید این بیماری ریشه کن شده است، همه دنیا اقدام نمودند، ضمن آنکه ویروس آبله تغییرات زیادی نداشت، چون ماده ژنتیکی آن از نوع DNA است؛ ولی ویروس هایی که ماده ژنتیکی آنها RNA هستند، تغییراتشان زیاد است، بدین جهت به نظر می‎ رسد که نمی توان امیدی به ریشه کن شدن ویروس کرونا داشت، ولی می توان آنرا کنترل کرد تا همه گیری آن کم شود.
وی ابراز امیدواری کرد که کنترل ویروس کرونا با واکسیناسیون صورت گیرد و تصریح کرد: مهار ویروس با واکسیناسیون صد درصد نیست؛ چونکه ممکنست با تزریق واکسن، فرد باردیگر مبتلا شود، خصوصاً واکسن هایی که حاوی پروتئین سطحی و شاخک ویروس مانند واکسن امریکایی و انگلیسی هستند.
کیوانی با اعلان اینکه حتی این احتمال وجود دارد که افرادی که واکسن دریافت می کنند در برخورد با ویروس وحشی تر در آینده عوارض بیشتری در آنها ایجاد شود، تصریح کرد: ولی این امر مانع از عدم اجرای واکسیناسیون نیست و باید واکسیناسیون صورت گیرد.
این محقق ویروس شناس، بهترین واکسن را، واکسنی دانست که از سوش ها و واریانت هایی گرفته شده باشد که در آن جامعه در حال چرخش است، در غیر این صورت واکسن کشوری در کشور دیگر اثرگذاری ندارد، ضمن آنکه کشورها از این طریق می توانند امیدوار باشند که در آینده با جهش هایی که در این ویروس ایجاد می شود، متناسب با آن، واکسن جدیدی را تولید کنند.

مصونیت ۷۰ درصدی پس از واکسیناسیون
این استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران، به جهش های ویروسی و تولید واکسن اشاره و اشاره کرد: هم اکنون و باتوجه به جهش ویروس کرونا، واکسن های تولید شده احیانا مصونیت ۶۰ تا ۷۰ درصدی در بدن ایجاد می کنند، ولی اینکه ماندگاری واکسن در بدن به چه میزان است، نمی توان چیزی اعلام نمود و امیدهایی برای ماندگاری این واکسن در بدن به مدت دو سال وجود دارد، مشروط بر آنکه تشدید شدن بیماری پس از واکسیناسیون ایجاد نشود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلان اینکه اگر داروی ضد کرونا معرفی شود و عوارض جانبی نداشته باشد، شاید دیگر نیازی به واکسیناسیون نباشد، اظهار نمود: نمونه آن آنفلوآنزای خوکی H۱N۱ است که داروی اوسلتامیویر (Oseltamivir) برای درمان مبتلایان به این ویروس تجویز می شود.

منبع:

1400/01/24
14:14:06
5.0 / 5
404
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل