در وبینار پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی مطرح شد

۳ راه حل برای جلوگیری از مرگ آبزیان و مرجان ها بر اثر كم اكسیژنی و اسیدی شدن آب محیط های دریایی

۳ راه حل برای جلوگیری از مرگ آبزیان و مرجان ها بر اثر كم اكسیژنی و اسیدی شدن آب محیط های دریایی

دانلود فایل: تحقیقات نشان می دهد دریای عمان، خلیج فارس و دریای خزر بعنوان 3 محیط آبی ایران درگیر پدیده کم اکسیژنی و اسیدی شدن هستند که با کوشش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و ورود فاضلاب های شهری و کشاورزی به محیط دریایی، می توان از عوارض ناشی از کم اکسیژنی که منجر به مرگ ماهیان و مرجان ها می شود، جلوگیری کرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر ابوالفضل صالح، عضو شبکه بین المللی پایش اسیدی شدن اقیانوس ها در وبینار کم اکسیژنی و اسیدی شدن در محیط های دریایی ایران که از طرف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد، "کم اکسیژنی" و "اسیدی شدن" را دو معضل مهم محیط های دریایی نام برد و اضافه کرد: هر دوی این پدیده ها منشا یکسان یعنی فعالیت انسانی، مصرف سوخت های فسیلی و ورود فاضلاب های شهری و کشاورزی به مناطق دریایی دارند.
وی با اشاره به ایجاد پدیده کم اکسیژنی در محیط های دریایی، اظهار نمود: اکسیژن برای حیات اقیانوس ها از نواحی ساحلی تا اعماق آن ضروری می باشد، ولی در مطالعات انجام شده از ۱۹۷۰ تا حالا حدود ۴.۵ میلیون کیلومتر مربع از محیط های اقیانوسی و دریایی به مناطق کم عمق آبی اضافه شده است.
صالح، اشاره کرد: افزایش فعالیت انسانی و استفاده از سوخت های فسیلی و ورود فاضلاب شهری و کشاورزی به محیط های آبی منجر به گرمایش جهانی و ورود مقادیر زیادی فسفات و نیترات به دریاها شده که اینها از عوامل اصلی و اولیه کاهش اکسیژن در محیط های آبی بشمار می رود.
به گفته ی ایشان، کم اکسیژنی محیط های آبی زمانی رخ می دهد که میزان اکسیژن به کمتر از ۳ میلی گرم در لیتر برسد و در این شرایط اصطلاحا پدیده هیپوکسی رخ خواهد داد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی علوم جوی و اقیانوس شناسی با تاکید بر اینکه کم اکسیژنی در دریاها زمانی رخ می دهد که زمان سرعت مصرف اکسیژن بیشتر از میزان تولید اکسیژن باشد، افزود: از طرف دیگر گرم شدن هوا کاهش اکسیژن در محیط های دریایی را منجر خواهد شد و با کاهش این عنصر در آب شاهد مرگ و میر آبزیان خواهیم بود.
وی با اشاره به نمونه های رخداد کم اکسیژنی در دریاها، نمونه آنرا در سواحل کویت دانست که منجر به مرگ و میر وسیع گربه ماهیان در این منطقه شد و افزود: بررسی بر روی این گربه ماهیان حکایت از کاهش اکسیژن در این منطقه را داشت، ضمن آنکه این پدیده بر کاهش آبزی پروری در قفس اثرگذار است؛ چونکه از آنجایی که ماهیان در قفس امکان فرار از منطقه را ندارند، کم اکسیژنی آب خسارات زیادی را به پرورش دهندگان ماهی در قفس وارد می کند؛ اتفاقی که در سال ۲۰۰۲ در فیلیپین رخ داد.
صالح، نمونه دیگر از رخداد پدیده کم اکسیژنی را در نامیبیا دانست که به سبب کم شدن اکسیژن و مملو شدن آب از گاز سمی H۲S خرچنگ ها به ساحل آمدند.
این عضو شبکه بین المللی پایش اقیانوس ها افزود: در مقابل، تعدادی از گونه های آبزی توانستند با بهره گیری از برخی اندام های خود اکسیژن را دریافت نمایند و در وضعیت کم اکسیژنی محیط های دریایی، بقای خودرا حفظ کنند. نمونه آن شانه دارها هستند که توانستند در این شرایط به حیات خود ادامه دهند.
صالح، اسیدی شدن اقیانوس ها را از دیگر چالش های محیط های آبی نام برد که انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین از دلیلهای اصلی این پدیده است و تصریح کرد: انتشار گاز دی اکسید کربن از عوامل موثر در اسیدی شدن آب های دریایی است. طبق گزارش های ارائه شده از سال ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۸ میزان انتشار این گاز سمی روند تصاعدی داشته است و مصرف اکسیژن(بدون جایگزین شدن) همراه با تولید دی اکسید کربن در ستون آب موجب افزایش قابل توجه اسیدیته آب خواهد شد، بطوریکه در اعماق حدود ۱۰۰۰ متر در دریای عمان، pH آب حدود ۰.۷ اسیدی تر از آب های سطحی به ثبت رسید.
وی اشاره کرد: در صورت انتشار گاز دی اکسید کربن، این گاز جذب اقیانوس ها می شود و زمانی که این گاز وارد محیط های دریایی شود، یون هیدروژن مثبت تولید می کند که این امر اسیدی شدن آب ها را به دنبال دارد.
صالح با اشاره به روند اسیدیته آب های دریایی از ۱۷۷۰ تا سالهای ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰، اشاره کرد: بررسی ها نشان میدهد که میزان دی اکسید کربن جذب شده محیط های دریایی تا سال ۲۱۰۰ به ۵ برابر افزایش خواهد یافت.
بگفته این محقق، اسیدی شدن محیط های دریایی عوارضی چون کاهش نرخ رشد را به همراه دارد، ضمن آنکه برای موجودات آبزی که دارای ساختار کلسیومی هستند، مانند مرجان ها اثرات سویی دارد و منجر به مرگ آنها خواهد شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اشاره کرد: در وضعیت اسیدی شدن آب، محیط های آبی بسیار خورنده می شوند، به شکلی که جانورانی مانند صدف و حلزون که دارای پوسته کلسیمی هستند، در آب حل خواهند شد و رشد اسکلت مرجان ها نیز کاهش پیدا می کند.
وی با اشاره به مطالعات انجام شده بر روی مرجان های جزیره "هنگام" ایران و دیوار بزرگ مرجانی در استرالیا، اظهار نمود: این مطالعات نشان داد که نرخ مرگ و میر مرجان ها در "هنگام" ۲.۹ تا ۴.۱ است و این نرخ در دیوار بزرگ مرجانی استرالیا ۳.۳ بوده است، این عدد هرچند که در ایران وضعیت بهتری دارد ولی گرمایش زیاد حاکم در ایران، تخریب فیزیکی زیستگاه ها و وجود آلودگی ها مانع از ایجاد محیط مساعد برای رشد مرجان ها در خلیج فارس شده است.
صالح با اعلان اینکه برمبنای مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ به ازای هر واحد کاهش حالت اشباع "آراگونیت" حدود ۱۵ درصد از رشد مرجان ها کم می شود، اضافه کرد: بر این اساس انتظار می رود تا سال ۲۱۰۰ میزان کلسیفیکاسیون در مرجان های خلیج فارس رخ دهد.
وی با اعلان اینکه هر ۳ محیط آبی ایران درگیر پدیده هیپوکسی فصلی و دائمی هستند، اظهار نمود: علاوه بر آن اسیدی شدن نیز در آب های خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر تا اختتام قرن ادامه خواهد داشت و شرایط خورنده ای برای موجودات دارای ساختارهای کلسیمی ایجاد خواهد شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، "اقداماتی در جهت بازسازی و حفاظت از محیط زیست" مانند کاهش ورود مواد مغذی به آب های ساحلی و کاهش تولید گازهای گلخانه ای را همچون راهکارهای اساسی برای جلوگیری از اسیدی شدن و کاهش اکسیژن در محیط های آبی دانست و تصریح کرد: "سازگاری برای احیا و محافظت از موجودات دریایی" و "ایجاد برنامه های پایشی مستمر آبها برای تعیین وضعیت آب" از دیگر راهکارهای علاج بخشی این پدیده بشمار می رود.
دکتر بهروز ابطحی، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز در این وبینار با اشاره به نامگذاری روز ۲۲ آوریل به نام "روز زمین پاک"، اضافه کرد: با این نامگذاری کشورهای مختلف برنامه هایی را برای بزرگداشت این روز و افزایش راندمان و توسعه پایدار اجرائی می کنند.
وی افزود: در این روز جهانی مطالبی چون "آموزش برای حفاظت از محیط زیست"، "حفاظت از خاک"، "تغییرات اقلیمی"، "پیشگیری از اتلاف منابع غذایی"، "تغییر فرهنگ برای توجه به تغییر اقلیم"، "پلاستیک ها و میکروپلاستیک ها"، "امنیت غذایی" و "افزایش دانش در رابطه با تغییر اقلیم" مورد توجه جهانی قرار خواهد گرفت.
ابطحی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران و در جهان، اشاره کرد: بر این اساس یکی از رویکردهای این روز جهانی تاثیرات زیست محیطی شیوع ویروس کرونا بر زمین است.
منبع:

1400/02/03
23:08:03
5.0 / 5
464
تگهای خبر: تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل