با امضای تفاهم نامه ای محقق می شود

تولید فناوری های وارداتی با توان داخلی در دستور كار وزارت صمت

تولید فناوری های وارداتی با توان داخلی در دستور كار وزارت صمت

تفاهم نامه همکاری مشترکی میان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در امتداد رفع نیازهای گلوگاهی صنعت به امضا رسید.


به گزارش ایسنا، تفاهم نامه همکاری میان دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد نانو و دکتر مهدی صادقی نیارکی، معاونت امور صنایع وزارت صمت در امتداد بومی سازی فناوری های وارداتی با بهره گیری از توانمندی های داخلی و بهره برداری از توان شرکت های دانش بنیان و شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی های جدید به امضا رسید و اجرای مفاد این تفاهم نامه توسط مرکز ساخت داخل وزارت صمت و شبکه تبادل فناوری صورت خواهد گرفت.
شناسایی و اولویت بندی نیازهای فناورانه و ارائه راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی های جدید بمنظور تامین این نیازها و ارتقای قابلیت های فناورانه بنگاه های صنعتی کشور از دیگر اهداف این تفاهم نامه است و طی آن حل نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور بوسیله توانمندسازی و توسعه بازارِ شرکت‎ های عرضه کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎ های نوین، ارتقای فناوری و جهش تولید این شرکت‎ ها بواسطه قرار گرفتن در زنجیره تامین شرکت‎ های بزرگ داخلی و همین طور تسریع در معرفی و به هم رسانی این شرکتها همچون مواردی است که در این تفاهم نامه مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
بررسی و احصای نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور، ب‎هم رسانی محصولات و فناوری‎ های اثبات شده متناسب با نیازهای احصاء شده، بکارگیری و توسعه فناوری‎ های نوین در جهت حل نیازهای صنعتی و جایگزینی اقلام وارداتی با اقلام ساخت داخل، توسعه فناوری‎ های نوین در داخل کشور و همکاری جهت تسهیل پروسه صادرات آن‎ ها، بررسی و شناخت حوزه ‏های مستعد، فرصت‎ ها و درخواست‎ های فناورانه صنایع کشور و تبدیل آن‎ ها به محصول، معرفی چالش‎ های راهبردی و پیگیری برای حل آن‎ ها در قالب برنامه چالش ‎های فناورانه و نوآورانه (innoTEN)، برگزاری سمینارها و نشست‏‎ های تخصصی مشترک بین متقاضیان صنعتی و عرضه‎ کنندگان فناوری، بررسی و معرفی فرصت‎ های فناورانه جهت سرمایه‎ گذاری، کمک به ستاندن تأییدیه‎ های داخلی و خارجی لازم برای محصولات و فناوری ‎ها بر طبق درخواست صنایع و راهنمایی شرکت های دانش بنیان جهت تسهیل در دریافت مجوزها از محورهای این تفاهم نامه همکاری است.
بر طبق مفاد این تفاهم نامه، معاونت امور صنایع وزارت صمت متعهد می شود تا به شرکت های فناور موضوع این تفاهم نامه برای حضور فعال تر در صنعت کشور کمک کرده و از این طریق به افزایش ظرفیت و فرصت‎ های صنعتی کشور و ارتقای شرکت‎ های دانش ‎بنیان و نوین کمک نماید. کمک به ایجاد الزامات قانونی و استفاده از ظرفیت‎ های قانونی و ساختاری موجود در وزارت صمت جهت همکاری حداکثری با شرکت‎ های عرضه‎ کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎ های نوین از دیگر تعهدات معاونت امور صنایع در این تفاهم نامه است. همین طور انتظار می رود با اجرائی شدن این تفاهم نامه توان صادراتی شرکت های دانش بنیان و شرکت های فعال در حوزه فناوری نانو بهبود یابد.
به نقل از ستاد نانو، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز از ظرفیت نهادهای واسط (بروکر) در شبکه تبادل جهت هماهنگی با صنایع و احصاء نیازهای آن ‎ها در قالب برنامه شبکه تبادل فناوری استفاده خواهدنمود. ایجاد بانک اطلاعاتی از شرکت‎ های دارای فناوری نوین و محصولات فناورانه ارزیابی شده آنها، پشتیبانی از ثبت اختراعات و پتنت ها برای فناوری های گلوگاهی، در اختیار قرار دادن ظرفیت های موجود در برنامه چالش‎ های نوآورانه و فناورانه (innoTEN) جهت یافتن تیم ‎ها، افراد و شرکت ‎های دارای ظرفیت جهت حل نیازهای صنعتی همچون برنامه های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برای کمک به رسیدن به اهداف این تفاهم نامه است.1400/02/12
20:56:23
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل