توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان با امضای تفاهمنامه همكاری

توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران و قزاقستان با امضای تفاهمنامه همكاری

تفاهمنامه همکاری میان مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان در جهت توسعه صادرات محصولات دانش بنیان به امضا رسید.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، طی مراسمی تفاهمنامه همکاری میان مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و قزاقستان با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و ارتباط صنعت با نخبگان به امضا رسید. ایجاد سالن نمایش کالا، عرضه خدمات مشاوره و بازاریابی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، رتبه بندی شرکت ها، برگزاری دوره های آموزشی، بررسی بازارهای هدف از مسائلی است که در این تفاهمنامه به آنها پرداخته شده است.
در این مراسم مهدی اقتصادی، سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران با اشاره به اینکه این تفاهمنامه که با هدف پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها منعقد می شود، اظهار داشت: به دنبال رسیدن به الگویی مناسب هستیم تا بتوانیم مسائل مورد نیاز کشور را در حوزه صادرات دانش بنیان مرتفع نماییم و در این راه بطور قطع به تعامل با پارک های علم و فناوری نیاز داریم تا بتوانیم از شرکتهای دانش بنیان و نوآوری که محصول تولید کرده و احتیاج به تجاری سازی محصول خود دارند، حمایت نماییم.
وی جامعه هدف برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی را کشورهای همسایه ای دانست که حتی با وجود تحریم ها میتوان با آنها ارتباط برقرار کرد و افزود: اگر در این میان دست اندرکاران وزارت خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با ما همراه باشند، می توانیم این مهم را محقق نماییم.
اقتصادی اضافه کرد: حلقه گمشده در این میان برقراری تعامل و ارتباط مناطق با یکدیگر است. به این منظور برگزاری نمایشگاه هایی با همکاری اتاق های مشترک بازرگانی، همسو کردن کمیسیون های مختلف اتاق ایران و در ادامه شناسایی فرصت ها در قزاقستان برای بازرگانی در ایران از اقداماتی است که می تواند موثر باشد.
در ادامه این مراسم سحر بنکدارپور، دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان هم با اشاره به اینکه مرکز شتابدهی صادرات باید بعنوان حلقه واسط میان کسب وکارهای سنتی و مدرن عمل کند، اظهار داشت: در این میان صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم همراه ما هستند و می توانیم از ظرفیت های موجود بهره ببریم.
وی با تکیه بر اینکه از حدود ۶هزار شرکت دانش بنیانی که در صندوق نوآوری و شکوفایی به ثبت رسیده، نزدیک ۲۰۰ شرکت قابلیت صادراتی دارند، تصریح کرد: در صددیم با شناسایی این شرکت ها و پشتیبانی از آنها گام بزرگی در جهت صادرات محصولات دانش بنیان کشور برداریم. در این میان اقداماتی همچون ثبت برند بین المللی، برگزاری دوره های آموزشی، نیازسنجی در بازار هدف، برگزاری جلسات B۲B و... از اقداماتی است که می تواند در دستور کار قرار گیرد.
امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان هم در مراسم انعقاد این تفاهمنامه با ابراز امیدواری از اینکه این اقدام منجر به ورود جریان نوآورانه به اتاق های مشترک بازرگانی شود، اظهار داشت: مطالبات اقتصاد نوین بازآفرینی نظام کسب و کار است و بر ما لازم است که با این نوآوری ها که در منطقه و جهان در حال وقوع است، همسو شویم.
وی افزود: باید متوجه باشیم که حتی اگر درها هم بسته باشد، نوآوری و تکنولوژی از پنجره وارد می شود. درصورتیکه حالا شاهد آن هستیم که خیلی از کسب و کارها در بستر هوش مصنوعی تغییر کرده اند.
وی تصریح کرد: این تفاهمنامه برای تسهیل فعالیتهای فعالان بخش خصوصی در حوزه تجارت لازم است، به شرطی که منجر به اقدامات اجرایی شود. ضمن اینکه برگزاری دوره های آموزشی برای شرکتهای نوآور و دانش بنیان در حوزه روابط خارجی و فعالیتهای اقتصادی مبحث مهمی است که باید به آن پرداخته شود.
عابدی با اشاره به اینکه در این میان نقش واسطه گری باید به سلامت انجام گیرد، اظهار داشت: تولیدات شرکتهای دانش بنیان و نوآور تکمیل کننده بخش صنعت هستند، اما باید موانع را به درستی شناسایی نماییم تا منجر به شتابدهی در مسیری که نادرست است، نشویم.
منبع:

1400/02/19
15:29:20
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل