مطالعات محققان انستیتو پاستور نشان داد

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیك

راهی برای جلوگیری از آسم آلرژیك

دانلود فایل: مطالعه اخیر پژوهشگران ˮانستیتو پاستورˮ نشان داده است که واکسیناسیون دوگانه موش ها در مقابل یک جفت مولکول سیگنالینگ ایمنی، آنها را حداقل 11 هفته در مقابل آسم آلرژیک محافظت می کند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، آسم شایع ترین بیماری مزمن ریوی است و علایم مختلفی دارد. از هر پنج فرد مبتلا به این بیماری، یک نفر دارای علایم مکرر و مداوم است که این مساله نیزعملکرد ریه را به خطر می اندازد.
۵۰ درصد بیماران مبتلا به آسم گرفتار نوعی التهاب در ریه های خود هستند. این امضای ایمنی تولید دو مولکول سیگنالینگ ایمنی سیتوکین به اسامی اینترلوکین -۴ (IL-۴) و اینترلوکین -۱۳ (IL-۱۳) را برعهده دارد که اینها به ترتیب در مراحل اولیه و آخر آسم وارد عمل می شوند.
پژوهشگران در این مطالعه به رهبری "لورن ربر"، نویسنده ارشد بخش آنتی بادی در درمان و لطمه شناسی انستیتو پاستور، یک جفت واکسن طراحی کردند که هر یک از این سیتوکین ها را مورد هدف قرار می دهد. این واکسن ها "کینوئید" (kinoids) نامیده می شوند. کینوئیدها با ترکیب مولکول هدف با پروتئین حامل که آنرا ایمن زا می کند، بدن را قادر می سازند تا یک واکنش آنتی بادی پلی کلونال در مقابل سیتوکین ها بوجود آورد. کینوئیدها قبلاً در مقابل اینترفرون آلفا (IFNα) برای درمان لوپوس تولید شده اند.
در این مطالعه ربر و همکارانش ابتدا موش های مبتلا به آسم مزمن را واکسینه کردند. بعد از واکسیناسیون، مقاومت ریه این موش ها در مقایسه با بدن موش هایی که به آنها نمک تزریق شده بود، بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این اثر در هنگام استفاده از واکسنهای جداگانه نیز مشاهده شد اما بیشترین تأثیر در هنگام استفاده از هر دو واکسن مشاهده شد.
تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که تعداد آنتی بادی های ایمونوگلوبولین ئی که نقش مهمی در آسم آلرژیک دارند با سلول های ماستی که ایمونوگلوبولین ئی را در ریه ها پمپاژ می کنند با انجام واکسیناسیون کاهش می یابند. سلول ماست یا مَست (به آن ماستوسیت یا لابروسیت هم می گویند) یک سلول مهاجر از بافت همبند است که شامل ریزدانه (گرانول) های غنی از هیستامین و هپارین است که رنگ تیره دارند.
البته پیش از تایید توانایی بالقوه پلت فرم واکسن دوگانه، لازم است که تأثیر این یافته ها در مطالعات انسانی نیز تأیید شود.
یافته های این مطالعه در مجله " Nature Communications" انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/25
20:22:03
5.0 / 5
184
تگهای خبر: تولید , طراحی , محقق , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل