فصل جدیدی از تحقیقات دریایی با كاوشگر خلیج فارس شروع شد

فصل جدیدی از تحقیقات دریایی با كاوشگر خلیج فارس شروع شد

دانلود فایل: كاوشگر خلیج فارس، فصل جدیدی از تحقیقات دریایی و اقیانوسی خویش را برای اولین بار در آب های خلیج فارس و تنگه هرمز به منظور تحقیقات دریایی كشور شروع كرده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، گشت جامع اقیانوس شناسی توسط شناور "كاوشگر خلیج فارس، با حضور 12 محقق و پژوهشگر به مدت 6 روز در آب های خلیج فارس و تنگه هرمز به منظور اندازه گیری های میدانی در حوزه علوم و فنون دریایی و اقیانوسی آغاز شد و مقرر است 24 نقطه از آب های خلیج فارس و تنگه هرمز توسط شناور "كاوشگر خلیج فارس"مورد تحقیقات میدانی قرار گیرد.

ناصر حاجی زاده ذاكر، رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت این گشت تحقیقاتی اظهار داشت: در این گشت تحقیقاتی نمونه برداری و اندازه گیری های میدانی با پیشرفته ترین دستگاه های اندازه گیری، توسط متخصصان زبده در حوزه های زیست دریا، فیزیك دریا، شیمی دریا، زمین شناسی دریا، علوم جوی، مهندسی دریا و سنجش ازدور، به منظور مطالعه بر روی فرآیندهای مختلف دریایی صورت می پذیرد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی هدف از برگزاری این گشت تحقیقاتی را بررسی اكولوژیكی كفزیان و پلانكتون های منطقه، كالیبراسیون و اعتبارسنجی داده های ماهواره ای با استفاده از مشاهدات همزمان میدانی، بررسی میزان آلودگی و سایر خصوصیت های شیمیایی و فیزیكی مربوط به آب و رسوبات تنگه هرمز، مطالعات تبادل آب خلیج فارس و دریای عمان عنوان نمود.

حاجی زاده ذاكر با تاكید بر اهمیت خواندن تحقیقات دریایی در محدوده تنگه هرمز درخلال خلیج فارس و دریای عمان، اظهار نمود: شناخت منطقه دریایی تنگه هرمز كه مرز بین خلیج فارس با دریاهای آزاد است، از اهمیت بسیار اساسی به لحاظ خود منطقه، تنگه هرمز و شناخت خلیج فارس و همینطور اثرگذاری متقابل بر دریای عمان و خلیج فارس برخوردار می باشد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، وی با بیان این كه كاوشگر خلیج فارس فصل جدیدی از تحقیقات دریایی و اقیانوسی در پژوهشگاه و همینطور بخش های جامعه تحقیقات دریایی كشور گشوده است، اضافه كرد: با كمك این شناور كه مجهز به فناوری راهبری و تجهیزات میدانی پیشرفته و آزمایشگاه های مدرن است بدون شك شاهد تحقیقات دریایی گسترده ای در حوزه علوم و فنون دریایی، اقیانوسی و جوی خواهیم بود.

مشخصات بارز كاوشگر خلیج فارس

بر اساس این گزارش، كشتی كاوشگر اقیانوس پیمای خلیج فارس با 50 متر طول، 10متر عرض و 12 متر ارتفاع و 5. 3 متر آبخور و همینطور چهار آزمایشگاه قادر است با آب و سوخت كامل به مدت 45 روز با ظرفیت 27 نفر (11خدمه و تكنسین كشتی و 16 نفر محقق) در آب های خلیج فارس، دریای عمان و شمال اقیانوس هند چیزی در حدود 3 هزار مایل دریایی، كارهای تحقیقاتی و میدانی خویش را به انجام رساند.

پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی طرح ساخت این كشتی تحقیقاتی اقیانوس پیما را در سال 1388 به معاونت وقت علمی وفناوری ریاست جمهوری عرضه داد و درنهایت عملیات ساخت آن طی موافقت نامه ای بین این معاونت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اردیبهشت سال 1390 آغاز و برای ساخت آن 20 میلیارد تومان اعتبار توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری تأمین شد.

ساخت این شناور به سازمان صنایع دریایی كشور واگذار و مقرر شد كار طراحی را یك شركت ایتالیایی انجام دهد كه به دلیل وجود تحریم و برخی مشكلات پیش آمده شركت ایتالیایی از همكاری در این پروژه سرباز زد، ازاین رو كار طراحی و ساخت كشتی تحقیقاتی كاملاً بومی و توسط محققان داخلی انجام شده است كه با 27 میلیارد تومان هزینه در چهار سال ساخته شد و 40 درصد صرفه جویی ارزی را برای كشور به ارمغان آورد.
این شناور تحقیقاتی مجهز به چهار آزمایشگاه و انواع تجهیزات، امكانات و دستگاه های پیشرفته مطالعات دریایی و اقیانوسی بوده و با شروع بكار آن توانایی های تحقیقاتی دریایی ایران در آب های كشور، منطقه و جهان به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. این كشتی تحقیقاتی در صنایع كشتی سازی شهید درویشی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است.1396/10/19
23:20:05
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل