عملكرد ضعیف كشور در حوزه كشاورزی و صنایع غذایی

عملكرد ضعیف كشور در حوزه كشاورزی و صنایع غذایی

به گزارش دانلود فایل معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که در بعضی از حوزه های مربوط به بایوتکنولوژی کشاورزی و صنایع غذایی ضعف داریم، ولی در حوزه های دارویی و تجهیزات پزشکی و بخش زیست فناوری نیز به شکل فوق العاده ای عمل کرده ایم، اظهار داشت: سرمایه گذار دولتی نمی تواند منجر به تولید شود، چونکه خیلی از محصولات حوزه فناوری های همگرا، پتانسیل سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در مراسم رونمایی از محصولات حوزه فناوری های همگرا با تاکید بر این که فناوری های همگرا جزو فناوری های آینده است، اضافه کرد: با وجود آنکه با تاخیر و دیر به سمت فناوری های همگرا حرکت کردیم، ولی پیشرفت های خوبی داشتیم، به شکلی که از سه سال قبل در حوزه فناوری های همگرا (نانو، بایو، علوم شناختی و آی سی تی) فعالیت پژوهشگران شروع شده است.
وی با اعلان اینکه ما باید طوری در این عرصه فعالیت نماییم که عقب ماندگی های این حوزه را جبران نماییم، اشاره کرد: در حوزه های نانو و بایو وضعیت خوبی داریم، بطوریکه در حوزه زیست فناوری در سطح آسیا وضعیت خوبی داریم. در بعضی از حوزه های مربوط به بایو تکنولوژی کشاورزی و صنایع غذایی ضعف داریم، ولی در حوزه های دارویی و تجهیزات پزشکی در بخش زیست فناوری نیز به شکل فوق العاده ای عمل کرده ایم و از طرف دیگر، در حوزه آی سی تی وضعیت بدی نداریم.
ستاری با اشاره به وضعیت کشور در حوزه علوم و فناوری های شناختی، اظهار نمود: ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی بصورت ویژه در این عرصه فعالیت می کند و الان شاهد تولید برخی محصولات در بعضی دانشگاه ها هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: هم اکنون تعدادی از دانشگاه ها مانند دانشکده های برق دانشگاه صنعتی شریف به حوزه علوم شناختی ورود کرده و در این عرصه تحقیقاتی را در دستور کار قرار داده است.
ستاری با تاکید بر این که خاستگاه علوم شناختی، حوزه برق است، اظهار داشت: این حرکت و فرهنگ در حوزه علوم شناختی با همکاری دانشگاه ها شروع شده است.
وی اشاره کرد: همه محصولات و فناوری های این حوزه نیز همانند سایر حوزه ها نیاز به سرمایه گذاری های بخش خصوصی دارند و اگر دولت بخواهد در این عرصه ورود پیدا کند، به نتیجه نمی رسد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر این که سرمایه گذار دولتی نمی تواند منجر به تولید شود، اظهار داشت: هر محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است؛ چونکه خیلی از محصولات حوزه فناوری های همگرا، پتانسیل سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارند. ما در موارد خاص با وزارتخانه هایی همچون وزارت بهداشت می توانیم برای تولید پس از سرمایه گذاری بخش خصوصی رایزنی نماییم.
وی خطاب به فناوران حوزه فناوری های همگرا اظهار داشت: در این بخش رقیب داخلی نداریم و امیدوارم به نتایج خوبی برسیم.
منبع:

1400/03/09
09:40:28
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل