انتقاد شورای عالی انقلاب فرهنگی از دید تبلیغاتی كاندیداها به حوزه علم و فناوری

انتقاد شورای عالی انقلاب فرهنگی از دید تبلیغاتی كاندیداها به حوزه علم و فناوری

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری نگاه جذب رای به حوزه علم و فناوری نداشته باشند، اظهار داشت: امیدوارم کاندیداها نه با نگاه جذب رأی، بلکه با نگاه اصلاح و تقویت علم و فناوری و انسجام و قدرتمندتر شدن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ مردم و فرهنگ نخبگان و فرهنگ هنری و صنایع فرهنگی و همین طور با نگاه به فرهنگ بعنوان منبع اصلی تحول اجتماعی شامل تحولات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه های ارزش آفرین خودرا طرح کنند.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در یادداشتی نکاتی را با ملت ایران و کاندیداهای ریاست جمهوری در زمینه علم و فناوری و فرهنگ بیان کرد که در متن یادداشت آمده است:
«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلًا سَدِیداً
ای کسانی که ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید.
یُصْلِحْ لَکُمْ أَعْمالَکُمْ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً
تا خداوند کارهای شما را اصلاح نماید و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است. (سوره احزاب - آیه ۷۰ و ۷۱)
امروز شاهد یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی انقلاب اسلامی یعنی انتخاب رییس جمهور دوره ۱۳ هستیم، بدیهی است مهم ترین مسئله ما "پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و استقرار فراگیر عدالت اجتماعی" است. در عین حال هدف راهبردی نظام دست یافتن به فاکتورهای تمدن نوین اسلامی و استقرار جامعه اسلامی است.
به طور قطع حل مسئله اصلی امروز نظام اسلامی پیشرفت اقتصادی شکوفا و تامین عدالت و کاهش فاصله اجتماعی و حرکت کردن به سمت هدف راهبردی نظام اسلامی است که رسیدن به آن سبب آسایش مردم همراه با تامین سلامت و سعادت فردی و اجتماعی و تغییر مسیر جهان به سمت الگوی مطلوب زندگی است. در این راه بدون فرهنگ پویا و دانش و تخصص گرایی فراگیر امکان تحول مثبت نیست.
در حقیقت همه اقدامات حوزه اقتصاد و سیاست فرهنگ بنیان و دانش مبنا است. بدین جهت انتظار می رفت کاندیداهای محترم ریاست جمهوری که البته از برگزیدگان دوران ما هستند، گفتمان عمیق تری در زمینه فرهنگ و علم و دانش داشته باشند.

فرهنگ، موجود زنده است که دارای روح جمعی و اختصاصات ملی برای همه جوامع و مشترکات اقلیمی، منطقه ای و جهانی است. بااینکه امروز با ورود به عرصه دو فضایی شدن جهان و یکپارچگی فضا و منابع فرهنگی در فضای مجازی، شاهد گسترش اشتراکات فرهنگی درسطح جهانی هستیم که برخی از عناصر برگرفته از فضای مشترک، مخاطرات جدی را برای سلامت و سعادت فرد، خانواده و جامعه بوجود آورده است.
فرهنگ منابعی برای تغذیه دارد که مهم ترین آن در جامعه ایرانی دین و زبان بوده، هست و خواهد بود که نظامات "معناسازی" و هدفمندی زندگی را تشکیل می دهد. منبع مهم دیگر فرهنگ، الگوهای اجتماعی است که در رأس آن پدر و مادر و همسالان دوره های مختلف زندگی و البته جامعه علمی شامل دانشگاهی و حوزوی و حتما جامعه گسترده معلمین هستند. به طور قطع نقش فرهنگ مردم پسند که بوسیله مطبوعات، سینما، تئاتر، موسیقی و رسانه های عمومی شامل صنعت صدا و تصویر (تلویزیون) و رسانه صدا و سکوت (رادیو)، هنرهای تجسمی، نقاشی و از همه فراگیرتر رسانه های اجتماعی، صنایع فرهنگی و حوزه بزرگ بازی ها که تبدیل به عرصه انتقال دانش بوسیله سرگرمی ها و یادگیری مهارت های زندگی شده است و البته حوزه خرید و ابعاد کالایی زندگی، بخش مهمی از منابع فرهنگ در جامعه هستند.
نقش محتوای مطلوب در فرهنگ، جهت دهنده به فرهنگ است و حوزه دوست داشتنی ها و نفرت ها را می سازد. متأسفانه در شرایطی قرار گرفته ایم که "فرهنگ سرد"، "فرهنگ تردید و ناامیدی"، جای فرهنگ پر حرارت و باانگیزه را گرفته است و ما همچنان با سخنان و اقدامات خود، سبب تقویت فرهنگ سرد و تردید می شویم. دورگه ای شدن فرهنگ ها در پرتو تعاملات بین جهان فیزیکی و جهان مجازی و ورود عرصه های فراملی به فرهنگ ملی و به عبارت دقیق ورود فرهنگ های غیردینی، سکولار و لیبرال به عرصه جوامع دینی، چالش های جدیدی را نیز خلق کرده است که مواجهه با آن دقت بیشتر و فهم عمیق تری را می طلبد.
از طرف دیگر با لایه ای شدن فرهنگ ها روبه رو شده ایم که فهم لایه های جدید فرهنگ، حساسیت اقدامات و تولید فرهنگی را مضاعف می کند.
مواظب باشیم مسیر را اشتباه معرفی نکنند. راه صلاح و رستگاری و راه پیشرفت و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی از مسیر علم و دانش و فرهنگ قدرتمند می گذرد و مسیرهای دیگر، سبب پیشرفت ناپایدار و رشد کاریکاتوری می شود و تضمین کننده سلامت و سعادت جامعه ایران نخواهد بود. نگاه مقطعی و موردی به پیشرفت، موجبات پیشرفت جامع و متعالی را فراهم نمی کند.

انقلاب بزرگ اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسیده است. طی نزدیک به ۴۳ سال، افتخارات زیادی در این کشور محقق شده است. گسترش زیرساخت های برق، آب، گاز، تلفن و دسترسی به تلفن همراه و اینترنت و همین طور توسعه ظرفیت های بهداشت و درمان، راه ها و جاده و بزرگراه ها، ظرفیت بزرگ فرآورده های نفتی و منابع معدنی و از همه مهم تر قدرت علم و دانش و ظرفیت فرهنگ انقلابی و فرهنگ مقابله با نظام سلطه جهانی و نیز جایگاه محترم و قدرتمند در جهان قسمتی از مفاخر این دوره است. سزاوار نیست که در رقابت انتخاباتی، به صورتی هیچ سازی از گذشته پر افتخار صورت گیرد. مواظبت نماییم بر طبل ناامیدی با سیاه جلوه دادن گذشته نزنیم.
حوزه فرهنگ و علم و دانش محوری ترین منبع رشد و پیشرفت است.
فرهنگ اقتصادی پویا برخواسته از ۱) فرهنگ نظم گرا، ۲) فرهنگ قانون گرا و ۳) فرهنگ مسئولیت اجتماعی است که اگر این سه در هر جامعه ای قدرتمند باشد، شاهد شکوفایی اقتصاد کشور با رعایت استفاده بهینه از منابع، پرهیز از مصرف مسرفانه و رعایت حقوق اجتماعی همگان خواهیم بود. پیشرفت اقتصاد و اعتلای سیاسی قطعا پدیده ای فرهنگی است که بدون داشتن فرهنگ اقتصادی و فرهنگ سیاسی قدرتمند نمی توان وارد عرصه قدرت اقتصادی و سیاسی شد که البته منبع اصلی همه اینها فرمان خدا و آیات الهی است که حقیقت و بایسته های هستی را بیان کرده است.
سخن اینجا بسیار بسیار زیاد است، ولی افسوس که مناظرات کاندیداهای محترم در عرصه فرهنگ کم رنگ بود و مواجهه با فرهنگ در پیشنهاد انحلال شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری انعکاس پیدا کرد و بنده را وادار کرد که از حریم یادگار امام(ره) و محصول کوشش های مدبرانه حکیم انقلاب اسلامی رهبری فرهنگی و دانش گرای کشور عزیزمان و همین طور اعضاء فرهیخته شورای عالی انقلاب فرهنگی دفاع کنم.
نگاه این کاندیداد بطور قطع خلاف نظر و سیره و سنت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. شورای عالی انقلاب فرهنگی دارای کاستی ها، قصور و احیاناً تقصیراتی هست، ولی به طور قطع شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از شریف ترین نهادهای فرهنگی و علمی کشور بوده که در ضمن این سال ها، خدمات بزرگ و در عین حال خاموش و مظلومانه ای را به عرصه علم و فناوری و فرهنگ کشور داشته است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی طی ۳۷ سال قبل نقش مهمی در سیاستگذاری، نهادسازی (تصویب بیش از ۸۰ نهاد ملی در رابطه با علم و فناوری و فرهنگ)، تدوین اسناد ملی در رابطه با حوزه علم و فناوری شامل سند نقشه جامع علمی کشور، سند جامع توسعه هوا-فضای کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سند ملی نخبگان و سند ملی استعدادهای درخشان و در زمینه فرهنگ که بغیر از حوزه تعلیم و تربیت نیست، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تصویب بیش از ۲۴۰۰ مصوبه مهم را در زمینه افتخارات خود دارد.
جهت اطلاع این کاندیدا در همین سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات مهمی داشته است که همچون آنها اصلاح نظام جذب معلم در آموزش و پرورش که در بر گیرنده جامعه یک میلیون نفری معلمین کشور است و همین طور ساماندهی مهدهای کودک و تاسیس "سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک" که گروه سنی هشت میلیون نفری ۰ تا ۶ ساله های جامعه بوسیله تقویت خانواده های شریف ایرانی و همین طور دوره های مهدکودک و پیش دبستانی به تصویب رساند که جامعه تحت پوشش تعلیم و تربیت را به ۱۵ سال افزایش داد. مصوبه مهم دیگر سال قبل شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند ملی علم و فناوری در زمینه دفاعی بود که شامل کلیه امور در رابطه با آموزش و پژوهش در نیروهای مسلح و رابطه آن با سایر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و همین طور با صنعت کشور برای یک دوره ۱۵ ساله است. احتمالاً جنابعالی مجال رصد این امور را نداشته اید.
لازم به ذکر است که ۴۳ سند ملی در رابطه با حوزه فرهنگ که در سند مهندسی فرهنگی پیش بینی شده شامل سند ملی موسیقی، سند ملی سینما و سند ملی هنرهای تجسمی و همین طور سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت با مشارکت همه نهادها و شخصیت های در رابطه با موضوع درحال تدوین و نهایی سازی است. همین طور برش استانی سند مهندسی فرهنگی با اولویت ۱۰ استان کشور درحال تدوین و آماده سازی نهایی است.
برادر عزیز، این خطاب خدای متعال به ماست که ای کسانی که ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن (حقّ و) استوار گویید (۷۰) تا خداوند کارهای شما را اصلاح نماید و گناهانتان را بیامرزد؛ و هر کس خدا و رسولش را اطاعت کند، بدون شکّ به رستگاری بزرگی دست یافته است (سوره احزاب-آیه ۷۱)
مصداق سخن سدید، سخن صدق و سخن دقیق و سخنی است که منشأ اطمینان و ثبات و در عین حال سخن امیدبخش باشد. ضمن اهمیت تحول که در دیدگاه حکیم معظم انقلاب خصوصاً در بیانات سال قبل ایشان در سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و سخن اخیر ایشان در دیدار با دانشجویان عزیز منعکس شده است، ولی باید توجه داشت که تحول بدون ثبات، منشأ هرج و مرج و از دست دادن سرمایه های بزرگ فردی و اجتماعی می شود.
امروز از هر روز گذشته تاریخ بیشتر به ثبات در امور خیر و مثبت نیاز داریم تا اعتماد اجتماعی و قطعیت اجتماعی تقویت شود، در وضعیت "عدم قطعیت و عدم اطمینان" ارتباطات مبتلا به اختلال و فاصله گیری اجتماعی همراه با انزوای اجتماعی و البته مهاجرت به سرزمین هایی که احساس قطعیت و ثبات بیشتر وجود دارد، تقویت می شود. از طرف دیگر در نگاه جنابعالی و بیشتر کاندیداهای محترم، دست آورده های عظیم نظام جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال قبل کم رنگ بنظر می رسد و دائماً توقعات اجتماعی را که در صورت عدم تحقق می تواند به افزایش ناامیدی کمک نماید، افزایش می دهیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی میراث حکیمانه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری است. رهبری حکیم انقلاب در جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنان نغز و عمیقی دارند که فقط به یک فراز آن اشاره می کنم که در ۱۹ آذر سال ۹۲ در روزهای سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان فرمودند:
شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آن ابتکارات واقعا بابرکت امام بزرگوار بود. اول ستاد انقلاب فرهنگی بود، بعد مسئله ی شورای انقلاب فرهنگی که به ایشان پیشنهاد شد، بدون هیچ نوع لِمَ وبمَ ای پذیرفتند و حکم مستحکمی دادند. بعد، من از ایشان - رییس جمهور بودم - سؤال کردم مصوبات ما [قانون باشد]، ایشان گفتند بایستی به مصوبات عمل بشود؛ یعنی حکم قانون به مصوبات دادند. یکی از آن کارهای مهم امام بزرگوار این بود.
اگر امروز شاهد قدرت جمهوری اسلامی ایران در عرصه نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستیم، مدیون علم و دانش این سرزمین و دانشمندان این مرز و بوم است. اگر امروز ایران عزیز رتبه ۱۵ در کمیت مقالات علمی را به خود اختصاص داده و به لحاظ کیفیت مقالات رتبه ۱۲ را دارد و به لحاظ رشد علمی در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته ایم، اساسا مدیون علم گرایی و پیشرفت گرایی خانواده های ایرانی و اندیشمندان و دانش پژوهان ایرانی است که به طور قطع نگاه فاخر رهبری حکیم انقلاب و سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری نیز نقش کلیدی و حمایت کننده ای در این راستا داشته است و انشاالله خواهد داشت.
حوزه فرهنگ حوزه حساس تر و دارای مداخلات زیادی از ناحیه استعمارگران و سلطه گران فرهنگی بیگانگان است که باز کوشش های باارزش رهبری معظم و شورای عالی انقلاب فرهنگی در راه شکل گیری و اثرگذاری های فراگیرتر و استواری فرهنگی کشور نقش آفرین بوده است که حتما با لطف خدای متعال و همکاری و همدلی آثار آن در آینده بیشتر متجلی و شکوفا خواهد شد.
نکته دیگری را باید خطاب به یکی دیگر از کاندیداهای ریاست جمهوری در اهمیت و جامعیت جایگاه علم و دانش در مکتب امام صادق مقابل السلام عرض کنم. متأسفانه جنابعالی به ساحت دانشمندان بزرگ و فقهای جامع الشرایط که حکیم بودند و فقیه و مجموعه ای از دانش های در رابطه با حکمت عملی و نظری را داشتند، اهانت کردید و این اهانت شامل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که احیاگر قرن نام گذاری شده است نیز بود و ناخواسته رهبری حکیم و چندوجهی و آینده نگر را نیز نشانه گرفت.
توجه داشته باشید که دانشمندان حوزوی ما هم فیلسوفان اثرگذار در سطح جهانی بودند که امثال هانری کربن در محضر علامه طباطبایی زانوی شاگردی می زند و علامه حسن زاده آملی جامع علوم معقول و منقول و استاد مسلم حل معادلات پیچیده ریاضی و دیگر اندیشمندان توانمند مثل استاد ارجمند جناب آقای جوادی آملی حتما اشراف فراگیر بر علم روز و حقیقت علم و دانش دارند. از طرفی حوزه جدید، برنامه های جامعی مبتنی بر علوم و معارف اسلامی و دانش جامعه شناسی، علوم سیاسی و حتی علوم شناختی و علوم کامپیوتری دارند که ظاهراً جنابعالی از همه اینها بی خبرید. به نظر می آید رأی گرفتن ارزش زیرپا گذاشتن میراث تمدنی علم و دانش، فقاهت و فلسفه و حکمت را ندارد.
به هر حال امیدوارم کاندیداهای محترم که البته خود از فرهیختگان فرهنگی هستند، نه با نگاه جذب رأی بلکه با نگاه اصلاح و تقویت علم و فناوری و انسجام و قدرتمندتر شدن فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ مردم و فرهنگ نخبگان و فرهنگ هنری و صنایع فرهنگی و همین طور با نگاه به فرهنگ بعنوان منبع اصلی تحول اجتماعی شامل تحولات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، دیدگاه های ارزش آفرین خودرا طرح کنند و رییس آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به جایگاه علم و فرهنگ عمیق و اثرگذار باشد.»1400/03/20
22:48:28
5.0 / 5
84
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل