در گفت وگوی دانلود فایل با دبیر ستاد زیست فناوری اعلام شد

تولید واكسن های داخلی كرونا تا مهرماه

تولید واكسن های داخلی كرونا تا مهرماه

به گزارش دانلود فایل دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه در صورت عدم تأمین دوز دوم واکسن کرونا از واکسن های داخلی با پلت فرم مشابه خارجی تزریق خواهد شد، اظهار داشت: برای دوز دوم واکسن سینوفارم که مبتنی بر پلت فرم ویروس غیر فعال است، میتوان از واکسن برکت و برای واکسن های ˮآسترازنیکاˮ و ˮاسپوتنیکˮ هم از واکسن ساخته شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.


دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت تولید داخلی واکسن های کرونا با تکیه بر این که هم اکنون واکسن برکت به فاز تولید انبوه رسیده و آمادگی دارد که در واکسیناسیون کشوری قرار گیرد، اضافه کرد: این واکسن تا مهر ماه سالجاری به تدریج در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار خواهد گرفت و پس از مهر تا آبان ماه گروه دوم واکسن های داخلی عرضه می شوند.
وی با اشاره به اینکه برای سالجاری ۸ واکسن در دستور کار تولید قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: واکسن دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در هفته جاری مجوز کمیته اخلاق را دریافت خواهد نمود و این واکسن هم به فهرست واکسن های ایرانی کرونا اضافه خواهد شد.
قانعی افزود: علاوه بر اینها تا دو هفته آینده واکسن شرکت اسوه هم مجوز دریافت خواهد نمود و وارد مطالعات بالینی می شود.
به نقل از ایشان، واکسن هایی که وارد مطالعات بالینی می شوند، ۵ ماه زمان نیاز دارند تا وارد فاز تولید شوند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ضمن اشاره به تدابیر اندیشیده شده در زمینه کمبود دوز دوم واکسن کرونا، تصریح کرد: کمبود دوز دوم واکسن کرونا به علت بد عهدی ها و عمل نکردن طرف مقابل به تعهدات خود بوده است و در این حوزه در کمیته ملی واکسن در این حوزه مذاکرات مفصلی صورت گرفت و در این مورد چند نکته وجود دارد.
وی افزود: مشاهدات نشان داده است که تزریق تنها یک دوز واکسن کرونا باعث کاهش مرگ می شود، به این معنا که افرادی که یک دوز را دریافت نمودند در صورت مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست نخواهند داد و این برای کشور مهم می باشد.
قانعی افزود: از طرفی زمانی که در واکسن دوز اول از پلتفرمی استفاده شده، میتوان دوز دوم را از مشابه پلت فرم دوز اول که در داخل ساخته شده است، تزریق کرد. بعنوان مثال اگر در دوز اول واکسن سینوفارم تزریق شده که مبتنی بر پلت فرم ویروس غیر فعال است، دوز دوم را میتوان واکسن شرکت برکت را که مبتنی بر همین پلت فرم ویروس غیر فعال است و کیفیت آن بهتر از نوع چینی است، تزریق کرد.
عضو پیوسته و رئیس گروه آینده نگری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اینکه تزریق دوز دوم از واکسن برکت هیچ اشکالی از نظر علمی ایجاد نخواهد کرد، افزود: علاوه بر آن برای دوز دوم و یادآوری واکسن های "آسترازنیکا" و "اسپوتنیک" هم میتوان از واکسن ساخته شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
قانعی ضمن اشاره به بدعهدی کشورهای سفارش گیرنده واکسن، اظهار داشت: کشورهایی که نسبت به تحویل واکسن به ایران تعهد داشتند، پول واکسن را دریافت نمودند، ولی آنرا تحویل ندادند و در این حوزه بد قولی شده است؛ اما با مذاکرات صورت گرفته قول دادند که واکسن درخواستی ما را تأمین کنند و در صورتیکه این واکسن ها تامین گردد، از همان نوع تزریق شده به افراد زده می شود؛ در غیر این صورت دوز یادآوری از نوع دیگری تزریق می شود و این امر مشکلی از نظر علمی ایجاد نخواهد کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا تزریق دوز یادآوری از نوع داخلی مشکلی برای دریافت کنندگان واکسن ایجاد نمی کند، گفت: استفاده از دو نوع واکسن در تزریق اول و دوم احتیاج به آزمون ندارد؛ چون که هر دو نوع واکسن بر مبنای یک پلت فرم تولید شدند و هر دو شکل تولید آن یکی است و احتیاج به آزمون علمی نیست.
قانعی با تکیه بر این که بر مبنای مصوبات افرادی که دوز اول را دریافت نمودند، تا ۳ ماه فرصت دارد تا دوز بعدی را دریافت نمایند، افزود: از طرفی باید یادآوری شود که در مهر ماه سالجاری ما به اندازه کافی واکسن داریم.
منبع:

1400/03/25
22:40:23
5.0 / 5
232
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل