فاكتورهای قرارگیری ایران در مرجعیت علمی

فاكتورهای قرارگیری ایران در مرجعیت علمی

رئیس فدراسیون سرآمدان علمی استناد دانشمندان جهانی به مقالات دانشمندان ایرانی و حضور پژوهشگران در کنفرانس های معتبر بعنوان سخنران کلیدی را از فاکتورهای مرجعیت علمی دانست و اظهار داشت: انتشار مقالات در ژورنال های علمی معتبر از دیگر شاخص ها است که دراین زمینه 66 نشریه معتبر شناسایی شده است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا دکتر سعید سرکار در نشست سرآمدان علمی که امروز در محل ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، با اعلان اینکه فدراسیون سرآمدان علمی اقدامی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد، اضافه کرد: یکی از دغدغه های این معاونت ارتقای علمی و نیل به مرجعیت علمی که از مطالبات مقام معظم رهبری نیز هست، بوده است.
وی با اعلان اینکه متاسفانه تا حالا در حوزه مرجعیت علمی ایران سیاستگذاری، اقدام و برنامه ریزی صورت نگرفته است، اظهار نمود: بر این اساس ما اقدام به ایجاد فدراسیون سرآمدان علمی بمنظور شناسایی سرآمدان کردیم؛ چونکه سرامدان علمی معنای خاصی دارد و اگر بخواهیم به مرجعیت علمی برسیم، باید مراجع علمی جهانی به حوزه های علمی ایران استناد کنند و فعالان علمی جهانی به دانشمندان ایرانی ارجاع کنند و یا محققان ایرانی مورد استناد پژوهشگران جهانی قرار گیرند.
وی داشتن دانشگاه هایی در بین دانشگاه های برتر جهان را از دیگر ضرورت های دستیابی به مرجعیت علمی عنوان نمود و اضافه کرد: علاوه بر آن پژوهشگران ما باید در کنفرانس های علمی معتبر جهانی بعنوان سخنران کلیدی و یا مدعو دعوت شوند و مقالات آنها باید در نشریات برتر منتشر شود.
وی با تاکید بر این که باید در حوزه دریافت جوایز جهانی از طرف دانشمندان ایرانی برنامه ریزی شود، افزود: دراین زمینه نیاز داریم که دانشجویان و اساتید خارجی برای دوره های دکتری و پسا دکتری به ایران مراجعه کنند که برای تحقق این امر باید اعتبار مراکز تحقیقی ارتقا یابد و این امر دور از ذهن نیست، همانطور که در زمینه رباتیک در دانشگاه های ایران از دانشگاه EPLF سوئیس بعنوان یکی از دانشگاه های معتبر این کشور دانشجو داشتیم و هم اکنون چندین تقاضا ارسال شده که به سبب شیوع ویروس کرونا مشکلاتی داریم.
دبیر ستاد نانو با اشاره به برنامه های معاونت علمی برای پشتیبانی از سرآمدان علمی، یاداور شد: برای شناسایی این افراد ۱۰۰ نفر در ۳ گروه الف، ب و ج انتخاب شدند و دراین زمینه رقابت خوبی میان پژوهشگران به وجود آمده است.
ضرورت ایجاد فدراسیون سرآمدان

رئیس فدراسیون سرآمدان علمی با اشاره به ضرورت ایجاد این فدراسیون توضیح داد: همانطور که کار فدراسیون های علمی شناسایی افراد برتر و قهرمان سازی است، این فدراسیون نیز به دنبال شناسایی افراد برجسته است تا با رفع موانع، میل مرجعیت علمی را در آنها تقویت کند.
وی با اعلان اینکه در این برنامه ۱۰۰ نفر از سرآمدان علمی معرفی می گردند، اظهار داشت: با اجرای این برنامه شاهدیم که ۱۵۰۰ نفر در رقابت برای قرار گیری در بین این ۱۰۰ نفر هستند.

شاخص های سرآمدان علمی

رئیس فدراسیون سرآمدان علمی انتشار مقاله در نشریات علمی معتبر را از فاکتورهای انتخاب سرآمدان عنوان نمود و اضافه کرد: ما با بررسی هایی که انجام دادیم، ۶۲ مجله را شناسایی کردیم که این فهرست ما با فهرست مجله نیچر که طبق نظرسنجی از سرآمدان تهیه شده بود، برابری می کند.
وی با اشاره به نتایج بررسی امتیازات سرامدان اضافه کرد: در دوره پنجم سقف امتیازات این پژوهشگران ۴۲۹۰ و کف امتیازات ۵۸ بود که این میزان در ششمین دوره بالاترین امتیاز ۵۸۶۲ و کمترین امتیاز ۹۸ بوده است.
به گفته ی ایشان، سن ۷۰ درصد سرآمدان در ششمین دوره کمتر از ۵۰ سال بوده است.
سرکار، اعتبارات این برنامه را ۳۳.۷ میلیارد تومان ذکر کرد و اظهار داشت: ۲۰ میلیارد تومان نیز از طرف معاونت علمی امسال به این برنامه اختصاص یافت.1400/03/28
13:38:56
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل