از كاربرد علم ریاضی در جامعه چه می دانیم؟

از كاربرد علم ریاضی در جامعه چه می دانیم؟

دانلود فایل: عضو هیات علمی دانشكده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: علم ریاضی به صورت غیرمستقیم در حل خیلی از مسائل و معضلات جامعه كاربرد دارد، اما مردم نمی دانند كه چگونه از این دانش در زندگی خود استفاده كنند.


دكتر مجید میرزاوزیری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن بان این مطلب اظهار نمود: مشكلی كه در رشته ریاضی وجود دارد، این است كه این علم به صورت مساله محور تدریس نمی شود؛ درواقع در تدریس ریاضی تنها اطلاعاتی از دانش ریاضی می دهند و سوالی مرتبط با آن دانش مطرح می كنند تا دانش آموزان به آن سوالات پاسخ دهند. مسیر یادگیری ریاضی به سمت امتحان است یعنی امتحان سوار بر یادگیری شده است، در صورتی كه اگر آموزش ریاضی مساله محور باشد، ما می توانیم سوالاتی را برای افراد در زندگی تولید نماییم كه به دنبال یافتن پاسخ موردنظر بروند و به این نتیجه برسند كه ریاضی دانش مناسبی برای حل آن سوال است.
وی، وضعیت اشتغال رشته ریاضی در جامعه نامطلوب دانست و افزود: مشاغلی كه یك ریاضی دان می تواند در جامعه داشته باشد، محدود است، بعنوان مثال دانشجویی كه در رشته ریاضی تحصیل می كند، تنها به واسطه دانش ریاضی خود می تواند تدریس كند و فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی انجام دهد كه این زمینه شغلی هم به علت كاهش تعداد دانش آموزان رشته ریاضی به مراتب كمتر و اشباع شده است و شاید اگر رشته خویش را در مقاطع بالاتر تغییر دهد، زمینه شغلی بیشتری برای وی فراهم گردد.
عضو هیات علمی دانشكده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: یك ریاضی دان نمی تواند دانش ریاضی خود اعم از تركیبات و جبری كه خوانده را در مغازه ای عرضه نماید و یا بلعكس برای یك صندوق دار بانك و یا حسابدار شركت، داشتن اندكی دانش ریاضی كافی است؛ یعنی نیازی نیست مدرك فوق لیسانس ریاضی داشته باشد زیرا می تواند طی یك دوره كوتاه حسابداری را فرا بگیرد.
میرزا وزیری با اشاره به اینكه علم ریاضی در جامعه به صورت غیرمستقیم كاربرد دارد، اظهار نمود: علم ریاضی به صورت مستقیم در زندگی انسان كاربرد ندارد، اما ممكن است مهندسان به كمك ریاضی چیزی را درست كنند كه در جامعه مورد استفاده قرار گیرد یا ریاضی می تواند در كاهش ترافیك و مشكلات جامعه كاربرد داشته باشد.
قوت علوم پایه در كشور به حمایت دولت بستگی دارد
وی اضافه كرد: نمی توان چندان انتظار داشت كه شركت های خصوصی ریاضی دانان را استخدام كنند، اما با عنایت به اینكه دولت ها به علوم پایه اهمیت بیشتری می دهند، اغلب آن ها را به كار می گیرند، زیرا می دانند قوت علوم پایه، به حمایت دولت بستگی دارد.
عضو هیات علمی دانشكده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان كرد: ممكن است یك كارخانه دار به جهت اینكه سود را افزایش و ضرر خویش را كم كند، هزینه انباری و تولید را بهینه كند، یك ریاضی دان می تواند در این زمینه به او كمك نماید یا برای مثال شهرداری می تواند به وسیله علم ریاضی قطار شهری بررسی كند كه با افزایش جمعیت چه زمانی چه تعداد قطار در سطح شهر پیش بینی نماید. همینطور علم ریاضی در زمینه حل معضل ترافیك و تردد خودروها در خیابان ها كاربرد دارد.
میرزاوزیری با اشاره به اینكه مردم و ریاضی دانان به صورت مستقیم بایكدیگر در ارتباط نیستند، عنوان كرد: شاید مردم نتوانند به صورت مستقیم از علم ریاضی استفاده كنند یا ریاضی دانان هم نتوانند كمكی به مردم كنند؛ اما اگر ریاضی دانی می خواهد به مردم كند باید یك معلم خوب باشد.
وی با اشاره به اینكه به صورت كلی حل كردن مسائل ریاضی در زندگی هیچ كاربردی ندارد، اظهار نمود: در اغلب مسائل مردم با عنایت به دغدغه ای كه دارند به دنبال یك متخصص برای حل آن هستند، بعنوان مثال بیمار به واسطه مشكلی كه دارد به پزشك مراجعه نموده و سپس به علت نیاز به دارو به داروخانه می رود، اما در مورد علم ریاضی مردم مساله ای ندارند كه به ریاضی دانان رجوع كنند.
عضو هیات علمی دانشكده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری مسابقات شهر ریاضی، خاطرنشان كرد: اگر بخواهیم دیدگاه جامعه را به علم ریاضی تغییر دهیم و دانش آموزان را نسبت به این دانش علاقه مند نماییم، باید به سراغ دانش آموزانی كه در ریاضی ضعیف و یا از ریاضی فراری هستند، برویم و من با همین هدف مسابقات شهر ریاضی را طراحی كردم.
میرزاوزیری ادامه داد: در مسابقات شهر ریاضی اغلب دانش آموزان و دانشجویان كه در زمینه علم ریاضی قوی هستند، شركت می كنند، ازاین رو مخاطبان این مسابقه ها از طیف محدودی را شامل می‎ شوند؛ درحالی كه ما قصد داریم برای آن دسته از دانش آموزانی كه تنها 20 درصد ریاضی بلد هستند هم مسابقاتی برگزار نماییم كه هم دانش ریاضی آنان تقویت شود و هم طیف علاقه مندان به این علم را افزایش دهیم.
وی عنوان كرد: هرچقدر كه ما بگوییم ریاضی دانشی جذاب و شیرین است، كسی نمی پذیرد، ازاین رو ما باید بیاندیشیم كه چه چیزهایی می تواند برا دانش آموزان شیرین و سرگرم كننده باشد و ریاشی را با آن درآمیزیم؛ بعنوان مثال اگر فوتبال برای اغلب مردم جذاب است، ما باید ریاضی را در داخل فوتبال جای دهیم و برای آن، مسابقه یا فستیوالی مانند مسابقات شهر ریاضی طراحی نماییم.
عضو هیات علمی دانشكده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح كرد: هدف اصلی فستیوال ریاضی افزایش علاقه به این دانش در دانش آموزان است كه انگیزه بیشتری برای حضور در المپیادهای ریاضی داشته باشند. با عنایت به استقبال پرشوری كه از مسابقات شهر ریاضی كه در برزیل برگزار كردیم، صورت گرفت، در آینده برنامه داریم كه در چند كشور دیگر هم مسابقات جهانی شهر ریاضی را برگزار نماییم.
1396/10/22
22:52:25
5.0 / 5
4557
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل