وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران:

شركتها برای فعال كردن اینترنت ماهواره ای در ایران، باید مجوز بگیرند

شركتها برای فعال كردن اینترنت ماهواره ای در ایران، باید مجوز بگیرند

بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایران جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی دارد و هر شرکتی که بخواهد دراین زمینه فعال شود، باید از ما مجوز بگیرد.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه امضای تفاهم نامه «پویش ملی ارتقا آگاهی حقوقی جامعه»، اظهار نمود: این تفاهم فقط ارسال پیامک های آگاه سازی برای مردم نیست و از ابزارهای دیگر نیز استفاده می شود و پروسه اطلاع رسانی به مردم از همین امروز شروع می شود و بنا بر چارچوب های محتوایی که قوه قضاییه به جمع بندی می رسد و اطلاع رسانی می کند، ما نیز در آگاهی بخشی به مردم و ارتقای دانش مردم مساعدت می نماییم.
وی درباره اختلالات تلفن همراه در ماه های گذشته بیان کرد: دو ماه قبل قطعی برق شبکه اپراتورها را متأثر کرده بود که همان زمان در این زمینه اطلاع رسانی کردیم. البته اختلال دو روز گذشته با وجود تمهیداتی که ما برای عدم اختلال در شبکه داشتیم، به سبب برگزاری کنکور بود. خیلی از داوطلبان کنکور هر سال به سبب لو رفتن سؤالات امتحان و تقلب، امنیت روانی نداشتند. سازمان سنجش و وزارت علوم نیز دراین زمینه حساسیت به جایی دارند. از طرفی ملزومات کرونا ازجمله بازرسی های بدنی هم به سبب کرونا با محدودیت مواجه بود، بنا بر این درخواست شد اینترنت ۳G و ۴G در زمینه های امتحانی، غیرفعال شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: غیرفعال کردن شبکه اپراتورها در نقاط برگزاری کنکور، روی مناطقی که در همسایگی آنها بودند تأثیر گذاشت و کیفیت شبکه را تحت تاثیر قرار داد. البته ما از سال قبل به آنها پیشنهاد دادیم بجای قطع شبکه از نصب jammer (مسدودکننده امواج) استفاده کنند، اما ظاهراً برای تامین هزینه خرید این دستگاهها مشکلاتی داشتند. هرچند زیانی که بواسطه این اختلال ایجاد می شود از هزینه تهیه jammer بیشتر است. امیدواریم برای سال آینده این مشکل هم رفع گردد.

هدف اصلی منظومه های ماهواره ای، استفاده از اینترنت اشیا در دنیاست
او درباره اینترنت ماهواره ای توضیح داد: باید بپذیریم اینترنت ماهواره ای پدیده ای است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه می شوند. هدف اصلی منظومه های ماهواره ای این است که بستر استفاده از اینترنت اشیا را در سراسر دنیا را فراهم آورند. چون خیلی از مناطق دورافتاده و یا مزارع در دنیا، نه بوسیله شبکه موبایل نه شبکه ثابت قابلیت پوشش دهی ندارند و اینترنت ماهواره ای برای کمک به چنین مشکلاتی راه اندازی شده و عصر جدیدی است.
وی افزود: پروژه ای که روز گذشته در منطقه پارک ملی گلستان به سرانجام رسید، از سال ۱۳۹۸ شروع کردیم اما دو سال طول کشید تا بهره برداری شود، چون درخواست کننده پروژه سازمان محیط زیست بود و مانع پروژه هم همین سازمان بود. ما می خواستیم در جنگل دکل راه اندازی نماییم و می گفتند کشیدن دکل و کابل برق، مخالف مقررات زیست محیطی است. مشکلات زیادی بود که توانستیم پروژه را در این پارک توسعه دهیم و برق را به تجهیزات برسانیم. می بینیم که اینترنت اشیا برای حفظ ایمنی و حفاظت از محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد، اتفاقاتی که متأسفانه امروزه در زاگرس و پارک ملی گلستان شاهد می باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: البته آمریکا همیشه به سبب خوی سلطه جویی در تمام عرصه ها نه فقط در مقابل ایران بلکه در مقابل خیلی از کشور دارد، می خواهد پلت فرم های خودرا توسعه بدهد و اقتصاد حوزه دیجیتال را بصورت ۱۰۰ درصدی برای شرکت های خودش مطالبه کند. آمریکا از مدت ها قبل دنبال ابزاری برای بسط سلطه خودش بر کشورها بوده است، پروژه هایی به اسم آزادی و مقابله با سانسور که در نهان اهداف اقتصادی دارند.
ما جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم
آذری جهرمی با اعلان اینکه ما نیز باید در این شرایط خودرا آماده نماییم، اضافه کرد: تعدادی از سخت گیری هایی که داخل کشور صورت می گیرد، باید مدیریت شده و رویه ها اصلاح شوند. البته باید به نیاز مردم هم توجه گردد و این که این تکنولوژی هم اکنون به وجود آمده است. ما جهت استفاده از فناوری های ماهواره ای مقررات سرزمینی داریم و هر شرکتی که بخواهد دراین زمینه فعال شود، اگر حقوق بین الملل را رعایت کند، باید از ما مجوز بگیرد و اگر مثل بسیاری از مسائل دیگر رعایت نکنند، باید پیگیری حقوقی شود.
وی افزود: البته سازمان فضایی هم به دنبال ایجاد منظومه ماهواره ای بوده و سند آنرا استخراج کرده و طراحی ها را انجام داده است. هم شرایط مذاکرات بین المللی را در نظر گرفتیم تا ما نیز به کشورهای دارای منظومه ماهواره ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره ای بترسیم، بلکه باید خودمان را آماده نماییم تا این فناوری هم فراگیر شود و برای آن اعتماد به نفس داشته باشیم و بدانیم اینترنت ماهواره ای بطور قطع برای ما تهدید نیست و ما از فرصت هایی که ایجاد شده، استفاده می نماییم. همانطور که در طول این مدت با وجود تمام تحریم هایی که مقابل ایران در زمینه فناوری تصویب گردید، اقتصاد دیجیتال ما رشد کرد، در آینده نیز رشد خواهیم داشت.
استفاده از پیامرسان های داخلی با شیوع ویروس کرونا افزایش قابل توجهی یافت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره طرح ساماندهی پیامرسان های بومی و تأثیر آن در پیش گیری از جرم اظهار داشت: پدیده فیشینگ تنها در پیامرسان های خارجی رخ نمی دهد، فیشینگ امروز در پیامک که ۱۰۰ درصد بر بستر اپراتورهای داخلی است هم رخ می دهد. اما ما مطابق با سند معماری شبکه ملی اطلاعات از طرف شورای عالی فضای مجازی، مرکز داده را برای پیامرسان های داخلی برپا کردیم و مصوباتی برای اتصال متقابل را به تصویب رساندیم و شاهد بودیم که حجم استفاده از پیامرسان های ایرانی خصوصاً در زمان آموزش مجازی با شیوع کرونا، افزایش قابل توجهی پیدا کرد.
آذری جهرمی افزود: البته همچنان موانعی وجود دارد که باید برای اطمینان بخشی به فعالین رسانه ای داخلی این مسائل حل شود و آنها بتوانند در فضای داخلی فعالیت کنند. امکانات فنی برای رشد پیامرسان ها وجود دارد. درباره موتور جست وجو هم اپراتورهای ایرانسل و همراه اول دو پلت فرم خودرا رونمایی کرده اند که بازار خوبی هم جذب کردند و امیدواریم رشد کنند و از منافع اقتصادی موتور جست وجو در کشور که هم اکنون به سبب تحریم ها نمی توانیم از آنها استفاده نمائیم، بهره ببریم.1400/04/13
11:57:31
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل