وزیر علوم:

بانوان در تولید و انتشار دستاوردهای علمی و توسعه مرزهای دانش حضور قابل ملاحظه ای دارند

بانوان در تولید و انتشار دستاوردهای علمی و توسعه مرزهای دانش حضور قابل ملاحظه ای دارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: آمار و ارقامی که برای حضور دختران در بخش های آموزشی بخصوص در محیط های دانشگاهی وجود دارد، نشان داده است که بانوان در زمینه جمعیت صاحب نام در عرصه تولید و انتشار دستاوردهای علمی، توسعه مرزهای دانش و  تربیت دانشجو در محیط های دانشگاهی حضور قابل ملاحظه ای دارند ازاین رو ما در فضایی که امروز قرار داریم، تنها این فرصت داریم که نمونه های معدودی از جمعیت بزرگ بانوانی که در حوزه علم و فناوری و سیاسی و اجتماعی موفق هستند را نام ببریم.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم جایزه مریم میرزاخانی، برگزاری چنین مراسم و جشنواره های این چنینی را کاری ضروری در کشور دانست و اضافه کرد: حضور زنان در عرضه های مختلف در کشور سابقه تاریخی دارد و همواره زنان بزرگی را بعنوان اسوه و الگو برای فرزندان خود معرفی شده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از اسلام نمونه زیادی از زنان موفق داریم، اظهار نمود: بانوان نمونه های موفقی در کشورداری و شجاعت و نام آوری داشتند و هم از دانشمندی و دانشوران بودند و هم نمونه ای از پاکدامنی و فعالان اجتماعی دارند ولی در بعضی از دوره ها بخصوص در قرن سوم و چهارم به بعد، تعداد نمونه های بانوان موفق کم شده ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فضا برای حضور بانوان و دختران باز شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، جایزه مریم میرزاخانی را جایزه ویژه ای برای جامعه زنان دانست و افزود: جا دارد که در حوزه های دیگر هم این نوع جشنواره ها و بزرگداشت ها برگزار گردد.
وی با تکیه بر این که بیشتر از ۵۰ درصد جامعه دانشگاهی را دختران می سازند، تصریح کرد: علاوه بر آن قریب به ۳۰ درصد از اساتید دانشگاه ها، زنان هستند همینطور جمعیتی از دختران نخبه داریم که در دانشگاه ها درخشیده اند.
به قول وزیر علوم، در آزمون سراسری کشور ۵۹.۹ درصد از داوطلبان دختران و ۴۰.۵ درصد داوطلبان پسران بودند که این امر نشان داده است این فضا در جامعه به خوبی شکل گرفته است و این فضا در خانواده ها شکل گرفته است تا از دختران خود برای حضور در تحصیلات عمومی و تخصصی حمایت کنند.
غلامی، با اشاره به اینکه این جایزه که به یاد زنده یاد مریم میرزاخانی در جامعه علمی شکل گرفته است، بخشی از کاری است که محیط های علمی می تواند اجرایی شود و ادامه دارد: برای تک تک بانوانی که با عنوان نماینده جامعه علمی کشور تقدیر می شوند آرزوی سلامتی و توفیق دارم و امیدوارم شاهد گسترش نمونه های بیشتر از این اندیشمندان در جامعه باشیم.
وزیرعلوم تصریح کرد: حضور این بانوان اندیشمند در عرصه های بین المللی جزو افتخارات کشور بوده و هست و امیدوارم حضور آنها بیشتر از پیش شود.1400/04/19
18:45:06
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل