مراقب سندرم آشیانه خالی افراد مسن باشید

مراقب سندرم آشیانه خالی افراد مسن باشید

یکی از محققان حوزه روانشناسی اظهار داشت: والدین میانسالی که از فرزندان خود افتاده اند، به شدت در معرض سندرم آشیانه خالی و طلاق عاطفی قرار دارند.


سبحان احمدی در گفتگو با ایسنا افزود: اغلب زوج های میانسال و سالمند بعد از آنکه بچه هایشان مستقل و از آنها جدا می شوند، گرفتار بداخلاقی و بی حوصلگی می شوند که این امر می تواند نشانه سندرم "آشیانه خالی" و آغاز طلاق عاطفی در رابطه آنها باشد.
وی تصریح کرد: سندرم آشیانه خالی به احساسی از تنهایی گفته می شود که با ترک خانه توسط فرزندان در والدین اتفاق می افتد. والدینی که عادت کرده اند با فرزندان خود تعامل کنند و وقت بگذرانند، حالا مجبور می شوند تعامل کمتری داشته باشند و زمان کمتری آنها را ببینند.
احمدی افزود: والدین مبتلا به سندرم آشیانه خالی یک خلاء عمیق در زندگی خود تجربه می کنند و اغلب احساس می کنند چیزی در زندگی گم کرده اند، در بعضی موارد امکان دارد این احساس، یک دوره گذرا باشد که برخی والدین احساس اضطراب و از دست دادن را تجربه می کنند.
این محقق حوزه روانشناسی افزود: وقتی آخرین فرزند خانه را ترک می کند تا زندگی جدیدی را شروع کند، پدر و مادر احساسات درهم آمیخته ای را تجربه می کنند. آنها از مستقل شدن فرزندشان خوشحال هستند، اما از طرفی احساس غم و ناراحتی دارند.
وی ضمن اشاره به نشانه های سندرم آشیانه خالی، اظهار داشت: حس ازدست دادنِ هدف و تهی شدن برای والدینی که گرفتار این سندرم می شوند، رخ می دهد. پدران و مادران بسیاری هستند که نیازهایشان را نادیده می گیرند تا زندگی شان را وقف پرورش فرزندان کنند، در نبود فرزند، بازگشت به زندگی قبل از بچه دار شدن برای زوجین کمی سخت و دشوار خواهد بود.
احمدی اضافه کرد: والدینی که فرزندشان اخیرا خانه را ترک کرده است، گرفتار احساسات متضاد و گاه شدیدی می شوند، این والدین به صورت دائمی نسبت به اوضاع فرزند خود اضطراب دارند، پدر و مادرها باید بدانند که با چک کردن بی وقفه فرزندان، استرس و اضطراب خویش را چند برابر می کنند.1400/05/17
15:47:56
5.0 / 5
196
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل