دانش کافی ندارید وارد بازار رمزارز نشوید

دانش کافی ندارید وارد بازار رمزارز نشوید

دانلود فایل: رمزارزها عرصه در حال رشدی بشمار می رود که به نظر امن می رسند اما تجربه نشان داده که افراد در این عرصه مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند، بر این اساس کارشناسان سفارش می کنند افرادی که دانش لازم در حوزه های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات را ندارند از ورود به این حوزه پرهیز کنند.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، رمزارز به عنوان نوع دارایی دیجیتال، تقریباً ۱۳ سال است که در دنیا مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ درگذشته البته در بحث دارایی، دارایی های نامشهود را داشته ایم که می توان به نرم افزارها و سرمایه های فکری افراد و شرکتها اشاره نمود. اما با رشد تکنولوژی بلاکچین گونه خاصی از دارایی ها خلق شد که به آن دارایی دیجیتال گفته می شود و اینها دقیقا مانند سایر دارایی ها (طلا، ملک و...) است و دارندگان، درحقیقت مالک هستند که معروف ترین این دارایی ها، بیتکوین و اتریوم است.

گفته شده فلسفه اصلی رمزارزها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در زمینه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که بجای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهادهایی همچون بانکهای مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی ارائه شود.

در این فضا بیشترین حوزه هایی که مورد هدف قرار می گیرند، نهادهایی هستند که مردم برای حل مشکلاتشان به آن مراجعه می کنند و یکی از آنها بانک مرکزی است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود، به اعتبار بانک مرکزی آن کشور ارزش می یابد؛ به بیان بهتر در صورتیکه بانکهای مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.

به اعتقاد مفسرین ممکنست این پدیده نوظهور خطرات و مشکلات احتمالی در خود داشته باشد و رمزارزها مانند هر تکنولوژی نوظهور دیگری لطمه های خودرا دارند؛ بطور مثال در معاملات مسکن ممکنست مشکلاتی مانند کلاهبرداری ایجاد شود، در این زمان نمی گوییم که ملک یا مسکن مشکل دارد اما در فضای رمزارزها به سبب نوظهور بودن آن و این که خیلی از افراد علاقمند، تصور می کنند می توانند به سرعت ثروتمند شوند، ممکنست مورد کلاهبرداری قرار بگیرند و از این حس افراد سوءاستفاده کنند. بدین سبب لطمه های آن به این صورت است درغیراین صورت شبکه بلاکچین و دارایی های دیجیتال و آن هایی که دارای پشتوانه هستند و یک کسب وکار حرفه ای و جدی در پشت آنها قرار دارد، صدمه ای را متوجه جامعه و افراد نمی کنند؛ اما این حس که افراد از دیگران عقب مانده اند و می خواهند به آنها برسند، هم ممکنست لطمه زا باشد.

کارشناسان معتقدند امنیت رمزارزها در سطح جهانی دو جنبه دارد؛ نکته اول این است که امنیت این شبکه تضمین شده است و کسی نمی تواند امنیت آنرا زیر سوال ببرد و زیرساختی که درطول زمان شکل گرفته خود مسئولیت امنیت شبکه را تضمین می نماید. اما موضوع دیگر کلاهبرداری هایی است که در این عرصه به انجام می رسد دراین زمینه هم نهادهای تنظیم گر در جهان آغاز به تدوین مقررات و بخشنامه ها کرده اند اما به هر حال به تکنولوژی درحال رشد بوده و ممکنست افرادی مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.

طبق این گزارش وقتی تکنولوژیهای جدید گسترش پیدا می کنند و تبلیغات زیادی حول آنها شکل می گیرد، تعدادی از مردم بدون به روز کردن خود و فقط برمبنای تبلیغات و از روی ناآگاهی وارد آنها می شوند. در ادامه افرادی که تحت عنوان شبکه های کلاهبرداری کار می کنند با بهره گیری از این نقطه ضعف از قربانیان کلاهبرداری می کنند.

رمزارزها یا کریپتوکرنسی ها یا توکن ها مجموعه کدهایی هستند که با الگوریتم هایی خاص تولید می شوند و بر طبق طرفدارانی که دارند و یا اقبال مردم نسبت به آنها باارزش می شوند. این توکن ها در کیف پول های مخصوصی نگهداری می شوند. رمزارزها پروسه پیچیده و سختی نیست و موضوعی که اهمیت دارد، اعتبار آن هاست. افرادی که این بازار و فناوری را نمی شناسند، بدون اطلاع از ارزش واقعی این رمزارزها تنها دریافت آنها را ملاک قرار می دهند و گرفتار می شوند. پس دانستن مخاطرات رمز ارزها موضوع بسیار مهمی است.

علی محمد رجبی- رییس مرکز تشخیص کارهای سایبری پلیس فتا- به پروسه تهدیدات بازار رمز ارزها اشاره می کند و می گوید شایع ترین جرم حوزه رمزارزها، این است که مردم ناآگاه به برخی افراد اعتماد می کنند و مبلغی به آنها می دهند تا برایشان رمزارز بخرند. تعدادی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی بعد از دریافت پول اصلا رمزارزی نمی خرند و ناپدید می شوند. عده دیگری نیز رمز ارز می خرند و رمز کیف پول مردم را نزد خود نگه می دارند و پس از مدتی کیف پول را تخلیه می کنند.

اما گرفتاری دیگری که وجود دارد، خرید رمزارزهای بی ارزش یا شت کوین است. دراین زمینه، فرایندی به عنوان پامپ و دامپ وجود دارد. یک شت کوین، ابتدا بصورت رایگان واگذار می شود و سپس در فرایندی با ارزش کم مشتری جذب می کند و ارزش آن بصورت صعودی بالا می رود تا بتواند وارد بازار رمزارزها شود. کلاهبرداران با تبلیغ در فضای مجازی و استفاده از افراد معروف به آن اعتبار می دهند و مردم نیز از این رمزارزهای بی ارزش خرید می کنند؛ بعد از مدتی آن فرد معروف از پروژه کنار می کشد و رمزارز سقوط می کند. خرید شت کوین نیز زیاد شده و حجم خیلی از افرادی که ضرر می کنند از این مساله ضربه می خورند.

مورد بعدی گرفتار شدن به وسیله بدافزارهاست. در این مورد مجرمین کیف پولی جعلی طراحی می کنند و با روش های مختلفی مانند مهندسی اجتماعی موجب می شوند تا فرد بدافزار را نصب کند و در ادامه هکر با دریافت اطلاعات کیف پول آنرا خالی می کند؛ این مورد مانند یک فیشینگ است.

طبق این گزارش، مخاطره بعدی دراین زمینه فیشینگ در صرافی هاست. مردم برای تبدیل ارز از صرافی ها استفاده می کنند؛ در این روش مجرمان یک سایت کاملا شبیه به صرافی اصلی ایجاد و مانند روش قبل با دریافت اطلاعات حساب اصلی را تخلیه می کنند. یکی از مخاطرات این زمینه این است که ما به سبب تحریم ها، دسترسی به خیلی از صرافی های بین المللی نداریم و آنها دارایی ما را مصادره و تحریم و حساب های ما را بلاک می کنند. در این شرایط دیگر فرد دسترسی به دارایی های خود نخواهد داشت. تعدادی از مردم برای دور زدن تحریم هویت هایی در کشورهای همسایه ساخته اند اما بعد از مدتی این هویت ها از بین رفته و امروز دیگر افراد نمی توانند دارایی خودرا خارج کنند.

مورد مخاطره آمیز بعدی هک شدن کیف پول ها یا حساب های کاربری در صرافی هاست؛ بدین سبب هرکس وارد این حوزه می شود باید بداند که با این تهدیدات روبه روست؛ پروسه رسیدگی به این جرائم نیز در پلیس فتا بسیار پیچیده است برای اینکه خیلی از مجرمین خارج از کشورند و هویتی وجود ندارد و این پرونده ها عمدتاً بین المللی می شود.

از نظر روانشناسی شاید طمع موجب می شود تا افراد به این بازارها کشیده شوند و برخی نیز به سبب خوش بینی برای کسب سود بیشتر اعتماد می کنند و سرمایه خودرا از دست می دهند. برای ورود به بازار رمزارزها دانش زیادی در حوزه های امنیتی، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات نیاز است و اگر افراد دارای این دانش نیستند از ورود به آن به شدت پرهیز کنند. همین طور موضوعات حوزه رمزارزها به "متاورس" هم کشیده شده و کلاهبرداری های زیادی در متاورس تحت عنوان خرید زمین و... به انجام می رسد که مردم باید مراقب آنها باشند و بدانند که برایشان آورده ای ندارد.

مردم برای گزارش تخلفات نیز می توانند به سایت پلیس مراجعه کنند که در آن اپراتورها بصورت ۲۴ ساعته با کاربر چت می کنند و علاوه بر این شماره ۰۹۶۳۸۰ نیز برای مشاوره دراین زمینه وجود دارد.

منبع:

1401/11/12
07:51:37
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل